Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 111112113 ..... 116 117 Înainte ›
1
26-05-2020, ora 13:55
Dodoiu
Nu este medic/terapeut
Dodoiu
Pentru COXCOX
Am avut la.fel o umflatura lata cam de trei degete pe toata lungimea operatiei! Am fost la chirurg dupa o luna si mi-a spus sa am rabdare ca se va resorbi lent! Cred ca am folosit vreo 2 tuburi de creme antiinflamatoare si pt circulatia sangelui! Cred ca cedat dupa 4 luni! Inca mai am o portiune( la 7 luni dupa.op) cam cat o moneda deasupra operatiei care ma tine si se deplaseaza sus-jos cand inghit!
Deci cred ca ar trebui sa mai mergeti la control si sa aveti rabdare!
0
26-05-2020, ora 14:07
Coxcox
Nu este medic/terapeut
Coxcox
Mulțumesc pt răspuns! La mine nu e pe operație este deasupra operației cu vreun cm doi am vb cu doctorul care ma operat zice ca e un mic hematom sa ma dau cu alee gel nu știu ce sa zic doare și ma tine nu cred ca o sa treacă cu un simplu gel mie frica sa nu ma opereze din nou!
1
26-05-2020, ora 17:12
ariel707
Nu este medic/terapeut
ariel707
La mine a fost tot deasupra operatiei, pana la urma a trecut in vreo 2 luni, nu stiu daca de la gel sau pur si simplu...
Hematom.
0
26-05-2020, ora 18:15
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
Buna seara ! Sunt operată din nov.2017, carcinom papilar varianta foliculara.Am făcut o singură doza de iod I131 in februarie 2018.Eram programată în aprilie pt schintigrafie la 2 ani, dar din cauza situației cu pandemia s a amânat nu se știe pt cat timp.Blutux, te rog imi poti spune daca e periculos sa fie amânată prea mult timp ? Mentionez ca ultimele analize au fost : Tg =o, 2 TSH = o, 634 si FT 4 = 12. ATGL = 15. Este cineva de aici in aceeasi situatie ? Adică să i fie amânată schintigrafia la Parhon ?
0
26-05-2020, ora 20:17
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Desi e vorba de o TG foarte redusa, la limita de detectie sub tratament, boala trebuie urmarita cu atentie. Posibil ca la o asa valoare pt TG scintigrafia sa nu semnaleze nimic, dar daca dr a programat-o, trebuie facuta pana la urma, eventual in alta parte. Oricum, masurarea TG, AntiTG si TSH plus ecografia cervicala sunt metode de investigare eficiente.
0
26-05-2020, ora 21:10
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
Multumesc Blutux! O sa mai insist la Parhon.O seara buna ! Sanatate !
0
27-05-2020, ora 16:24
Coxcox
Nu este medic/terapeut
Coxcox
Ariel la tine era tare sau moale umflatura?
0
29-05-2020, ora 08:54
Coxcox
Nu este medic/terapeut
Coxcox
Blutux poate ma lămurești și pe mine cu problema mea mulțumesc anticipat!
1
29-05-2020, ora 09:11
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
S-a mai scris despre asta de multe ori, e un serom (acumulare lichida) care se va retrage fara probleme in timp indiferent de "geluri" sau altele. Foarte rar se ajunge sa fie extras (prin punctie) sau sa se infecteze (apare febra) caz in care trebuie mers urgent la medic.
0
30-05-2020, ora 09:21
Coxcox
Nu este medic/terapeut
Coxcox
Salut Blutux mersi pentru răspunsul anterior! Din ce am văzut pe net un serom sau hematom e moale la atingere la mine e tare! Poate sa fie altceva mam van panicat puțin?
0
30-05-2020, ora 11:50
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Se poate intari destul, tot se resoarbe in majoritatea cazurilor. N-are rost s-o mai lungesti cu asta daca nu ai febra sau alte simptome.
0
02-06-2020, ora 21:15
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
Pe data de 10 martie am facut cateva analize FT4 -Ser=1.12 ng/ml (0.8 - 1.9 / ng/ml ),
TSH -Ser=2.17 µUI/ml (0.4 - 4 / µUI/ml), Calciu seric total -Ser=9.21 mg/dl (8.7 - 10.4 / mg/dl ),
Calciu ionic seric -Ser=3.92 mg/dl (3.48 - 5.17 / mg/dl ) euthyrox 112, 5 (formula veche)

Azi am repetat analizele FT4 -Ser= 1, 02 ng/ml (0, 8-1, 9 ng/ml) TSH =4, 36 µUI/ml (0.4 - 4 / µUI/ml), Calciu seric total -Ser =9.67 mg/dl (8.7 - 10.4 / mg/dl), Calciu ionic seric=4.12 mg/dl (3.48 - 5.17 / mg/dl ).euthyrox 112, 5( formula noua)
Precizez ca sunt operat de tiroida din data de 4 noiembrie 2017, si am fost diagnosticat cu un microcarcinom, am facut terapie cu iod (doar o zi internare) in septembrie 2018
0
04-06-2020, ora 10:10
SimoCC
Nu este medic/terapeut
SimoCC
Buna ziua,

Am aflat recent de la doctora mea, ca noi (cei operati) nu avem voie sa stam la soare (deci nici sa mergem la mare).

Chiar nu ma asteptam la asta si atunci pe loc nu am avut initiativa de a o intreba mai multe.

@Blutux, dumneavoastra ce parere aveti despre acest lucru ? Care ar fi motivul ?
Banuiesc ca putem merge la mare, doar ca trebuie sa stam sub umbrelute, etc..

Imi cer scuze de intrebari, dar chiar nu am cu cine sa discut aceste topicuri si de aceea indraznesc aici.

Multumesc mult !
0
01-07-2020, ora 08:06
Addor
Nu este medic/terapeut
Addor
Bună Blutux!
Te rog dacă poți să mă lămurești și pe mine referitor la valorile analizelor refăcute.
In decembrie 2018, dupa operatia de tiroidectomie totala si diagnosticarea cu un microcarcinom papilar intratiroidal multifocal - 1.5 mm lob drept si 3 mm lob stang, neinvaziv-grad de risc foarte scăzut, am intrerupt tratamentul 3 saptamani cu eutirox, am facut analizele, TSH=44, FT4=2, 8. Antitiro, <10 si TG=4, 15. Doctorul de medicină nucleară nu mi-a recomandat iod radiocativ. Luna aceasta, fără să intrerup tratamentul am refacut analizele si au ieșit TG =0, 4 , și Anti -tg 14, TSH= 0.41, Ft4=16.Cu mii de mulțumiri pentru timpul pierdut.
0
01-07-2020, ora 10:15
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
O TG sub 1 si AntiTG negativi in conditiile date sunt analize normale, trebuie urmarit trendul.

La pagina 108 gasesti modul de gestionare a cancerului papilar de risc scazut conform ultimilor recomandari ale unor practicieni renumiti, sau aici
https://erc.bioscientifica.com/view/journals/erc/26/11/ERC-19-0294.xml
0
02-07-2020, ora 00:47
Byanco
Nu este medic/terapeut
Byanco
Buna seara, tocmai ce am primit rezultatele analizelor cu care trebuie sa merg la medic săptămâna viitoare.intrebarea mea este e normal ca tsh sa fie in luna Aprilie 0, 020 uUI/mL și in acum 0, 069uUI/mL. Este prea mic? Asa mi sa spus de la laborator.Multumesc frumos!
0
02-07-2020, ora 07:13
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Medicul intrepreteaza rezultatele, nu laboratorul. TSH tb sa fie tinut < 0.1 in cazurile de risc inalt de recidiva, asa ca in cazul tau este conform recomandarilor.
0
14-07-2020, ora 22:22
Elena0011
Nu este medic/terapeut
Elena0011
Ajutor Blutux!! A trecut ceva vreme de cand n am mai postat nimik desi v am urmarit mereu.Acum aproape doi ani de la operatie am mai facut niste analize.Cu un microcarcirom papilar sub un cm fara iod analizele sunt cam asa tsh 2.707 (0.38 -5.33) ft4 0.95(0, 61 -1, 12) tg 0, 357(1, 6 -60) antg <20 (<40)
Oare crezi ca tsh ar trebui sa fie un pic supresat sub 2? Si tg a si vrea sa stiu cum ti se pare! Celelalte cred ca sunt ok! Trebuie sa spun ca analizele le am facut fara intrerupere de tratament.Eutirox iau de 100 !
. Multumesc frumos om bun!
0
15-07-2020, ora 16:30
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
E o tendinta de supratratare in Ro, pentru cazurile de risc scazut, de a tine TSH sub 2 permanent, dar statistic nu s-a confirmat vreun beneficiu in cazul acestui tip de pacienti. Asa ca o valoare normala (intre 0.3- 3.0) se recomanda acum. Daca se insista pentru <2, avand in vedere ca valoarea FT4 se apropie de max. admis, trebuie gasita o metoda de supresie a TSH fara cresterea dozei de T4, asta se poate face printr-o combinatie de t4 + t3. Monoterapia peste 100 zilnic cu T4 timp indelungat si cu FT4 peste limita poate provoca afectiuni cardio si/sau simptome hiper la un procent semnificativ de pacienti.
In rest Tg e normala la un pacient fara ablatia cu I131, e proportionala cu TSH, dar trebuie urmarit trendul markerilor - fara intrerupere de tratament de substitutie.
0
15-07-2020, ora 17:15
Elena0011
Nu este medic/terapeut
Elena0011
Multumesc frumos va doresc numai bine!!!
0
21-07-2020, ora 10:15
Gul20
Nu este medic/terapeut
Gul20
@blutux
Bună dimineața! Am rugămintea să mă ajuți cu interpretarea Ac. AntiTg :am făcut analizele necesare ptr. evaluarea periodică și am o nelămurire legata de valoarea Ac. Anti.Tg.rezultat 17.19IU/ml, interval de referință <115IU/ml??? (același laborator în aprilie, interval de referință ptr. A Anti. AG. <4.11UL/ml, rezultatul a fost 1UL/ml.)Trendul este crescător sau intervalul de referință este diferit și e normal ca valoarea rezultatului să fie mare, deși Tiroglobulina 0.04ng/ml.
TSH 0.348 T4 18.49. Mulțumesc anticipat!
0
21-07-2020, ora 11:40
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Sunt limite diferite ale laboratoarelor pentru ca sunt metode diferite cu rezultate necomparabile.
Incearca sa faci markerii cu aceeasi metoda, cea sensibila (<4.11UL/ml) e cea mai potrivita in cazul tau,
0
21-07-2020, ora 13:48
Gul20
Nu este medic/terapeut
Gul20
Nu am știu că pentru aceiași analiză se alege altă metodă de determinare, în același loc am făcut toate analizele de la diagnosticarea până acum. Acum probabil că nu mai există material pentru o nouă determinare .
0
24-07-2020, ora 16:24
Maria-Raluca
Nu este medic/terapeut
Maria-Raluca
Buna ziua!
@ Blutux, revin la tine cu mare INCREDERE.
In curand trebuie sa fac evaluarea de 6 luni dupa controlul din ianuarie dupa terapia cu iod.
Atunci analizele aratau asa:
Tg 0, 12
Atg 19, 2
Ft4 3, 92
Tsh. >100, iar ecografia cervicala : loje tiroidiene libere, fara adenopatii semnificative laterocervical bialateral.
Dr Goldstein mi- a recomandat control bianual clinic, serologic si imagistic.
Te rog mult sa- mi spui ce analize ar trebui sa fac. Sunt derutata pentru ca dr endo a spus ca tg si atg nu sunt relevante decat cu intreruperea euthiroxului.
Din explicatiile pe care le-ai dat pe forum am inteles ca trebuie sa fac si acesti markeri.
Te rog mult sa ma lamuresti ce analize sa fac.
Multumesc din suflet.
0
24-07-2020, ora 18:21
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Ar fi bine sa amintesti diagnosticul si tratamentul de pana acum, daca vrei sa primesti un raspuns cat mai clar.

Pentru pacientii cu carcinom de risc scazut si raspuns excelent la terapia initiala, bi-anual se urmaresc si se regleaza markerii endocrini TSH si FT4. Initial, pentru primii ani TSH trebuie tinut sub 1, apoi, in lipsa recidivei se poate mari limita maxima la 2, chiar 3 in functie si de rezultatele celorlalte analize. Anual, fara intreruperea hormonului de substitutie. se masoara asa zisii markeri tumorali TG si AntiTG. TG dupa terapia cu iod, sub tratament, trebuie sa fie <0.2, AntiTG tb sa fie "negativi". AntiTG nu depind de oprirea tratamentului, asa ca poti sa schimbi endocrinologul fara grija. O TG detectabila >= 0.2 sau un trend crescator pentru AntiTG, trebuie sa declanseze investigatii suplimentare, incepand cu ecografia cervicala.
0
27-07-2020, ora 19:23
teoteo
Nu este medic/terapeut
teoteo
buna seara,

tatal meu a fost operat de tiroida -I-a fost scoasa aceasta glanda ;timp de 2 saptamani s-a simtit chiar f.bine dar acum starea lui este f.rea….in marginea cicatricei s-a format un nodul vizibil, tare si putin dureros iar concentratia de eutyrox nu se poate stabili….are dureri de cap, batai neregulate ale inimii, lipsa pofta de mancare...o stare foarte rea.mai nou dupa ora 18:00 incepe sa faca febra...38.nu stiu ce este nodulul care s-a dezvoltat….nu stiou ce sa fac.VA ROG mult un sfat…...v-ati intalnit cu o astfel de situatie si cum facut…..
0
27-07-2020, ora 20:47
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
S-a mai scris aici despre seromul care se formeaza cam la toti cei operati de tiroida, daca a aparut febra trebuie sa mearga urgent la chirurgul care l-a operat, in cazuri rare e vorba de o infectie acolo.
Reglarea TSH si FT4 se face de catre endocrinolog in functie de analize, mergeti cu analizele la alt endo care se pricepe.
0
27-07-2020, ora 22:09
Coxcox
Nu este medic/terapeut
Coxcox
Eu am tsh 116 și iau eutirox de 100 mg pe zi mi sa spus ca nu e bine e prea mare ce trebuie sa fac?
0
28-07-2020, ora 05:46
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Sa mergi urgent la endocrinolog, sa verifice doza de euthyrox si absorbtia, probabil doza e prea mica, nu se absoarbe cum trebuie sau trebuie inlocuit cu novothyral.
Esti in hipotiroidism sever si probabil ai toate simptomele asociate, trebuie investigat urgent.
0
28-07-2020, ora 12:26
Nelu81
Nu este medic/terapeut
Nelu81
Buna ziua mă numesc ion am 39 de ani și în urma cu 2 ani am fost diagnosticat cu un nodul de 7 MM, de atunci urmez tratament cu eutiroxu, în acești doi ani nodulul de la 7mm a scăzut la4mm, analizele au ieșit mai tot timpul bune, deși ieu nu mă simt bine am apelat și la alt medic, și răspunsurile sunt diferite, unul îmi spune să opresc eutiroxul, celălalt să îl iau, ieu am ales părerea primului să îl iau, pentru că am incercat fara eutiroxu și tsh a crescut, am întrebat și de operatie și primul doctor a spus că muie cazul, iar celălalt a spus că de fapt ie un chist și se poate absorbi, dumneavoastră ce mă sfătuiți.
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 111112113 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •