Ce efecte poate avea daca calcă pe piciorul ce nu are încă șurubul scos?

13-05-2021
DanielaB97
Nu este medic/terapeut
DanielaB97
Bună ziua!
Soțul meu a fost operat acum 37 de zile pentru o fractura Bimaleolara dreapta, flictene glezna dreapta, plaga contuza (acesta este diagnosticul, nu știu exact ce înseamnă fiecare lucru). A fost operat și i s-a introdus o placa 1/3 insurubata și 1 șurub diastazis. De câteva zile a scos gipsul, însă zice ca nu îl doare deloc piciorul și dorește sa calce pe el, dat fiind faptul ca mai are peste 20 de zile până trebuie sa meargă sa ii scoată surubul. Nu încurajez deloc aceasta practică, însă as dori sa știu ce se poate întâmpla dacă el calcă pe picior cu șurubul încă în interior?
Mulțumesc!
5 comentarii
0
13-05-2021, ora 18:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Poate compromite grav si invalidant, pentru tot restul vietii, articulatia gleznei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-09-2023, ora 15:42
Asddd
Nu este medic/terapeut
Asddd
Buna, am fost operata pentru o fractura bimaloelara cu placuta si suruburi din care unul este de diastazis. Ieri din greseala cand am vrut sa ma ridic am calcat pe piciorul operat si as vrea sa stiu daca de exemplu acest surub s-a rupt cat de grava este situatia ? Mentionez faptul ca nu am simtit durere doar o presiune cand am calcat pe el
0
21-09-2023, ora 18:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Numai o radiografie poate clarifica situatia si va poate oferi un raspuns fiabil.
Ruperea acelui surub este o situatie nu tocmai placuta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
21-09-2023, ora 19:03
Asddd
Nu este medic/terapeut
Asddd
Buna, cam cat de grava ar fi situatia daca acel surub sa zicem ca s-a rupt, ma poate afecta la ceva, se mai poate scoate sau nu va fi problema daca ramane acolo ? Imi cer scuze pentru atatea intrebari dar mi-e groaza numai cand ma gandesc ca poate s-a rupt
0
21-09-2023, ora 20:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Daca acest surub se rupe, se reproduce/se agraveaza diastazisul, cu consecinte articulare severe.
Probabil ca operatia trebuie reluata.
Dar totul se discuta numai cu radiografia recenta in fata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul