Ce se întâmpla?. Sunt dependent de jocuri de noroc, relațiile s au sfârșit fiind înșelat

14-07-2018
Royjones
Nu este medic/terapeut
Royjones
Buna ziua, am 21 ani si de ceva timp simt ca nu s in regula. Sunt dependent de jocuri de noroc de aprox 6 ani, cu mici pauze. Pe lângă asta, din toate cele 4 relații pe care le am avut serioase, toate s au sfârșit fiind înșelat. Am complexe mari, nu am absolut deloc încredere in mine dar pe alta parte sunt arogant fe multe ori. Cu ai mei nu pot vorbi, ei sunt într un fel eu in t fel si încearcă de multi ani sa ma schimbe în loc sa încerce sa ma înțeleagă iar eu nu pot recunoaste in fata lor ca sunt supărat sau ca am pierdut ceva sau m a rănit cineva. Prefer sa rad de nebun prin casa cu toate ca s momente când sunt efectiv devastat. Din cauza problemelor cu jocurile de noroc de care am precizat, nu am absolut nici un prieten. De multe ori când ple. De la cazino ma plimb singur, ma fac ca vorbesc la telefon dar vorbesc cu mine. Când sunt într o relație aștept ca fata respectiva sa ma vadă dumnezeu, sa facă tot ce ii spun eu, altfel nu sunt fericit. Inca o problema grava ar fi ca atunci când sunt călcat pe coada, sunt momente când sunt in stare sa zic absolut orice indiferent de consecinte si uneori tind sa devin si violent fizic. simt nevoia sa fiu singur, nu vreau prieteni nu vreau nimic. N am încredere in mine si in nimeni. Așa e de câțiva ani si.a tot cert singur. Am încercat sa vorbesc cu ai mei sa merg la u psiholog acum vreo 2 ani privind dependenta de cazino dar fara rezultat ba mai mult râdeau de mine ca s bolnav psihic (nu au vrut din cauza banilor). Ma pierd...de mult n am mai fost fericit. Vreau sa duc o viață normala, sa ma angajez sa am prieteni sa mai ies la cate un suc ceva, lucruri firești. Acum stau mereu închis in casa, dorm foarte puțin la cate 25 30 ore nedormit, mănânc neregulat, nu mai am deloc grija de mine si simt nevoia sa sparg 10 15 geamuri. M am gândit de nenumărate ori la suicid dar sunt prea fricos. Mi e frica de apa si de înălțime, cumplit. Nu muncesc si nici nu ma simt pregătit psihic sa o fac. Am planuri uriașe si resurse 0 sau ajutoare
4 comentarii
0
14-07-2018, ora 09:11
Psiholog Gabriela Gușoi
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriela Gușoi
Buna ziua,

Sunteti într-un cerc vicios. Ca sa jucați patologic, de la varsta de 15 ani, probabil ca ceva nu era in regula încă de pe atunci în relația cu părinții dvs. Acum jucați în continuare, iar ei nu va aud strigătul după ajutor, va pierdeți partenerele, asa ca ce va rămâne decat sa jucați în continuare?
Nu am inteles de unde aveti bani pt jocuri, daca nu lucrați, iar părinții nu va sustin financiar un demers terapeutic.
Dacă sunteți din București, căutați pe internet si veti gasi grupuri de suport gratuite, pentru început.

Toate cele bune,
Psih. Gabriela Gusoi
0
15-07-2018, ora 11:28
Psiholog Racheleanu Mioara
Psihologie, Galati
Psiholog Racheleanu Mioara
Buna ziua! imi pare rau ca parintii nu te sprijina si mai mult de atat nu inteleg gravitatea acestei dependente care nu difera prea mult de dependenta de alcool, tutun, droguri etc. singura diferenta intre ele este ca jocul de noroc este dependenta comportamentala iar celelalte se incadreaza la dependenta de substante. Fa tot posibilul si gaseste oameni dispusi sa te sprijine in acest demers asa cum a subliniat si colega mea, nu te amagi ca va disparea asa de la sine aceasta situatie. Esti foarte tanar si ai sanse mari sa te eliberezi daca esti dispus sa urmezi demersul terapeutic. In ce priveste furia, e bine sa o eliberezi intr-un mod constructiv de exemplu, ti-ar prinde bine sa ai la indemana un sac de box in care sa descarci toate emotiile sau sa incepi sa inspiri si expiri profund de la nivelul abdomenului, e posibil sa nu sa iti iasa din prima, cu rabdare si perseverenta vei reusi. Alta metoda utila ar fi sa asculti musica heavy metal sau chiar muzica tribala bineinteles daca iti plac. Singuratatea nu e o solutie cauta oamenii care au trecut prin acest impas si cu siguranta vei avea de castigat!
0
20-07-2018, ora 05:57
Royjones
Nu este medic/terapeut
Royjones
Acum am ajuns acasa. Am plecat pe la 5 in oras cu 100 lei. Mi am luat tigari, cu restul am zis sa trec pe la cazino. In 30 minute aveam peste 3500 lei si nu m-am lasat pana nu i-am jucat pe toti. Parca mi-i daduse prea repede si nu mi satisfacusem pofta de joaca. Imi vine sa sparg tot in casa. Nu cunosc oameni care s-au lasat. E greu, nu mai am nici un prieten apropiat si singurii cu care ma intalnesc mereu sunt baietii de la cazino. Oameni cu fapte care se risca pe-afara ca sa vina aici sa joace toti banii. Sunt crescuti, educati asa. Asa au sunt fratii lor, parintii lor si tot asa. Vin in familie sa se joace si nu-i intereseaza sa se lase. Pierd azi tot, maine pleaca si intr-o saptamana vin inapoi cu bani. Le convine. Cu toata dependenta asta parca n-am riscat niciodata sa fac ceva ilegal pt asta. Ca inainte nu mai fac, nici nu mai simt nevoia gen sa mint ca sa obtin bani, sa ma imprumut, sa joc bani care-i am planificati pentru altele. Inainte nici banii de tuns nu puteam sa i tin, nu mai zic de altceva. Acum 2 ani la cateva zile dupa o despartire care m-a afectat psihic extrem de mult m am trezit la 2 dimineata si nu aveam tigari. Cum n-aveam cui sa cer bani ca ai mei dormeau, am inceput sa caut prin casa. Am gasit cardul tatalui meu, tocmai ce fusesem cu el cu vreo 2 zile inainte sa scoata niste bani si ii vazusem pinul. Am plcat la 3 dimineata din casa, am scos bani sa mi iau tigari si cum eram afectat de treaba cu despartirea, nu puteam sa ma controlez sub nici o forma. Erau 800 lei pe card, la un moment dat aveam vreo 70 mil castig si am zis sa mai stau putin sa mai beau o cafea...intre timp am castigat jackpotul de 200 mil. M am mai jucat, am ajuns acasa pe la 6 beat mort si cu 250+ mil. Nu pot sa zic ca i aveam in buzunar ca nu mi incapeau, efectiv am plecat cu bani in toate buzunarele si mai aveam si n mana. M am urcat in taxi si am venit acasa. A 2-a zi am lasat tot. De atunci am cam luat o razna cu ele si dupa treaba asta am avut mult de suferit. Atunci m am invatat la castiguri mari si am impresia mereu ca pot s ajung la suma aia inca odata. Mereu m am gandit la ce as fi putut face cu banii aia si ma mint ca daca i-as mai avea odata as putea face ce mi am propus
0
20-07-2018, ora 14:06
Psiholog Gabriela Gușoi
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriela Gușoi
După cum vedeti, sansa sa fiti pe plus nu e altceva decât un miraj. Sumele investite sunt mult mai mari. Încă o dată, exista grupuri de suport gratuite. Ar fi un început bun pt dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: