Ce se poate intampla daca nu mai ejaculez niciodata ??

19-02-2016
justasqyou
Nu este medic/terapeut
justasqyou
De cateva luni practic continenta sexuala adica nu mai ejaculez in timpu actului sexual si nici nu ma masturbez. Am hotarat sa fac asta pentru ca am observat ca partidele de amor sunt mult mai pasionale si astfel pot face sex cateva ore fara pauza. Intrebarea mea este : ma poate afecta in vreun anume fel aceast lucru?
12 comentarii
0
19-02-2016, ora 18:21
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Vezi sa nu stai cu ea in erectie mai mult de 4 ore, ca s-ar putea sa ramai fara ea, se necrozeaza.:)) La modul cel mai serios.In momentul in care obtii erectia, sangele este inchis in penis (acei cativa mililitri de sange care sunt necesari pt erectie), nemaifiind recirculat pt a fi oxigenat.Poate ai remarcat ca penisul are o culoare mai vinetie dupa o erectie prea lunga...

p.s. Pt cei care sufera de priapism, asta e cel mai negru cosmar. :))
p.s.2 Rolul orgasmului este si acela de a ajuta la drenarea acelui sange care ramane prins in penis la barbat, respectiv clitoris, la femeie...
1
19-02-2016, ora 18:42
david90
Nu este medic/terapeut
david90
De asemenea nu este bine nici faptul ca se acumuleaza prea multa presiune in prostata si testicule.Nu simti o durere in zona abdominala si in testicule dupa ce faci ceea ce faci tu?
In ceea ce priveste masturbarea, faptul ca te abtii de la masturbare, nu are ce rau sa-ti faca.Organismul oricum va elimina si involuntar, in somn, acele fluide, daca va fi nevoie.De asta avem 'vise umede'.Dimpotriva, faptul ca nu te masturbezi, iti va creste stamina.

p.s. Banuiesc ca nu ajungi la orgasm, ci prelungesti faza de platou.Sau reusesti sa ai 'orgasm uscat'?
0
19-02-2016, ora 19:01
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Dar "orgasmul uscat", te-ar lasa fara erectie pt cateva minute, fiindca perioada refractara tot s-ar manifesta.Deci raspunsul ar fi ca prelungesti faza de platou, ceea ce americanii numesc "edging".
0
19-02-2016, ora 19:06
justasqyou
Nu este medic/terapeut
justasqyou
Nu ma doare absolut nimic si nu simt nicio presiune... din contra ma simt mult mai bine din toate punctele de vedere am mai multa energie in pat si in timpul zilei... dar ma intrebam ca oare pot suferi de o dereglare hormonala din aceasta cauza? m am gandit bine si nu mai vreau sa ejaculez niciodata decat in cazul procreeri unui copil
0
19-02-2016, ora 19:13
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Nu cred ca s-au facut studii medicale controlate in aceasta privinta, ca sa avem un raspuns clar.In cazul meu, de exemplu, apar acele dureri despre care iti spun, daca stau prea mult cu ea bat, iar dupa ejaculare, scad in intensitate.
Un lucru cert este faptul ca orgasmul este un mare consumator de resurse energetice, iar faptul ca eviti orgasmul, iti conserva acele resurse si asa se explica faptul ca ai mai multa stamina.Dar nu stiu ce efect ar avea practica ta pe termen lung, asupra testiculelor si asupra prostatei...Ai putea totusi sa ejaculezi odata la cateva partide.
0
19-02-2016, ora 19:41
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Poate te ajuta domnul Pescaru Valentin cu niste sfaturi in aceasta privinta.
0
19-02-2016, ora 20:17
justasqyou
Nu este medic/terapeut
justasqyou
Dar eu am orgasmuri chiar cu sutele in timpu unei partide de sex dar nu cu descarcare/ejaculare poti sa ai orgasm fara sa ejaculezi tocmai de aceea nu vreau sa ejaculez pt ca simt mai profund actul sexual. Ejacularea si orgasmul sunt lucruri relativ diferite din ceea ce am citit... am citit despre beneficiile continentei sexuale adica sa nu ejaculezi dar nime nu a scris nimic despre vreun efect advers.
0
19-02-2016, ora 20:27
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Depinde ce anume numesti tu orgasm.Daca ai avea un orgasm in adevaratul sens al cuvantului, chiar fara ejaculare, ti-ai pierde erectia pt cateva minute, fiindca ar interveni perioada refractara, mecanismul fiind acelasi ca in cazul orgasmului cu ejaculare.Eu cred ca tu numesti orgasm si acele contractii insotite de o placere intensa, din apropierea momentului ejacularii, cand iti incordezi muschii pubococcigieni pt a stopa ejacularea.Seamana oarecum in intensitate cu cele simtite din timpul orgasmului real, dar nu chiar.Cel putin in cazul meu, cele din timpul orgasmului veritabil erau mult mai intense.Iar, in cazul meu, si in cazul majoritatii celor care practica edging, am vazut, dupa orgasmul uscat se pierde erectia.
0
19-02-2016, ora 20:50
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Orgasmul si ejacularea sunt intr-adevar lucruri relativ diferite.Primul poate exista fara cel de-al doilea, dar cel de-al doilea nu poate exista fara primul.Dar dupa orice tip de orgasm, cu sau fara ejaculare, intervine perioada refractara, ce se caracterizeaza prin pierderea totala sau partiala a erectiei pt cateva minute si prin disparitia excitatiei sexuale tot pt cateva minute.De asta nu ai cum sa scapi, fiindca este un proces fiziologic, o consecinta a orgasmului.Aceasta faza este cunoscuta sub termenul de perioada de rezolutie.Este experimentata chiar si de catre femei, si ele sesizeaza o scadere a excitatiei sexuale dupa orgasm, pt o perioada scurta.Aceasta faza este asociata cu cresterea nivelul de prolactina din sange, ca o consecinta a orgasmului.
0
19-02-2016, ora 21:02
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Majoritatea celor care practica tehnica edging, ejaculeaza la final, daca nu dupa fiecare partida, cel putin dupa cateva partide, tocmai pt a elibera acea presiune care se acumuleaza in testicule si prostata.De asemenea, cantitatea de lichid ejaculator este mult mai mare dupa o astfel de partida prelungita, iar daca nu il elimini la finalul partidei, si nici in urma unui vis umed, organismul va trebui sa il absoarba cumva in sange, ceea ce nu stiu daca e bine pe termen lung.Sa nu mai spun ca exista riscul ca lichidul ejaculator sa ajunga in vezica urinara in momentul in care tu iti opresti voluntar ejacularea prin contractarea muschilor PC, ceea ce iar nu e benefic.(ejaculare retrograda)
0
20-02-2016, ora 14:02
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua
Continenta sexuala este un capitol special in sexualitate. Ea constă în reţinerea şi conservarea potenţialului sexual (in speta a spermei) pentru cresterea placerii in timpului actului sexual, dar si pentru prelungirea actului sexual. Ideea de Continenţă sexuala s-a născut în Orient şi a fost aplicată de-a lungul timpului de adepţii filosofiei tantrice indiene şi de taoiştii chinezi. Ca si idee, face parte din invataturile si tehnicile Tantra Yoga. Este important sa intelegeti ca deprinderea continentei sexuale face parte dintr-o invatatura, ce, in afara de tehnici si antrenamente indelungate, are o puternica incarcatura spirituala, fiind dublata de practici specifice yoga, tehnici energetice, meditatie etc.. De aceea cotinenta sexuala se invata sub indrumarea unui maestru altfel pot exista riscuri importante pentru sanatate: dificultati de erectie si orgasm (ejaculare) nervozitate accentuata si agresivitate, dezechilibru hormonal etc.
O alta perspectiva este legata de partenera. Daca ea nu imbratiseaza aceeasi perspectiva nu stiu daca va fi incantata de ideea unui act sexual indelungat, fara ejaculare, pe care il poate interpreta in mod diferit (si eventual neplacut, caci femeile nu prea sunt incantate de faptul ca barbatul nu ejaculeaza).
Un act sexual indelungat, cu o partenera nepotrivita, poate duce la neplacere.
Este important si sa va definiti (sincer) scopul pentru care va doriti asta.
0
20-02-2016, ora 14:19
david90
Nu este medic/terapeut
david90
D-le psiholog, dar exista vreun studiu stiintific realizat care sa determine efectele continentei sexuale? Eu am cautat si nu am gasit mai nimic concret pe tema asta, ci numai anecdote.De asemenea, nu am gasit nimic concret nici despre efectele masturbarii in functie de frecventa cu care este practicata.De ce nu s-ar studia astfel de lucruri mai amanuntit?
Toata lumea vorbeste despre cat de sanatoasa ar fi masturbarea si activitatea sexuala in general, pt minte si trup, dar nimeni nu a stabilit niste limite.Si, va spun din proprie experienta, ca aceste limite exista.Peste un anumit prag, cand sunt facute excesiv, au efecte negative atat asupra mintii cat si asupra trupului.Excesiv, insemnand si de 3 ori pe zi, aproape in fiecare zi, in sesiuni lungi, de peste o ora.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lipsa ejaculării
  •