Ce suplimente imi recomandati?

05-10-2021
Andrei399
Nu este medic/terapeut
Andrei399
Buna ziua.
As vrea sa stiu daca pe langa tratamentul alopat cu un antidepresiv(Stimuloton - Sertralina), se poate administra suplimente care contin aminoacidul triptofan, in afectiuni precum anxietate, depresie.Dupa cate am ma citit sunt cateva suplimente care au o cantitate scazuta de aminoacizi si care sunt siguri de administrat concomitent cu tratamentul alopat.Deasemenea m-ar interesa si un "adaptogen" care sa creasca rezistenta organismului la stres.Astept parerile dvs, poate cineva a luat si are o experienta in acest fel. Va multumesc.
2 comentarii
1
05-10-2021, ora 16:27
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Bună ziua
Încercați sa vorbiți cu medicul curant. Pot exista interactiuni intre substanțe care sa anuleze sau sa potențeze efectul medicamentelor
1
05-10-2021, ora 16:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua.
Daca considerati ca nu va este suficient tratamentul cu Sertralina, adresati-va medicului psihiatru sa va creasca dozele sau sa mai adauge ceva. Suplimentele nu prea au efect in aceste afectiuni si nu prea se combina cu tratamentul alopat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sunt eficiente suplimentele de vitamine și minerale pentru prevenția bolilor cardiovasculare?
  • Asocieri nerecomandate de medicamente, suplimente și alimente
  • Care e legătura între multivitamine și guma de mestecat?
  • Adaptogenii
  • Suplimente dietetice - mecanisme de acțiune, indicații și efecte adverse
  • Riscul de intoxicație cu vitamine și minerale la suplimentarea pe termen lung
  • Semne că te intoxici cu suplimente
  •