Chist ovarian
Am un chist septat, vascularizat, pe ovarul drept.Doctorul mi a recomandat operatie, având în vedere că sunt în perioada de premenopauza.In funcție de rezultatele testului scor Roma, o sa mi scoată doar chistul sau se face histerectomie totala.Este obligatorie operația sau există și alte metode să dispară chistul?
3 comentarii
Buna ziua, am un chist ovarian vechi pe care am incercat sa-l tratez cu duphaston( la recomandarea medicului specialist), insa fara rezultate. De 3 ani am intrat la menopauza si de atunci creste in fiecare an cu cate 1 cm. In prezent are 6, 3 cm si ma deranjeaza mai ales cand car greutati ( peste 2kg) sau cand ma aplec. Credeti ca un tratament naturist ar mai ajuta sau e mai bine sa optez pt operatie?
Gălățeanca, Dr nu ți a recomandat operația?Când ai descoperit chistul ce dimensiuni avea?Erai in premenopauza când l ai descoperit?
La vremea aceea(cu vreo10 ani in urma) nu mi s-a recomandat, pt ca era de 1.5 cm. S-a crezut initial ca e un chist functional dar cand a ajuns pe la 2-2, 5 cm am urmat tratamentul cu duphaston. Acum insa, de vreo 2 ani mi se tot recomanda operatia, chiar histerectomie
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 7menopauza precoce
- 5Iarasi chisturi ovariene...
- 4pe cine sa cred?
- 3contraceptive Logest... cat timp e protejata?
- 6chist dermoid - mi-a spus ca trebuie operat
- 3Chistul e de vina?
- 3anticonceptionale dupa operatie de chist ovarian?
- 0buna ziua
- 4chist ovarian de 12 cm
- 2pot sa raman insarcinata daca am chisturi pe ovare?
- 1chist ovarian
- 1chisturi ovariene dupa operatia de histerectomie totala
- 3Sarcina si chisturile.. Imi doresc bebe
- 1chist ovarian si rana pe colul uterin
- 0chist ovarian
- 1Operatie chist ovarian 9cm in sarcina
- 0Rigevidon 4 pastile pe zi
- 1Chist ovarian.
- 0Întrebare - balonare excesiva, lipsa poftei de mancare, chist ovarian
- 2Chisturi ovariene
Mai multe informații despre: Chistul ovarian
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: