Chiuretaj subgingival fara anestezie, fara durere?

18-05-2009
Judas
Nu este medic/terapeut
Judas
Am mai adaugat un subiect acum cateva zile si revin din nou.
Am fost la un medic stomatolog care, in urma stabilirii unui diagnostic de parodontita cronica laterala profunda la incisivii din fata jos, mi-a propus printre altele un chiuretaj subgingival in camp inchis la toti dintii ce se va intinde pe durata a 4 sedinte. Pana cum am facut 3 sedinte (200 RON/sedinta) care au constat fiecare in 10-15 minute chiuretaj fara anestezie, fara patrundere subgingivala, fara durere, fara sangerare urmate de aplicarea unui, cred, antibiotic
la primele 2 sedinte in zona incisivilor de jos iar la a 3-a sedinta in zona molarilor dreapta-sus.

Credeti ca mai este cazul sa ma duc si la a 4-a sedinta (inca 200 RON) sau trebuie sa schimb medicul pentru ca mi se pare ca pana acum nu a fost decat un chiuretaj supragingival pe care puteam sa-l fac oriunde in alta parte cu 120-150RON cu ultrasunete ?????

Va rog sa ma ajutati cu un sfat !!!
5 comentarii
0
19-05-2009, ora 00:16
Dr. Olga Guzun
Stomatologie, Pitesti, Bucuresti
Dr. Olga Guzun
in primul rand la un diagnostic ca al tau se face in prima sedinta un detartraj cu ultrasunete supra si subgingival cat se poate ajunge cu ansele de ultrasunete. se fac spalaturi cu clorhexidina si se fac aplicatii locale cu gel cu clorhexidina astfel incat sa mai scada din inflamatia gingiei. apoi in sedintele urmatoare se fac chiuretaje subgingivale cu anestezie obligatoriu altfel nu suporta pacientul pentru ca este prea dureros.prin aceste chiuretaje se curata tot tartrul subgingival si se face o planare radiculara astfel incat sa nu mai existe zone retentive. si se continua sapalaturile cu clorhexidina si aplicatiile cu gel.
0
20-07-2009, ora 14:48
Bibi_girl
Nu este medic/terapeut
Bibi_girl
buna ziua.ma puteti sfatui va rog, ce as putea sa fac pt a preveni paradontoza?Am 20 ani.am deja gingivita.In special la nivelul frontalilor inferiori gingiile imi sangereaza frecvent la spalare, sunt mereu inflamate si incepe sa se observe si o mica retractie gingivala.Medicul mi-a spus ca voi avea probleme mari in urmatorii 10 ani si sincer sant tare speriata pt ca si mama mea are paradontoza si retractia gigingivala a fost atata de mare in cazul ei, incat premolarii si molarii superiori i-au cazut.Nu as vrea sa patesc si eu asa...Pot urma ceva tratamente pt a preveni paradontoza?sau macar pt a incetini procesul?
0
09-08-2009, ora 21:33
mirabela_april
Nu este medic/terapeut
mirabela_april
Impartasesc din simptomele tale, Bibi_girl!
Am si eu o problema cu dantura, destul de grava pentru varsta mea. De mica am tot refuzat sa merg la stomatolog si acum se vad rezultatele. Inca de anul trecut trebuia sa ma operez - deaaupra dintilor mi s-a format infectie. Acum ma doare si capul cu intreaga dantura, dar si urechile sunt mai sensibile. Sambata, 15 august voi avea acea interventie. Inainte sa ma operez, as dori parerea unui alt doctor. As putea sa va trimit radiografia danturii? Va multumesc!
0
10-08-2009, ora 16:24
Dr. Olga Guzun
Stomatologie, Pitesti, Bucuresti
Dr. Olga Guzun
va rog chiar s-o trimiteti pe doctorguzun@medicaltours.ro si atunci revin cu mai multe detalii, va multumesc
0
13-05-2010, ora 20:44
angel_wing
Nu este medic/terapeut
angel_wing
buna ziua, din pacate am facut o cura parodontala la arcada de jos pt ca aveam gingiile de foarte mult timp imflamate si sangerau.intrebarile mele sunt urmatoarele: :(
1.Este normal ca anestezia sa fie extrem de dureroasa? Precizez ca am mai facut inainte de asta anestezii locale dar nu erau nici p departe asa de dureroase :(
2.Nu ar trebui sa existe un spray sau o solutie cu care sa se dea in prealabil in locul in care urmeaza a se face anestezia :(
3.As dori sa-mi explicati in ce consta exact aceasta cura parodontala, pt ca eu acum am ramas cu foarte putina gingie (radacinile sunt expuse) :(
4.In timp aceasta gingie se reface, adica se mai inalta sau se mai rozeste ca acum e aproape neagra ? :(
5.In timpul acestei proceduri mi-a extras si o masea de minte care nu era iesita, de ce a fost nevoie de asa ceva, cu ce deranjeaza o masea de minte neiesita ? :(
6.La acea masea gingia a fost cusuta, acele ate vor trebui scoase, si daca da, acest procedeu este dureros? :((
7.Nu exista si tratamente alternative pt parodontita marginala in afara de cea chirurgicala ?

Va rog din suflet sa-mi raspundeti cat mai curand posibil :(:(:(:( Cu siguranta am pus intrebari pe care multa lume cu astfel de problema ar dori sa afle raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: