De ieri ma doare unul din dintii din fata! pls! ce fac?

17-04-2009
teea
Nu este medic/terapeut
teea
Buna ziua,
de ieri am o problema(ma doare unul din dintii din fata-incisiv se numeste?).istoricul dintelui: a fost plombat anul trecut in luna februarie-martie-se pare ca defapt caria era mai adanca decat parea.la momentul respectiv dentista a spus ca este posibil ca la un moment dat nervul sa moara.de ce nu mi l-a scos?habar nu am.cert este ca de ieri ma doare...in reprize de cate 5-10 minute(o durere ascutita) o data la 1-2 ore, in rest o durere sacaitoare.daca musc cu el ma doare..de ieri mestec exclusiv pe partea stanga.daca beau si rece si cald ma doare.daca ies afara si e mai rece iar doare cand respir pe gura, ma doare si noaptea, in somn(eu respir pe gura din cauza polipilor)nu mi-a aparut nici un abces(ca sa-mi dea de inteles ca ar fi o infectie mai pronuntata).ieri am luat 5 analgezice pentru ca nu mai suportam durerea.nu voi fi in tara in urmatoarele 2 sapt.ce sa fac?iau antibiotic?am la mine ampicilina de 500 mg.sau cum sa fac?ce se intampla cu dintele meu?asa se manifesta cand moare nervul?
6 comentarii
0
17-04-2009, ora 10:07
teea
Nu este medic/terapeut
teea
am uitat sa mentionez ca azi dimineata mi-a aparut o mica pata alba pe dinte(de marimea unui ac de gamalie).va rog un raspuns.ma doare cumplit si nu stiu ce se intampla cu dintele meu.aici nu cunosc nici limba intr-un fel mi-e frica sa merg la dentist
0
17-04-2009, ora 11:54
Tangerine88
Nu este medic/terapeut
Tangerine88
Eu zic sa mergi la urgenta, macar sa vezi ce este si o sa iti dea ei ceva provizoriu macar! Dar nu e bine sa stai asa, s-au intamplat foarte multe, poate ai puroi si Doamne fereste sa iti urce pe undeva! EU zic sa mergi la urgenta!
0
18-04-2009, ora 23:12
Dr. Olga Guzun
Stomatologie, Pitesti, Bucuresti
Dr. Olga Guzun
cel mai indicat este intradevar sa mergi la urgenta.dupa descrierea ta pare sa fie o inflamatie acuta a nervului si sansele sa treaca inflamatia de la niste antiinflamatoare este minima. camera pulpara a dintelui este o cavitate inextensibila si in cazul unei inflamatii acute a nervului el creste in volum (cazul tau), iar peretii cavitatii apasa asupa lui si prin urmare apare durerea. ca aceasta durere sa dispara trebuie extras nervul, drenata inflamatia. tot ce poti sa faci este sa iei antiinflamatoare puternice si analgezice, dar repet sanse sa=ti scada durerea sunt mai putine. vezi ca de obicei urgentele nu se platesc inafara, dar intereseaza-te bine, e ceva cu asigurarea pe care o platesti atunci cand intri intr=o tara straina...nu stiu prea multe dar stiu ca exista asa ceva si cazul tau se incadreaza in urgentele asigurate de acest gen
0
21-04-2009, ora 10:34
teea
Nu este medic/terapeut
teea
am luat aproape 3 zile ibalgin(antiinflamator)-cate 3 pe zi si ocazional cate un algocalmin.din cate vad eu s-a potolit-nu mai doare asa de tare.durerea aceea ascutita mi-a trecut, acum e doar o durere sacaitoare-dar mult mai mica.in schimb ma doare cand incerc sa musc cu el ceva.daca nu imi trece probabil ca o sa ajung la urgente.
multumesc din suflet pentru raspunsuri
0
21-04-2009, ora 11:00
Dr. Olga Guzun
Stomatologie, Pitesti, Bucuresti
Dr. Olga Guzun
te rog frumos ca atunci cand ajungi in tara sa mergi neaparat la un medic stomatolog, exista posibilitatea ca sa te lase si durerea aceasta sacaitoare, dar asta nu inseamna ca s-a rezolvat problema. din pacate orce om daca nu-l doare nu se duce la doctor, dar aici nu e cazul, dintele tau trebuie deschis si tratat. daca nu faci asta acum afectiunea se cronicizeaza si infecteaza osul de jur imprejurul radacinii.
0
21-04-2009, ora 12:11
teea
Nu este medic/terapeut
teea
bineinteles ca o sa ma duc.nu vreau sa patesc cine stie ce.ideea e ca eu in general am oroare de dentisti-mai putin de dentista mea-pe care am gasit-o destul de greu.cred ca am schimbat cel putin 10 dentisti pana acum.ma gandisem sa o sun sa o intreb daca are ea idee de ce se intampla cu dintele meu.dar am zis ca e pastele, si sa nu o deranjez.multumesc pentru raspuns.eram disperata pentru ca nu stiam ce se intampla, nu am mai patit asa ceva niciodata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  • Plombele din amalgam/metalice trebuie schimbate?
  •