chiuretaj - sunt imobilizata pentru recuperare coloana vertebrala

17-08-2011
crisangel
Nu este medic/terapeut
crisangel
tocmai am avut un accident de masina si sunt imobilizata la pat pana pe 15 sept (45 zile) pentru recuperarea coloanei vertebrale ( tasare vertebrala T12) si sudarea vertebrei. nu mi-a venit ciclul menstrual din iulie si in urma unui test de sarcina am aflat ca sunt insarcinata ( ultimul ciclu mi-a venit pe 15 iulie). o sa incerc pe la inceputul lunii septembrie sa ma ridic cu corsetul si sa ma duc la ginecologie. ce riscuri sunt in situatia data daca fac un chiuretaj? imi poate afecta cumva sudarea coloanei sau este contraindicat sa fac un chiuretaj in starea in care ma aflu? este prea tarziu daca ma duc la ginecologie si fac chiuretajul la inceputul lui septembrie ?

va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns cat mai urgent
2 comentarii
0
17-08-2011, ora 14:01
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Nu cred ca medicii au spus ca sarcina este un pericol pentru sanatatea ta. Eu nu recomand chiuretajul. In situatia ta, s-ar putea spune ca " ai vazut moartea cu ochii"... Cred ca ar trebui sa vezi lumea un pic altfel, sa vezi cat esti de vulnerabil si ca nu se stie cand mori, nu se stie ce va aduce ziua de maine( stii ca leziuniile coloanei vertebrale la nivel de T2 se pot insoti de paralizii daca este afectata maduva spinarii??); stiu ca avem posibilitatea de a alege, dar daca acesta este singurul copil pe care il vei putea face ?Si apoi inteleg ca sarcina este mica si nu te incomodeaza pe perioada imobilizarii. Si da, complicatii dupa intrerupere pot apare( inclusiv sterilitate).Numai bine
0
17-08-2011, ora 18:16
crisangel
Nu este medic/terapeut
crisangel
tocmai ca in situatia data cresterea in greutate, ca sa nu mai spun de o sarcina, mi-ar afecta coloana. asa mi-au spus medicii. in plus, de cand am avut accidentul am facut nenumarate radiografii, tomografii, RMN etc, care si astea ar afecta o sarcina, nu? deci nu prea am de ales.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mergi cu taxiul? Află de ce galben e mai sigur.
  • Sângerarea vaginală după chiuretaj
  •