ciclu indelungat - 8-10 zile

29-06-2012
bya66
Nu este medic/terapeut
bya66
Buna! De vreo cateva luni am ciclu abundent si de durata adica intre 8 si 10 zile. Am 45 ani, si imi fac griji din cauza aceasta. Am dureri vaginale si in timpul actului sexual e adevarat nu foarte mari, dar suparatoare.Un simptom nou ce mi-a atras atentia e ca de luna aceasta dupa a opta zi de menstruatia am inceput s am dureri la ovaru drept si sangerarea s-a transformat intr-o scurgere de culoare roz transparent, si parca putin lipicios, inodor.As vrea sa stiu daca am motive reala de ingrijorare.Am uitat sa mentionez ca ciclu este regulat de 26 de zile.Astept sfaturile dumneavoastra.Va multumesc.
6 comentarii
0
29-06-2012, ora 19:27
LorenaG
Nu este medic/terapeut
LorenaG
Buna ziua, am si eu cam aceeasi problema numai ca la mine deja durata menstrei a ajuns pe la 14-15, nici eu nu mai stiu de cand am ciclu..sunt dezamagita ca nu mi s-a mai intamplat..iau anticonceptionale, le iau normal din ziua a 5 de ciclu..dar luna asta deja am luat 10 pastile si inca am ciclu..nu se mai opreste. Nu stiu daca sa mai continui cu ele sau sa ma opresc din a le lua?! Astazi m-am oprit la farmacie sa iau Clorocalcin, am luat 1 lingurita, mi-a zis farmacista ca trebuie 3 lingurite pe zi. Intr-un final o sa ma duc luni la medic sa povestesc durerea mea. Nu-mi vine sa cred ca mi-am planificat si eu concediul 2 sapt acum in iulie si nu o sa pot pleca din acest motiv. Ce sa fac, va rog sa ma sfatuiti ce sa iau pana ma vede medicul sa mi se opreasca??? Oare o sa ma ajute Clorocalcin-ul cu ceva sau il iau si pe asta degeaba, sau daca il iau si mi se opreste..dupa ce nu o sa-l mai administrez, iar o sa isi dea drumul mentruatia..??!! Tot o dilema..Astept un sfat cat mai adecvat situatiei..va multumesc!
0
29-06-2012, ora 23:37
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
bya66,
Cand ai facut ultimul control ginecologic? Si daca ai PAP sau ecografii pelvine, ce scrie in ele?
0
02-07-2012, ora 13:09
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
LorenaG eu cred ca tu nu iei anticonceptionalele corect.
Doar PRIMA FOLIE se incepe din ziua a 5'a, dupa ce termini prima folie faci pauza de 7 zile si incepi din nou o noua folie in ziua a 8á., indiferent de ziua cand iti vine menstruatia ori daca menstruatia s-a terminat sau nu.. Practic incepi o noua folie in aceeasi zi a saptamanii.
Daca ultima pilula o iei luni, atunci urmatoarea folie o incepi saptamana viitoare marti. 7 zile nu iei nimic.
0
02-07-2012, ora 13:58
bya66
Nu este medic/terapeut
bya66
adevarul e ca nu am mai fost la medic de vreo cativa ani cand mi-am facut si testul pap sa tot fie vreo 9 ani.Sincera sa fiu nu am avut nici o problema medicala totul a fost perfect pana acum cateva luni.Cat despre anticonceptionale nu au facut parte din viata mea.In 45 ani am ramas insarcinata doar de 2 ori de unde si cei 3 copii ai mei.Sant disperata infricosata si ma gandesc la tot ce-i mai rau, Ocazional mai folosesc ovule de meclon pt refacerea fluorei microbiene.
0
02-07-2012, ora 16:48
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
bya66,

Este absolut necesar sa faci control ginecologic, PAP, analiza secretiei si sa ceri si antibiograma.
Pana la rezultatul investigatiilor orice presupozitie este doar o presupozitie si nici nu ai ce face concret. Nu mai lu ovule fara sa stii daca ai nevoie sau nu.
Revino cu rezultatul investigatiilor.

PS. Control ginecologic se face anual si PAP la maximum doi ani, sau macar colposcopie pentru ca multe probleme gincologice nu dau semne din timp.
0
08-01-2019, ora 18:12
Dalian
Nu este medic/terapeut
Dalian
bya66, ai fost la dr pana la urma ? Cum s-a rezolvat problema? E adevarat ca au trecut ani de la postarea ta, dar am si eu aceeasi problema acum si sunt inspaimantata! Multumesc mult !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: