Ciclul de doua ori pe luna

28-05-2017
ralucad04
Nu este medic/terapeut
ralucad04
Luna aceasta mi a venit ciclul menstrual pe data de 9 desi trebuia sa-mi vina pe 3 si mi s-a terminat pe data de 15 iar pe 21 mi-a venit iar, este deja a8a azi si tot nu a trecut iar menstruatia este la fel de abundenta ca deobicei desi am luat vitamina k o fiola ieri si azi un pliculet de calcidin. Mentionez ca este prima data si tot timpul am ciclul regulat. Pe 28 luna trecuta am zburat cu avionul si am stat si in piscina cu apa destul de rece. Mentionez ca la 2 zile dupa terminarea primului ciclu am avut contact sexual neprotejat si nu iau anticonceptionale.
5 comentarii
0
29-05-2017, ora 10:15
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Mergeti sa faceti o ecografie transvaginala in primul rand (fie nu ati ovulat sau aveti un chist functional de ovar) si apoi tratati in consecinta!
0
30-05-2017, ora 09:39
Katie23
Nu este medic/terapeut
Katie23
Buna ziua,
Mi-a venit menstra in data de 19.05 si nici acum nu da semne ca vrea sa sa termine. Ciclul menstrual durează 5 zile însă azi am deja 12 zile.
Nu iau anticoncepționale pt ca vreau un bebe.
Sunt in străinătate si am programare la Dr abia peste 2 săptămâni însă as vrea sa știu ce pot face pana atunci. As putea lua ceva intretimp?
Imi e frica sa nu ma anemiez.
Aștept un răspuns.
Mulțumesc.
0
30-05-2017, ora 20:28
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Puteti lua doar suplimente de fier, acid folic cu vitamina B12 si calciu pana ajungeti la un consult sa lamuriti cauza sangerarii prelungite.
0
30-05-2017, ora 22:53
Katie23
Nu este medic/terapeut
Katie23
Mulțumesc pentru răspuns. Sanatate
0
01-02-2020, ora 15:48
Nika89
Nu este medic/terapeut
Nika89
Buna, am ciclu a doua oara pe luna intervalu fiind de 14 zile.Ma poate ajuta cineva?Ce inseamna?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  •