Ciprofloxacina versus Azitromicina in tratarea amigdalitei

25-06-2008
doneload
Nu este medic/terapeut
doneload
Salut

Care din cele doua antibiotice ar fi recomandat in cazul amigdalitei? Eu le-am folosit pe amandoua, insa tratamentul cu ciproflox. dureaza mai mult (5 zile 10 tablete de 500mg), iar cel cu azitromicina 3 zile (3x 500mg).
Inca o intrebare: in cazul in care am inceput tratamentul cu Ciprolen (am luat 3 tablete) il pot intrerupe si continua cu un tratament cu Azitrox?

Multumesc
6 comentarii
0
26-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
abordarea subiectului este total incorecta!
dac ai o amigdalita acuta virala.nu e cazul sa administrezi antibiotic... (nu actioneza la virusi)
daca este o amigdalit pultacee, acuta.. penicilina este tratamenul clasic si eficient!
Daca ai o amigdalita cronica..este bine sa faci un exudat faringian+antibiograma!
o sa afli daca esti purtator de un microb patogenn si la ce ANTIBIOTIC este SENSIBIL...
0
22-08-2010, ora 20:34
auryn
Nu este medic/terapeut
auryn
Buna seara,
Am nevoie de sfatul dumneavoastra. In urma cu 10 zile am avut un episod neplacut de sinuzita si am primit tratament cu augmentin. Sinuzita s-a mai ameliorat, insa la doua zile au aparut cateva pungute albe pe amigdala dreapta si am fost diagnosticata cu amigdalita pultacee. Astfel, am primit reteta cu penicilina G iv din 6 in 6 ore timp de 7 zile. Nu stiu ce anume a cauzat amigdalita, deoarece am mai facut exsudate cu cateva luni in urma si au iesit negative, iar acum nu pot face din cauza augmentinului.
Intrebarea mea ar fi daca exista posibilitatea sa iau un alt antibiotic in afara de penicilina, deoarece asta ma obliga la un concediu medical de 7 zile si alergatura la spitale din 6 in 6 ore. Mentionez ca de mica am luat o singura data injectii cu gentamicina, apoi am luat doar amoxicilina, cephalexin si augmentin pentru raceli, deci banuiesc ca sunt si alte antibiotice care m-ar putea ajuta.
As vrea sa mai adaug faptul ca nu am facut febra (maxim 37) si nici nu ma doare gatul deocamdata, insa pot vedea clar amigdala cu probleme. De doua saptamani iau echinacea si de 4 zile tinctura de propolis de 3 ori pe zi. In plus, mai iau markosept si trachisan de supt si propolis cu vitamina c. Credeti ca acest tratament naturist ma ajuta?
In incheiere as vrea sa va mai intreb cum as putea sa alternez tratamentul cu o terapie cu aerosoli pentru sinuzita. Am cumparat un nebulizator, maine il primesc si nu stiu ce solutii sa folosesc pentru el. Mie imi e teama ca amigdalele se imbolnavesc din cauza sinuzitei si as incerca sa tratez si cauza, nu doar efectul.
Astept cu nerabdare parerea dumneavoastra. Credeti ca azitromicina (Sumamed) ma poate ajuta in aceasta situatie?
0
22-08-2010, ora 21:17
auryn
Nu este medic/terapeut
auryn
Am uitat sa mentionez ca puroiul pe amigdala a aparut la doua zile dupa terminarea tratamentului cu augmentin. Reteta de penicilina am primit-o aseara.
0
22-08-2010, ora 21:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Aparatul de aerosoli.. face bine si la sinuzita si la amigdalita.. si la toate problemele acute sau cronice a tractului respirator.
2. NU sunt deloc sigur ca acele puncte de pe amigdale sunt de la amigdalita pultacee !!
poate fi depuneri micotice.. ca rezultat a tratamentului cu Augmentin..
asa ca NU luati antibiotic.. faceti multa gargara. si tratamentul care la.ti inceput !
3. faceti cateva poze cu acele depuneri de pe amigdale si trimitele pe mail
0
22-08-2010, ora 22:01
auryn
Nu este medic/terapeut
auryn
Problema e ca se mentine in continuare o stare subfebrila...si o nevralgie Arnold...dar cred ca aceasta tine de coloana. Amigdala stanga este mica, iar cea dreapta este mult mai mare, neteda si cu niste puncte micute, albe, ca niste lacrimi arata.
Nasul se mai infunda, si uneori apare o secretie galbuie, uscata. Nu stiu daca acestea sunt semnele unei infectii. Am incercat sa fac poze sa va trimit, insa nu pot face decat cu telefonul, iar acesta nu este suficient de performant.
In cazul in care se agraveaza problema in gat, ce antibiotic as putea lua in afara de penicilina g? Poate exagerez, dar cred ca in 2010 se pot rezolva mai usor problemele, nu doar prin vizite la spital din 6 in 6 ore.
Pentru nebulizator, imi puteti recomanda cateva solutii...retete? Va multumesc din suflet!
0
23-08-2010, ora 07:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil in acea amigdala mai mare.. este o retentie de secretii cazeoase..
cu gargara mult ase poate drena acea secretie !!!
ca si antibiotic merge si Sumamed, dar mai eficient ar fi Claritromicina + un antimicotic ( flucoric, diflucan, fungolon 100 mg. zi
in aparatul de aerosoli se adauga 1 fiola de ACC+ jum de fiola de dexametzona + 2-3 pic de ulei de eucalipt
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.