aseara pe amigdalita dreapta aveam o pata alba cam maricica

18-01-2009
mihaeu
Nu este medic/terapeut
mihaeu
buna ziua am si eu o intrebare. aseara pe amigdalita dreapta aveam o pata alba cam marica. daca apasam pe amigdala se vedea si mai mare...am facut o gargara cu musetel...dimineata pata nu mai era dar aveam durere la inghitire si un cheag de sange pe gat...mentionez ca am si dureri de cap uneori.despre ce poate fii vorba..rog un raspuns
3 comentarii
0
19-01-2009, ora 13:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
putea fi un chist de retentie in amigdala.. si in momentul cand a spart sa eliminat si secretia purulenta.. si putin sange,
Faci gargara cam 5-7 zile. poti lua tantum verde de supt.
daca se repeta..mergi la ORL.. sa te vada.
0
19-01-2009, ora 17:19
cvalache
Nu este medic/terapeut
cvalache
Baiatul meu are 20 de ani si a fost operat endoscopic de sinuzita sfenoidala si maxilara stanga (am facut RMN si acesta a fost diagnosticul, nimic legat de vreo tumoare). Este si dependent de picaturi. Dar d-l dr. Sarafoleanu a recomandat efectuarea mai intai a operatiei de sinuzita si apoi cea de cornete. Operatia de sinuzita am facut-o la Centrul de Diagnostic si Tratament V. Babes pe 16 dec 2008 (a costat o groaza de bani) si pe 15 ianuarie ne-au contactat ca trebuie sa mai facem analiza histopatologica (precizand ca ne costa daca o facem la ei 340 RON) sustinand ca dupa operatie au verificat pe lamela si citez "sunt zone neclare si pentru a elimina orice suspiciune de malignitate trebuie facuta si analiza histopatologica". Am luat probele si le-am dus sa facem aceasta analiza care va fi gata dupa 2 februarie. Ne-am dus cu RMN-ul din nou la un alt medic ce lucreaza la un centru imagistic si din nou ne-a spus ca nu este vorba de nici o tumoare.

Cand se face o operatie prin care se scoate ceva sau se largeste orificiul sinusului (cum am inteles ca s-a facut), nu era obligatoriu sa se faca si analiza mai sus pomenita? Exista posibilitatea ca daca chiar la RMN nu iesit nimic, sa fie ceva tumoral?

In sfarsit, pentru cornetele nazale hipertrofiate ne puteti recomanda o clinica/ cabinet unde se poate face? sau mai intai sa incercam cu solutia recomandata de dvs si altor persoane pe acest forum. Baiatul este student la Iasi. Exista in zona un loc unde se poate face aceasta interventie si cam cat costa? (deoarece la Bucuresti la d-l Sarafoleanu, nu cred ca mai ajungem vreodata)
0
19-01-2009, ora 17:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pascani. unde am cabinetul este la 70km de Iasi. Circula maxi-taxi din ora in ora.
ASI PUTEA SA VA AJUT.. IN PRIVINTA CORNETELOR. Dar va recomand sa incercati initial trtamentul cu Colargol. fiindca odata operat de sinuzita.. si ne mai avand inflamatie si secretii in nas.. cornetele se pot micsora si fiziologic.
Cat despre RMN si posibila tumoare.. pot sa va spun ca totul depinde de marimea procesului.
Din rezultatul descris.. reese ca au gasit.. zone neclare..( adic cateva celule modificate; Nu este vorba de o formatiune clar dilimitata). Este evident ca la RMN nu are cum sa se vada ceva la nivel celular.
Nu faceti concluzii pripite si nici nu e cazul sa va faceti griji...
Luati Colargol.. sa faca tratament pana in februarie.. si dupa ce aveti rezultatul. de la Bucuresti.. mai vorbim aici sau la Pascani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.