cit timp dureaza otita ?

23-04-2009
veturig
Nu este medic/terapeut
veturig
Am otita medie si urmez un tratament cu antibiotice. La inceput am avut febra, intepaturi junghiuri si dureri, scurgeri sangvine din ureche, care au incetat in urma tratamentului cu antibiotic pe cale orala. In acelasi timp pun si picaturi cu costicosteroizi si antibiotic in ureche. Intrebarea mea este urmatoarea: este normal sa mai simt junghiuri in ureche, fiind inca sub tratament cu antibiotic, la mai putin de o saptamina de la inceperea lui? si cit timp dureaza sa se vindece otita?
26 comentarii
0
23-04-2009, ora 14:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o otita.. poate sa se vindece in 44-5 zile.. si poate sa nu se mai vindece.. niciodata.. decat prin tratament chirurgical.
nu exista termen.. la otita.
totul depinde de Ce fel de otita este.. externa, medie, ( congestiva sau Supurata) ce fel de perforatie de timpan este..mica sau mare.. si in ce loc a timpanului.
numai medicul ORL.. la care ai fost.. si trebue sa mai mergi la control.. o sa.ti spuna ce diagnostic ai.
si atunci vorbim la concret !
0
31-08-2010, ora 02:19
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
salut deci stati putin nu inteleg:l cum adica "poate sa se vindece in 44-5 zile.. si nu poate sa se mai vindece.. niciodata? daca tot m-am bagat si aici uite eu am fost la strand ca prostu apoi am stat in curent ma durut rau de tot urechea si capul si nu puteam dormi/manca etc am fost la ORL in iasi si ma curatat si mia dat tratament, durerea mia trecut + febra fara pofta de viata. dar am rana ce sa fac? si sunt dezorientat din cauza faptului ca am vazut pe youtube o operatie de la otita si nu cred ca am atat curaj sa ma mai duc la doctor si vreau sa stiu cat e de grav la mine.. deci am doar rana la ureche si incep scoala si vreau sa scap pana atunci... se va vindeca de la sine sau...?adik la inceput se vedea mai urat rana parca aveam puroi urat iar acum am doar coaja.. e grav?si eu am 16 ani.. sper ca organismul e destul de puternic..va rog datimi un raspuns si ami ccurge ceva din ureche mai tot timpul am in inauntrul urechii umezeala ma sterg dar nah.. mie si frica asa..nu vreau sa ajung la cine stie ce infectii.. operatii:O oricum aveam urechea umflata acum a revenit la normal..a si eu spun toate astea ca sa ma intelegeti..eu asa cred/stiu ca pericolul a trecut..dar nu's sigur si stau si ma gandesck ca poate defapt e grav..deci nu mai am absolut nimic doar rana de la ureche spunetimi se va vindeca de la sine sau...?
0
31-08-2010, ora 06:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la tine este otita externa !!
e alceva decat ai vazut.
mergi la ORL.. sa.ti administreze ceva local acolo
0
31-08-2010, ora 20:17
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
Si e de rau???:( vai
0
31-08-2010, ora 20:19
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
astazi am fost la medicu de familie si mia zis ca nu trebuie sa mai curga nimic dupa tratament si mi-a zis sa ma duc la ORL dar otita externa este mai periculoasa de cit otita medie?si de ce medicu d familie a zis otita medie?
0
31-08-2010, ora 20:26
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
Va rog spunetimi ca nu e prea grav.. ! doamne ce naspa ce ghinionnn!! deci spunetimi esti mai periculoasa otita externa ca cea medie?
0
31-08-2010, ora 20:29
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
si cat va dura sa ma vindec? scuzati' ca va bat la cap dar va rog raspundetimi si datimi 1 sfat bun.
0
31-08-2010, ora 20:40
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
am citit acolo unde am postat la otita externa si.. nah dar stati un pic pt ca mie de cand am fost la doctor urechea mea este uscata nu mia mai curs nic si intrebarea este cand scap de rana de restu ma ocup eu dar cum scap de rana aia ca si eu na ma duc la scoala ce fac?sa fac lumea sa fuga d mn sau cum? ce fac nu ma mai duc la scoala? spunetimi va rog! ce sa fac pt rana ca de restu ma ocup si daca ma asigurati ca nu e grav si nu necesita operatii sau alte minunatii ma duc si la orl sa ma curete dar mai intai spunetimi ce fac cu rana?
0
31-08-2010, ora 20:52
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
si mancarimi nu prea am adik cateodata dar putin am mancarimi...pana acum daca deci daca am avut de 3-4 ori.. si la otita externa ati apare rana la ureche deci rana nu este mare urechea nu esti umflata rana e nush cum sa explic pielea e putin rosie si am coaja aia.. ma fac bine sau ma imbolnavesc mai tare?
0
31-08-2010, ora 20:56
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
si acum am mai vazut niste poze cu otita externa si vreau sa va spun ca rana mea nu este in inauntrul urechii de asta ma zbat eu acum este inafara urechii chiar jos pe margine..
0
01-09-2010, ora 00:38
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
pana acum.. nu mia mai curs urechea.. si cand intrati pe forum va rog eu sami dai mesaj cu id de messangerr sa putem vorbi mai usor.. si inca 1 intrebare daca nu merg la doctor si rana nu mi se reface ce riscuri sunt? pot ajunge la operatii?
0
01-09-2010, ora 00:55
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
nush ce sa mai fac..:-?? deci am inceput sa aud mai bine cu urechea fata de acum 5-6 zile nu-mi mai curge urechea.. rana nush daca se reface nush daca se agraveaza.. spunetimi d-le doctor ce.sa.mai.fac? chiar am inceput sa ma plictisesc cautand ca disperatu pe internet riscurile si cauzle si toate cele de la otita ce sa fac zicetimi una si buna deci daca nu-mi mai curge urechea inseamna ca fisura din timpan sa refacut corect? daca nu mai am nimic deci nici un fel de durere sunt pe calea cea buna nu? am doar rana aia off ma dispera. va rog eu ajutatima ca oi avea eu 16 ani dar cand aud de dentist doctor operatii doamne nu ma's duce nici sa ma impuste careva deci pt sanatatea mea ce sa fac?am doar o afurisita de rana:(
0
01-09-2010, ora 01:33
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
d-le doctor pot ajunge la operatie din cele intamplate? gata!maine ma duc la ORL am vazut si mai multe cazuri si ma luat frica maine..e ziua cea mare:O sper ca pericolul a trecut si ca sunt pe drumul cel bun.
0
01-09-2010, ora 22:44
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
buna seara... am fost din nou la medicu d familie si mia dat ptr rana crema de galbenele unguient din ala si e chiar bun:X sper sa-mi treaca..:)
0
01-09-2010, ora 23:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de ce nu te duci la ORL ???
0
01-09-2010, ora 23:37
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
mie frica.
0
01-09-2010, ora 23:38
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
si nici nu cred ca e necesar..pt ca eu am doar rana aia si acum dau cu crema de galbenele si vad ca se vindeca..
0
01-09-2010, ora 23:39
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
eu vreau sa stiu daca e normal sa apara rana de la otita externa..
0
01-09-2010, ora 23:40
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
urechea de curs numai curge nu mai am nimic am doar rana care acum sper sa-mi treaca in 2 saptamani..
0
01-09-2010, ora 23:42
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
adica am dat cu crema din aia si dupa juma d ora mia cazut o bucatica de coaja..cred si sper ca ma refac..
0
01-09-2010, ora 23:43
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
si pielea nu mai e asa rosie..si ia zicetimi va rog sa dau cu crema si in inauntru??
0
02-09-2010, ora 00:31
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
dumneavoastra ziceti ca ar fi mai bine sa ma duc la ORL?? eu nu cred ca e necesar..dar..
0
02-09-2010, ora 18:59
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
Salut rana se vindeca adik mai este ff putin si am urechea ca noua coaja mia cazut si urechea NU mai este rosie:X:X:X
0
02-09-2010, ora 19:00
alexlalala
Nu este medic/terapeut
alexlalala
Pentru toti cei care ati patit cum am patit eu pt rana este foarte bine sa dati cu crema de galbenele se gaseste la farmacie si costa 2, 5 si e foarte buna!!!
0
01-06-2015, ora 09:14
Alexjianu
Nu este medic/terapeut
Alexjianu
Buna ziua, as vrea sa ma ajutati cu un sfat.Miercuri seara cand am iesit de la antrenament aveam urechea infundata, nu am bagat de seama ajuns acasa dupa 20-30 de minute am constatat ca incepe sa ma doare iar intr-o ora deja era insupprtabil!Am mers Joi la medicul de familie care mi-a dat o trimitere dupa care m-am dus direct la medicul orl.Acesta a spus ca am otita interna si mi-a dat o lista cu antibiotice si picaturi.Le-am luat regulat deja de Sambata dimineata nu ma mai doare urechea deloc si continui tratamentu.Chiar daca nu ma doare urechea imi tiuie in continu, ce as putea sa fac ? La orl ma duc maine ca astazi e inchis as vrea sa imi spuneti cam cat o sa mai dureze tiuitu si daca e normal asa ceva.Multumesc!
0
16-08-2015, ora 00:06
NickNkl
Nu este medic/terapeut
NickNkl
Buna ziua, am 17 ani. Si am fost ca in fiecare VAra la garla sa ma scald... Mi-a mai intrat apa in ureche dar nu am patit nimic, pana acum o saptamana pana cand am luat iar apa in ureche si acum ma doare foarte tare... Am incercat anumite cai naturale de combatere a otitei... Eu de mic am fobie de doctori.. si am cautat pe net anumite cai de a trata otita... Primele simptome ale mele au fost ( durere de ureche... incet, incet a inceput sa se agraveze, parca am un dop in ureche si nu mai aud foarte bine... iar o zeama a inceput sa-mi curga din ureche.. si un fel de clei galben. ) Si aceste simptome sunt de o saptamana... Am incercat Ulei de masline, Usturoi, Ceapa, Sare incinsa... Va rog domnule Doctor ajutati-ma... Si va rog sa nu-mi spune-ti sa merg la doctor-ul ORL-ist.. deoarece mi-e frica de cand eram mic copil... Un tratament anume daca imi puteti da. si ce tip de otita am ? Va multumesc... Si apropo.. eu de 3 zile nu am dormit nici macar 7 ore din cauza dureri...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: