ciuperca ciudata pe limba, gat, piept

28-09-2011
4alex7@gmail.com
Nu este medic/terapeut
4alex7@gmail.com
Buna, sotul meu se confrunta de cateva luni bune, mai bine de 6 luni, cu niste ciuperci tare ciudate pe limba. A facut tot felul de tratamente dar tot nu ii este mai bine. Recent i-au fost recoltate probe pentru analize dar nu i-au iesit nimic suspect.
Ca descriere: sunt ciupercute mici, alb-rosii, opace, mai predominante de la jumatatea limbii inspre gat. Undeva pe lateralul limbii parca este o mica gaura (nu stiu daca s-a rupt vreo ciperca sau a "sapat" asa). Mai zice ca are senzatie ca si cand te arzi pe limba si iti zvacneste. Doctorul ORL-ist la care tot merge i-a interzis sa mai manance dulciuri, acidulat, picant etc. El este si vegetarian deci daca nu mai mananca nici dulciuri are o senzatie de lipsa de energie, moleseala.
Eu am o parere proprie despre simtomele lui si nu stiu daca are vreo relevanta: anul trecut in februarie a fost operat de deviatie de sept, iar in mai s-a mutat intr-o casa cu foarte multa umiditate si mucegai. la o curatenie generala si dat cu 2 sticle de antimucegai am fost uimiti cat mucegai si in ce cantitate era dupa corpurile de bucatarie. Eu nu am nimic nici un simptom dar lui ii este mai rau si de multe luni nu ii mai trec. A luat forte mult Flucovim si tot felul de alte medicamnete dar se pare ce degeaba. Daca aveti vreun sfat va ascult cu drag. Ar trebui sa merga si la un dermatolog? Sau la o clinica privata ?
in asteptarea raspunsului va doresc o zi frumoasa
cu stima,
alexandra
1 comentarii
0
29-09-2011, ora 21:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema NU e pe limba.. si nici nu tine de ORL
multe din acele ciupercute care le vezi pe limba sunt Normale, sunt papile gustative
organismul are puterea de autovindecare si poate sacapa de acea micoza( exemplul esti TU ca nu te.ai imbolnavit)
cred ca problema sotului este gastrica. ( stomac, duaden, intestine)
Nu are voie lactate si dulce..
si regimul vegetarian strict..nu cred ca este corect
este nevoie de consult la gastroogie si investigatii serioase
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: