cocobacili tratament

04-11-2009
Neira
Nu este medic/terapeut
Neira
Buna ziua. Mi-am facut recent testul Papanicolau si mi-au iesit cocobacili la rezultat.Nu este specificat daca sunt gram pozitivi sau negativi. Mi-a fost prescris metronidazol ovule si comprimate orale. Am mai multe intrebari in legatura cu acest subiect.
1. Anul trecut imi iesise o candidoza pe care nu am tratat-o. E posibil sa fi disparut de la sine? pentru ca la analizele actuale nu mi-a iesit nimic. Pe prospectul de la ovule scrie ca: "contine nitrat de miconazol eficient impotriva infectiilor fungice vaginale (provocate frecvent de metronidazol)". Ma intreb daca luand metronidazol nu exista riscul sa-mi recidiveze candida.
2. Tratamentul a fost prescris si pt prietenul meu care tocmai a contactat o viroza respiratorie. As vrea sa stiu daca tratamentul cu antibiotice ii poate afecta organismul in conditiile de viroza. Daca ar trebui sa asteptam si sa facem tratamentul cu metronidazol dupa ce ii trece viroza.
3.Prietenului meu ii apare de ceva timp in zona intima, din cand in cand, la intervale de timp o bubita purulenta care in final se sparge si se usuca. Poate fi data de acesti cocobacili sau este altceva? Eu nu am avut probleme, l-am sfatuit sa mearga la medic, dar mereu amana.
4. Se poate ca prietenul meu ( cu care am relatii de 3 ani) sa aibe virusul HPV, dar eu sa nu-l contactez? Stiu ca el a avut numeroase relatii si mi se pare un mare noroc sa nu fi contactat HPV-ul. Exista o analiza ca Papanicolaul si pt barbati? Daca il are exista riscul sa-l iau si eu dupa atata timp? Se trateaza?

Scuze pt multitudinea de intrebari si multumesc anticipat pentru raspunsuri.
7 comentarii
0
04-11-2009, ora 17:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
1) Sunteti sigura ca metronidazol distruge TOTI acei cocobacili si acum si pt. vecii vecilor ?
2) Sunteti sigur ca acel medic are habar de ce face ?
Cocobacilii sunt bacterii si nu fungi iar pe prospect scrie ca "contine nitrat de miconazol eficient impotriva infectiilor fungice vaginale "
3, Sunteti singur ca prietenul are fungi ???

Eu sunt sigur ca atat medicul care v-a prescis ce v-a prescris nu stie ce da si nici nu a citit vreodata
prospectele medicamentelro pe care le da cat si faptul ca nu aveti nevoie nici unul de un tratament ACUM si nici preitenul dvoastra.

Acum cateva zile a mai intrat cineva aici cu daune masive dupa ce a luat metronidazol fara sa aiba nevoie de el.

Testele acestea Papa Nicolau se fac ca sa prescrie cat mai multe medicamente inutile si daunatoare. Adica sa faca din orice om un pacient care sa inghita medicamente (fara sa aiba intotdeaunea nevoie de ele) si sunteti o marturie vie pt. acest lucru.

Oricand va gaseste ceva in vagin care trebuie combatatut inutil (macar de ar lichida din ei !) si cand nu se gaseste nimic va combate vaginul in sine.

Intr-un cuplu, oricat de contagioasa ar fi o boala nu se poate lua decat in anumite conditii. Sunt cazuri nenumarate de SIDA unde numai unul este infectat. Sunt cazuri in care 3 barbati (un caz de aici din forum) se duce la aceeasi prostituata si numai unul se imbolnaveste.
A trata partenerul orbeste este o mare prostie care se face zilnica.
Au ajung ca ginecologii sa trateze barbatii pe care nici macar nu-i vad la fata !

Daca doriti sa va vindecati, mai ales de boli ca cele descrise mai sus, fugiti de medicamentele chimice si mergeti la un medic homeopat. Astfel va tratati numai la infinit si sariti din lac in put.
Succes oricum !
0
04-11-2009, ora 17:45
Neira
Nu este medic/terapeut
Neira
Nu stiu ce are prietenul meu. Ma gandeam ca problema poate fi de la acesti cocobacili sau poate de la altceva. Sper sa-l conving in cele din urma sa mearga sa-si faca un examen la medic.
Cat despre metronidazol, acesta mi s-a dat impotriva acestor cocobacili, desi am citit ca ei fac parte in mod normal din flora bacteriana vaginala si in caz de infectie probabil ar fi trebuit facuta o eventuala antibiograma inainte de prescrierea tratamentului cu antibiotice. Despre candidoza nu stiu ce sa spun din moment ce la analiza actuala nu mi-a mai aparut nimic. Doar mi-e frica ca luand acest metronidazol sa nu recidiveze. Probabil ca o sa mai cer o parere inainte sa incep tratamentul pentru ca mi-e teama sa nu-mi faca mai mult rau decat bine si sa-mi distruga flora bacteriana naturala. In general ma feresc de antibiotice.
0
04-11-2009, ora 17:52
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
metronidazol este eficient împotrvia cocobacililor, dar într-adevăr poate dezechilibra flora (ca orice antibiotic) putând să cauzeze candidoză. nu există un test la bărbaţi suficient de eficient ca să poată detecta HPV, dar prietenul dvs ar trebui să se ducă şi el la medic pentru a fi consultat să vadă ce este cu acea bubiţă şi să fie examinat. Papanicolau e necesar o dată pe an- sau la 2-3 ani de la începutul vieţii sexuale pentru a identifica orice fel de modificări la nivel celular la nivelul colului uterin... şi e absolut necesar să fie repetat mereu pentru că e arma cea mai importantă împotriva cancerului de col uterin
0
04-11-2009, ora 18:35
Neira
Nu este medic/terapeut
Neira
Multumesc frumos pt raspunsuri
0
05-11-2009, ora 11:34
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
@IuliaCristina: ce procentaj de femei dintr-o sectie de oncologie fac cancer la col uterin raportat cu alte tipuri de cancer ?
0
07-06-2012, ora 13:25
andra grecu
Nu este medic/terapeut
andra grecu
AM SI EU NEVOIE DE INTERPRETAREA ACESTUI TEST, VA ROG!

SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili DA, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia NU, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad inalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Inalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU, endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice in favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare NU, De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: REDUS fond inflamator acut. Celularitate de aspect NORMAL.

Concluzie: Frotiu de aspect NORMAL.

VA MULTUMESC!
0
20-02-2014, ora 14:18
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
practicarea sexului anal poate fi cauza, organele genitale nu se pot spala perfect.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Candidoza vaginală în sarcină
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •