col uterin iritat, sunt foarte ingrijorata si am nevoie de o parere.

22-03-2012
coolgirlemi
Nu este medic/terapeut
coolgirlemi
buna, va rog din suflet sa va dati cu parerea, dar cel mai mult as avea nevoie de o parere medicala. Cu cateva luni in urma am fost si am facut testul babes + lama (cum se numeste nu stiu). Am primit analizele si mi s a zis ca babes e ok iar acea lama' frecvente leucocite si flora poliforma. Aveam o inflamatie pe col asta m a determinat sa merg la gyne. In fine, am fost pusa sa fac cultura de col...unde surpriza, asistenta mi a dat rezultatul si scria klebsiella pneumonae cu 3 plusuri si niste coci parca sa zik. Am fost la alt ginecolog care s a uitat pe foaie si a zis ca s prostii, ca orice femeie poate avea inflamatii pe col. Mentionez ca am luat cam 2 ani anticonceptionale desorelle. Doctora mi a dat macmiror 10 zile pauza o saptamana dupa care cervucid, plus ceva supozitoare. Dupa macmiror simt si mai inflamat parca colul, pe langa asta am dureri la contactul sexual, mai ales in ultima vreme am avut dureri in partea dreapta doar la contact si simt ca o inflamatie in partea dreapta daca apas. Mi-e foarte frik sa nu am probleme cu conceperea unui bebe mai ales ca asta urma sa facem. Va rog mult de tot daca ati mai intalnit asa ceva spuneti-mi ceva. voi merge la gine dupa tratamentul cu ovule cervucid.
Eu va mutumesc anticipat si astept un raspuns.
4 comentarii
0
22-03-2012, ora 13:56
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
buna ziua,
NU ai spus ce supozitoare si cam timp ai de luat. Oricum tratamentul care ti l-a dat este destul de puternic si cred ca durerea care o ai sa nu fie o reactie adversa la tratament. In prospect la Macmiror scrie ca fara contact sexual in timpul tratamentului poate din acest motiv ca poti avea dureri la contact. Nu stiu sincer ceva se bate cap-in-cap ca la testul papanicolau nu ai avut nimic si apoi la cultura de pe col ti-a gasit o asa mare infectie. Eu cred ca trebuie sa ramai optimista sa vezi daca nu suporti tratamentul sa-l refuzi ca medicii de multe ori testeaza pe noi variante de tratament. In legatura cu sarcina nu vad ce probleme ai avea sa nu ramai gravida mai ales ca ai renuntat la anticonceptionale. Poate tu nu suporti acest Macmiror si de aceea a aparut durerea ca si eu nu suportam Utrogestan si aveam niste dureri ingrozitoare cand introduceam ovulul in vagin. Multa sanatate si ai grija de tine
0
22-03-2012, ora 14:10
coolgirlemi
Nu este medic/terapeut
coolgirlemi
supozitoarele se numesc carpicon de 2 ori pe zi unul, 2 cutii. Nu mi-a interzis contactul sexual doar fara ejac. inauntru.
Dar nu inteleg de ce spui o asa mare infectie si la papanicolau nimik. Se poate sa fie o infectie si nu neaparat hpv, adik la papanicolau nimik ciudat totul a fost bn. Inauntru in vagin nu ma doare, doar la contact ma doare un pik abdomenul...adik pe acolo inauntru la penetrare totala...ca sa intelegi. Si apoi eu as vrea sa raman insarcinata dar mi e fff frik sa nu fie complicatii de la aceasta infectie care nu stiu nici acum ce este...
0
22-03-2012, ora 15:29
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
si totusi supozitoarele sunt pentru cistita. deci practic ti-a dat un tratament pentru afectiuni in general eu zic ca dupa acest tratament trebuie sa fi ok ca dupa cum spui nici durerea de burta nu este mare si nici scurgeri urate sau hemoragii nu ai asa ca daca ai doar o jena la penetrare totala eu cred ca esti ok. Ca sa stai linistita dupa ce termini tratamentul mergi la ginecolog si s-ar putea sa-ti mai dea sa faci un papanicolau iar despre copii nu cred ca se pune problema sa nu poti sa faci. Multa sanatate
0
22-03-2012, ora 15:35
coolgirlemi
Nu este medic/terapeut
coolgirlemi
Mersi pentru incurajari. Intr-adevar n-am nici-un fel de scurgere ciudata, nici cu sange nici fara si nici mirosuri si mancarimi. Singura problema este ca simt pe col o inflamatie (adik se simte ca niste mici bubite, umflaturi, habar n am cum sa le zik) asa mi a zis o dr gyne...inflamatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: