Colpita nespecifica si anticonceptionale Yasmin

24-11-2012
ioana2200
Nu este medic/terapeut
ioana2200
Buna!
In urma unui consult ginecologic am fost diacnosticata cu colpita nespecifica, mi s-a prescris tinizol atat mie cat si prietenului meu, doua doze unice de 4 comprimate cu pauza de 7 zile intre ele, mie mi s-a mai dat Klion, 10 ovule, si feminella Vagi C, 6 ovule. Am luat anticonceptionale Yasmin luna trecuta, la sfatul medicului pentru a-mi regla mensturatia, sunt in pauza de 7 zile acum, de marti ar trebuii sa incep un nou blister. Vreau sa incep tratementul prescris de medic dupa ce mi se opreste sangerarea dar nu stiu daca sa mai iau anticonceptionalele sau nu deoarece am inteles ca infectiile vaginale pot recidiva din cauza pilulelor contraceptive. Mentionez ca pe perioada de 21 de zile in care am luat primul blister am avut spotting-uri dese, am luat din prima zi de menstruatie si aceasta m-a tinut cam 10 zile ( de regula menstruatia mea dureaza 6-7 zile), am avut dureri si usturimi in timpul contactului sexual si dupa contact, lubrefiere insuficienta, sangerari dupa contactul sexual, iar simptomele infectiei vaginale am impresia ca au recidivat (secretie mult mai ciudat mirositoare, maronie uneori).
Sa opresc adiministrarea anticonceptionalelor sau sa le iau in continuare, concomitent cu tratamentul mentionat mai sus? Exista posibilitatea ca infectia pe care o am sa nu mi se trateze din cauza administrarii contraceptivelor sau sa recidiveze dupa un timp?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.