condilomatoza.. nu ar fi mai bine sa fac o cauterizare a negilor?

27-08-2008
andreea*
Nu este medic/terapeut
andreea*
buna seara! am descoperit ca am condilomatoza, sunt intr-o faza initiala fac tratament cu solutie cutanata cu podofilotoxina dar as vrea sa stiu daca nu ar fi mai bine daca as face o cauterizare a negilor. as vrea sa stiu ce ar trebuii sa fac pentru a reduce riscul cancerului de col uterin.
5 comentarii
0
28-08-2008, ora 00:00
tudora
Nu este medic/terapeut
tudora
buna ziua ! in cazul condilomilor in faza initiala este foarte bine si important sa ai grija de ei pentru ca s-ar putea sa dispara daca nu sunt mari si cu crema sau solutie de aceea trebuie sa-i ingrijesti cu mare atentie pentru ca in cazul cand se extind si se maresc nu mai sunt sanse sa scapi de ei ci numai prin cauterizarea lor sau operatie cund sunt foarte mari.Virusul se numeste papiloma virus si este foarte rezistent deci in urma evacuarii lui s-ar putea sa recidiveze sa apara din nou deci el va ramane in corpul tau intr-o forma inactiva sa spun asa dar nu-i musai sa revina deci nu in toate cazurile de obicei o cauterizare sau indepartarea lui prin alte mijloace trebuie facuta de ambii parteneri pentru siguranta amandurora si apoi va fi totul ok. multa sanatate si la doua intrebare raspunsul este la fel da-le cat mai repede papucii si apoi va fi totul bine
0
20-10-2008, ora 10:51
gheorghe leca
Nu este medic/terapeut
gheorghe leca
buna...sunt foarte suparata pt ca din pacate am ajuns sa cunisc si eu aceasta boala de foarte curand. Am descoperit ca am candilomatoza, sper din suflet ca nu am mers prea tarziu la ginecolog...pt ca m-a trimis la dermato pentru consult si ce va urma...Spuneti-mi va rog frumos ce urmeaza pt ca sunt disperata...mai cu seama, ca din cate am citit si mi-a zis si ginecologul meu se transmite pe cale sexuala, or, la mine cred eu, nu e cazul avand in vedere ca a trecut o perioada destul de mare de cand nu am mai avut contact sexual.
0
31-03-2009, ora 14:49
raluca_galan03
Nu este medic/terapeut
raluca_galan03
buna ziua! ce parere aveti depre marirea sanilor printr-un simplu tratament PHYSIOBUST sau altele.nu stiu daca ati auzit despre el, dar probabil multe fete ar dori sa-l incerce pt a scapa de acest complex, si anume ca nu au sanii destul de mari sau chiar deloc la o anumita varsta.dumneavoastra ce sfaturi puteti da in aceasta privinta? poate ar fii bine sa instiintati intr-un anume fel majoritatea fetelor care doresc o schimbare de genu acesta, nu de alta dar probabil se pot alege cu noduli la sani sau alte probleme.
0
29-04-2009, ora 16:47
anamariana777
Nu este medic/terapeut
anamariana777
buna ziua.am aflat si eu acum nu de mult k am condilomatoza genitala (hpv).nu prea mi au spus nimic doctori despre boala asa, eu nici nu am stiut de ea...acuma sun putin informata de pe internet.intrebarea mea este ca daca am aceasta boala voi putea avea mai tarziu copii???sun fff disperta imi doresc foarte mult sa am un copil cand voi fi mai mare.si asa vrea sa stiu dak voi putea??astept un raspuns va rog.multumesc
0
13-09-2009, ora 18:24
deea_deutza91
Nu este medic/terapeut
deea_deutza91
Buna!As vrea sa va dau o mana de ajutor celor care trec prin asa ceva si au aceasta boala.Daca aveti nevoie de orice informatie cu privire la hpv si bolile provocate de acest virus, intrati pe informarehpv.ro si aveti mai multe detalii.Va pup pe toti si aveti grija ca nu e de glumit cu boala asta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: