Conizatie

17-06-2022
Mirema
Nu este medic/terapeut
Mirema
Buna, in urma cu 4 luni de zile am fost si mi l-am facut testul papa nicolau iar in urma rezulattelor mi a iesit ASCUS ASCUS sauCelule atipice scuamoase de semnificaţie nedeterminată reprezintă un posibil rezultat al testării HPV. (Doamna doctor mi a recomandat sa fac o testare HPV la care rezultatul a fost negativ, colposcopie in care a vazut ca uterul este in regula, ulterior facand si o testare putin mai avansata :cin tec plus la care rezultatul a iesit pozitiv. Doamna dr mi a recomandat sa fac excizie (conizatie de col cu ansa electrica ) spunandu mi ca cazurile acestea sunt extrem de rare in care HPV e negativ si CIN TEC plus e pozitiv (CINTEC PLUS - CEA MAI NOUĂ ANALIZĂ PENTRU DEPISTAREA LEZIUNILOR PRECANCEROASE )deci totusi existand ceva leziuni care nu s au vazut la colposcopie. am facut conizatia in urma cu o sapt, am usoare sangeri de 2 zile, voiam sa vad daca a mai trecut cineva prin asta si daca am procedat corect.
1 comentarii
0
01-09-2022, ora 06:19
Andreeagea
Nu este medic/terapeut
Andreeagea
Bună.. Cum a fost dupa conizatie? După ce a-ți ieșit din operație? A trebuit sa fie cineva lângă dumneavoastră pana a trecut efectul anesteziei? Eu marți sunt programata si îmi este frica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.