Copil cu polipi

04-11-2021
Gina P
Nu este medic/terapeut
Gina P
Bună seara, am un băiețel de 2 ani și 5 luni. De câte luni am observat ca nu respira deloc bine pe nas, a început sa si sforăie și m.am panicat destul de tare. Am fost la un medic și mi.a spus ca are o rinita, mi.a prescris un tratament cu aerosoli (flixotide, nostamine, respisun), iar în momentul în care am revenit la control mi.a spus ca totul este ok și sa stau linistita.
Acum, la o luna distanta, a reapărut aceasta problema, iar respiram greu. Am fost la un alt medic și dumnealui ne.a spus ca trebuie sa ne operam pt ca avem polipi, o otita seroasa cronica și o rinita cronica. Ideea este ca sunt foarte panicata gandindu.ma ca trebuie sa îl operez la o vârstă atât de frageda. Ce ma sfătuiți sa fac? Mulțumesc anticipat!
1 comentarii
0
05-11-2021, ora 09:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. toti copii au polipi din nastere. conteaza doar marimea lor si cauza de ce se maresc
2 gasiti sute de postari pe forum unde am explicat. Polipii se maresc doar de la alimentatie incorecta seara.
sau copilul regurgiteaza, are reflux in somn.. si asta inflameaza gatul pana sus in rinofariinge
sau copilul are intoleranta la anumite Alimente Alergene..si polipiii se maresc ca si reactie a sistemului limfatic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •