Cornet nazal mărit pe dreapta

21-10-2017
Madalin27
Nu este medic/terapeut
Madalin27
Buna ziua domnule doctor! Am 32 de ani si Am fost operat si eu de deviație de sept, polipi, cornete, sinuzita sf si et dar dupa aproape doua luni respir foarte bine doar pe nara stanga in schimb nara dreapta se înfunda mai ales noaptea in somn si cand încerc sa o suflu se sufla f greu se vede ca este înfundată se mai desfunda singura cand stau in fund nici eu nu pot sa imi explic, am fost la controale regulat, m am
Operat la spitalul militari din București si ultima oara doctora mi a zis sa taie cornetul, acum întrebarea mea este cand am fost operat si daca m a operat si pe cornete Dc mai este nevoie acum de încă o intervenție la cornet ? Nu a luat destul de acolo din cornet si mai trebuie sa i a puțin ? Operatia mi a spus ca o sa fie cu anestezie locala. durează mult aceasta intervenție, este dureroasa, Dvs imi recomandați sa o fac ce părere aveți? Partea proasta ca răcesc foarte repede si des dupa operatie, este ceva normal sa fiu mai sensibil in urma operației ? Am vazut ca recomandați niste picături care au rol in Micșorarea cornetelor nazale, sa încerc si eu acest tratament si daca vad ca nu funcționează sa mai fac încă o intervenție pe cornetul drept? La cornetul stâng se mai umbla ținând cont de faptul ca pe partea stanga respir f bine !? Dupa operatie trebuie sa stau cu mese in nas 24 de ore ? Stiu ca sunt multe întrebări va rog frumos sa ma ajutați si sa imi oferiți cateva răspunsuri daca aveți timp pt ca bunătate stiu ca aveți, va urmăresc de f mult timp pe forum. Pt mine este o suferința si sunt genul care se si consuma f mult, la fel ca mulți alții mi-am pus f multe speranțe in operația asta si vreau sa fiu bine, părinții mei ma sfătuiesc sa mai astept pt ca sunt operat recent si ca am sa ma fac bine in timp si ma stresează gândul ca ei nu înțeleg ca normal dupa doua luni de la operatie trebuie sa respiri bine pe ambele nări... va Multumesc pt ceea ce faceți pt oameni
3 comentarii
0
23-10-2017, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, tratamentul cu Colargol poate sa ajute...
cat despre INterventie. daca s eface cu radiofrecventa... NU necesita nici internare si nici tamponament dupa interventie
0
25-10-2017, ora 14:39
Madalin27
Nu este medic/terapeut
Madalin27
Multumesc mult pt raspuns dar eu tot nu sunt lămurit cu următoarea problema si stiu ca doamna doctor ar trebuii sa ma lămurească dar nu treaba este ca nu înțeleg nimic de la dansa pt ca folosește mister ermetica medicali pe care nu i înțeleg asa ca tot la Dvs apeleZ pt ca explicați bine...Doamna doctor a spus ceva de genul ca nu ar vrea sa imi taie cornetul... pt ca eu m am tot dus si i-am spus ca nu respir bine pe dreapta dar daca a spus de tăiat înseamnă ca nu este cu radiofrecvența si este gen cuțit? Ce imi recomandați sa fac cu cuțit sau radiofrecvența ? Durează mult operația astia ținând cont ca este doar pe o singura nara (dreapta) ?si de ce respir bine dupa ce pun picături ( olynth ) pe partea dreapta ce se întâmpla acolo ? Se micșorează cornetul asa repede de la picăturile astea si apoi își revine dupa cateva ore ? Pt ca eu dupace pun picături respir foarte bine asa cum imi doresc sa respir cu adevărat precizez ca pun picături doar in nara dreapta cea cu probleme...
1
25-10-2017, ora 15:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. Taiat inseamna cutit, internare , sangerare , tamponament
Cu radiofrecventa este doar o Cauterizare.. care micsoreaza cornetul in volum. fara sangerare, fara tamponament si fara internare
trebuei sa stii ca un reflux gastro-esofagian in somn..irita si inflameaza faringele pana sus.. in rinofaringe, poate acidul gastric sa ajunga si pe coada de cornet.. lucru cxare duce la marirea acelui cornet in volum.. poate aceasta este cauza de ce nu se vindeca nasuol?? poate te alimentezi gresit seara si afci aciditate in somn?????
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.