Cred ca m-am indragostit, dar ea nu ma vrea...

03-03-2016
Laurentiu2016
Nu este medic/terapeut
Laurentiu2016
Povestea mea este
urmatoarea, m-as bucura enorm daca cineva ar putea sa ma ajute, ca nu mai
stiu ce sa fac.
Locuiesc in Anglia, iar anul trecut am intalnit o colega engleza la
munca cu care am inceput sa socializez, sa vorbim, glumim, apoi pe Facebook si
numere de telefon.Intre timp, am ajuns sa ma intalnesc cu ea iar apoi sa
avem o relatie gen prieteni cu beneficii, doar in anumite momente.Totul
frumos, ne-am gasit de 5-6 ori pana cand am revenit din vacanta din Romania
si mi-a spus ca totul s-a terminat.
Nu stiu de ce oare, mi-a spus ca simte ca lucrurile avanseaza si trebuie
sa ne oprim.A trecut o luna de atunci dar realizez ca am inceput sa simt mai mult pentru aceasta fata, cateodata plang cand ajung acasa, sunt trist
stiind ca ei nu ii pasa de mine.Am tot incercat sa o fac sa ma
inteleaga, dar totul in zadar pentru mine.Am incercat sa nu ii mai
vorbesc, am sters-o de pe Facebook, dar apoi am dezactivat contul sa nu se
supere pe mine daca afla asta.
Am devenit nervos si prostut, ma comport ca un copil, cand ii vad zambetul
, parca ma inseninez, parca vad curcubeul Imi doresc enorm de mult sa o
strang in brate, dar ea mi-a spus ca ma vrea ca prieten, nimic mai mult.Cu
toate ca nu ne-am mai intalnit, nu o mai bagam in seama, cateodata ma mai
atingea la munca, imi atingea pieptul, imi spunea ca sunt dragut.Ieri nu am
vorbit cu ea toata ziua la munca, a venit la masa langa mine dar tot nu i-am
vorbit.Astazi am incercat sa nu vorbesc cu ea, dar am cedat...mi- a spus ca
ieri am enervat-o la culme, o simteam trista cand vorbeam cu toti
colegii, numai cu ea nu.
In clipa de fata nu mai imi pasa de nimic, as vrea sa ma intorc in
tara, sa ma 'vindec' de ea, am inceput sa urasc Anglia din cauza ei.Imi
doresc foarte mult sa fie a mea, sa o strang in brate, nu credeam vreodata ca asa ceva mi se poate intampla.Cu toate ca stiu ca este greu si in tara nu o sa gasesc un loc de munca ca aici, as vrea sa ma intorc, simt ca asa mi-as putea reveni.Aici nu am prieteni, vremea este urata, stau in casa dupa ce vin de la munca.Stiu ca sunt si alte fete, dar cand o vad zambind si cand ii aud glasul, inima mea se inmoaie...poate toate astea si fiindca nu am avut multe relatii pana la.varsta mea, cu fata asta am trait mai multe, am invatat de la ea.Mi-a spus ca isi doreste sa plece in Chile in octombrie, poate si din cauza asta ca nu vrea sa ne atasam, pe partea cealalta nu stiu ce face cand mai iese prin club, dar nu pot sa ma mai concentrez pe munca mea, pe viata mea, imi doresc foarte mult sa fiu cu cineva, probabil si datorita faptului ca sunt departe.de casa, sunt plecat de un an si jumatate.
79 comentarii 12 3 Înainte ›
0
03-03-2016, ora 19:52
cris_89
Nu este medic/terapeut
cris_89
Din cate citesc, tu te-ai indragostit, iar ea nu prea... Eu zic sa-ti iei inima-n dinti si sa-i spui ce simti, nu sa te gandesti sa-ti parasesti locul de munca pt ca distanta nu face ca o iubire sa dispara, crede-ma, stiu ce vb. Trebuie sa-i ceri sa fie deschisa cu tine si sa-ti spuna daca simte ceva pt tine dar nu vrea sa-ti dea o sansa ca sa nu sufere cand (stie ea ca) vine clipa despartirii sau daca nu simte nimic. Macar sa stii un lucru, nu? Zi-mi si mie te rog, cine a avut initiativa de a avea o relatie de genul "prieteni cu beneficii"? Adica de ce anume nu puteati fi iubiti? Nu cumva ea avea si pe altul/altii? Exista o posibilitate ca ea sa fie o superficiala si sa foloseasca baietii doar pt placere. Iar tie nu iti e deloc usoara situatia daca te-ai indragostit de ea... Eu am impresia ca ea a dorit acel tip de relatie, iar tu ai acceptat pt ca un om care iubeste uneori se multumeste si cu 'faramituri', ceea ce nu-i ok...
0
03-03-2016, ora 20:13
Laurentiu2016
Nu este medic/terapeut
Laurentiu2016
Multumesc pentru raspuns...deruland inapoi, pot sa spun ca insistand mai mult, vorbind cat mai des la servici, glume, vorbind despre anumite fantezii atingeri in joaca, am ajuns la un acord sa ne intalnim.Totul a inceput intr-o seara cand ne-am intalnit intr-un pub, vorbe, apoi mai greu cate un sarut pana cand m-a invitat la ea dar am refuzat, fiind speriat ca locuieste cu maica-sa si sora ei, aceasta fiind prima mea experienta in Anglia...partea cand am facut sex, a fost cand spre dimineata m-a chemat intr-un club, apoi la ea acasa si totul consumat.De atunci ne-am mai intalnit de cateva ori, i-am cunparat un ceas cadoi de Craciun, dar mi-a spus ca nu trebuia, ca simte astfel ca o vreau ca o prietena.Ultima aventura dintre noi s-a petrecut in noaptea de Revelion, apoi am plecat in tara si m-am intors in Februarie.Inainte sa plec in tara a tinut sa vina la mine la masina si sa ma imbratiseze spunandu-mi ce o sa se faca fara mine timp de 2 sapt cat sunt plecat.M-am intors, s-a schimbat brusc fata de mine, acum parca o doresc mai mult, o doresc ca o prietena, o dorwsc enorm cand o vad zi de zi langa mine la munca.Nu stiu ce sa fac, beau cate 2 beri zilnic de atunci, in tot acest timp in pauza de masa venea la mine in masina si vorbeam zambeam cu toate ca putea sa ma refuze si sa mearga in cantina societatii.Cred ca patesc asa si datorita faptului ca pana la aceasta fata nu am mai intalnit o asemenea fiinta care sa ma faca intr-adevar sa ma simt ca un barbat, nu am avut relatii serioase in Romania, ultima consumandu-se in anul 1 de facultate, cand parintii mi-au cerut dupa o luna de zile de relatie sa pun capat cu o fata pentru a-mi vedea de studii.Sunt foarte deprimat acum, nu mai sunt tipul care eram la servici, acela care era calm si zambea mereu:am devenit nervos, prost si nu mai pot sa ma concentrez pe ceea ce imi doresc.In clipa de fata am un job ok, o cazare ok, o masina bunicica, colegii englezi ma simpatizeaza si imi vorbesc ca unui prieten apropiat, dar datorita acestei fete nu reusesc sa ma adun.O sa incerc sa ii explic maine, cu toate ca stiu ca o sa zambeasca, o sa inceapa cu 'oh no' si genul.Vreau sa imi iau asta de pe suflet stiind ca 99% o sa ma respinga.Multumesc inca o data pentru raspuns si daca imi mai puteti da un sfat, pareri apreciez sincer, in clipa de fata nu mai pot sa ma gandesc la nimic :( PS:din ce stiu nu avea pe nimeni, acum imi spune ca se simte ok cu acel 'dildo' al ei si nu doreste nici un 'penis', cateodata imi spunea ca pun presiune pe ea, cerandu-i sa ne intalnim, macar la o saptamana la ea.
0
03-03-2016, ora 20:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E cazul sa intelegi si sa accepti ce iti cere. Spune-i ca esti de acord doar cu prietenia si las-o sa se obisnuiasca incet incet cu tine. In timp ai sanse sa isi dea seama ca poti fi pentru ea mai mult decat prieten.
Nu da cu bata in balta comportandu-te ca un copil mic caruia nu i se da acadeaua cand vrea el. Zi-i cum zice ea si in timp, castiga-i inima daca tu crezi ca ea este ce vrei tu de la viata.
Cand o femeie iti zice ca are nevoie de spatiu, asa e, respecta-i decizia, nu forta nota ca poti pierde o prietenie frumoasa.
0
03-03-2016, ora 22:30
Laurentiu2016
Nu este medic/terapeut
Laurentiu2016
Va multumesc pt raspuns si inca ceva, vad ca ati punctat ceva inteligent, referitor la faptul daca cred ca este cea de care o sa am nevoie in viata...sincer sa fiu, sunt constient de faptul ca nu este fata visurilor mele din mai multe puncte de vedere, atat fizic cat si ca comportament, un comportament tipic englezesc care te lasa fara cuvinte.Ceea ce ma atrage la ea, este ca pare sa aiba un suflet bun, ceva copilaresc ca si mine de altfel, ii place sa zambeasca si sa rada mereu, sa fie vesela si sa vorbeasca politicos.In clipa de fata sunt constient de aceste lucruri ca nu este langa mine, dar cand este aproape de mine situatia este cu totul altfel, devin acel idiot, o persoana care nu imi doresc sa fiu.Nu stiu ce sa fac acum...sa ii spun oare ce simt?
0
03-03-2016, ora 22:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ii spui ce simti, te va respinge. Ti-a zis extrem de clar ce vrea in acest moment.
Ai doua variante. Ori sa o pastrezi ca prietena, ori sa va certati aiurea si sa o pierzi. Ea ti-a explicat clar ca in aceasta perioada nu vrea sa aibe un iubit. Cand va dori, fii sigur ca nu va sta muta si se va exprima si singura. Doar e o englezoaica din secolul 21.
Nu te gandi vai ce impresionata ar ramane daca i-ai spune sentimentele tale. Nu esti in filme cu actiune de secol 16. Ea deja stie ce vrei de la ea. Nu cred ca e cazul sa o plictisesti.
Pastreaza prietenia strict, fara sa o sufoci, si in timp vezi tu ce iese.
0
03-03-2016, ora 22:55
Laurentiu2016
Nu este medic/terapeut
Laurentiu2016
Va multumesc, o sa incerc sa ma prefac fata de ea ca ma bucur nespus de mult ca am un asa "prieten".Cu toate ca nu imi place sa "atarn" dupa fusta unei fete, o sa incerc sa ma gandesc la altceva, sa devin mai puternic, sa ma ocup de ceva care sa imi ia din timpul mort cat stau acasa si "plang".Poate, si sper, o sa ma "vindec" complet si de ce nu, vanatul sa devina vanator.Asa este la mine, cand sufar, devin un prost, apoi este greu sa mai simt ceva pentru acea persoana!Tot ce nu inteleg, este ca tot ma atingea pe piept, pe sf.ri la servici, se atingea cu fundul ei de al meu, apoi isi cerea scuze, tot felul de astfel de jocuri, sunt dragut...ca intr-un final sa ma arunce ca pe o masea stricata, asteptand o alta provocare.
0
03-03-2016, ora 22:55
cris_89
Nu este medic/terapeut
cris_89
@clara_p

Foarte corect in teorie ceea ce zici doar ca lui @Laurentiu2016 ii e greu sa se prefaca ca vrea doar prietenia ei cand de fapt o iubeste. Dar, normal ca daca ea nu vrea sau vrea doar o prietenie, lui nu-i ramane decat sa accepte.

@Laurentiu2016

Trebuie totusi s-o faci sa-ti zica clar daca te place, daca simte ceva pt tine... Pt ca in cazul asta, ai avea o speranta si ai putea, banuiesc, s-o astepti, sa lasi lucrurile sa curga cum vrea ea si sa nu pui presiune pe ea, cu toate ca...atunci cand o fata spune ca un baiat pune presiune pe ea sa faca ceva sau whatever mai mult ca sigur nu il place... Dar tu vb cu ea si speram ca totul sa fie bine. Sa ne tii la curent.
0
03-03-2016, ora 23:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca fetei ii placea de el ca iubit, era demult cu el.
Din gesturi, pare o fata usoara. Eu nu m-as da in vant dupa ea si nu as suferi asa tare.
Ti-a zis clar ce vrea. Nu o face sa repete sau sa iti zica vorbe care te-ar rani.
Ea permite la ora actuala o prietenie si atat. Nu are dispozitie de p... Ce vrei mai clar decat atat ?

Vino si tu cu o fata care sa ne impresioneze in sensul bun al cuvantului si atunci o sa inteleg ca suferi mai mult sau mai putin. Pe moment consider cu mintea mea de 38 de ani ca ai doar o frustrare pentru ca ea nu iti da o jucarie. Nu e fata asta ce vrei tu de la viata. Hai sa fim sobri !
0
03-03-2016, ora 23:31
cris_89
Nu este medic/terapeut
cris_89
Mda... Pare duala toata chestia asta, exact asa cum ai zis: pe de o parte, pare usuratica in gesturi, iar pe de alta, il respinge si-i zice ca nu vrea p... O fata care ii usuratica se angajeaza in acte sexuale cu oricine dar ea il respinge, nu-mi dau seama exact de ce.
0
04-03-2016, ora 05:30
Laurentiu2016
Nu este medic/terapeut
Laurentiu2016
In momentul de fata cu toate ca imi doream sa o am, simt ca am fost doar ca o prada pentru ea, un trofeu, a experimentat ceva cu un roman.De obicei, aici, in Anglia, genul asta de fete doar sunt curioase cand e vkrba de straini, apoi dupa ce se satura de tine, se intorc la englezii lor betivi si si care consuma iarba si altele, in marea majoritate a englezilor.Sunt suparat acum, depresiv poate ca sunt singur in Anglia, fara parinti, prieteni, ajunsesem sa o vad si ca un prieten, ma mai confesam despre anumite probleme, ea se confesa mie.A fost o experienta frumoasa pentru mine, o experienta tardiva varstei mele, 33 de ani, din cauza asta sunt asa.Am fost si derutat mult, datorita jocurilor ei "bolnave", ii placea foarte mult, am observat, sa vorbeasca despre sex, fantezii, parteneri, majoritatea acestor fete, asa vorbesc la servici, nu se ascund de nimeni.Am anumite momente cand ma bucur ca s-a terminat, apoi imi vine sa plang cand imi revin anumite amintiri ma simt cateodata ca si cum as fi pierdut pe cineva drag, de exemplu acum, aici fiind ora 03:27, m-am apucat sa citesc si sa scriu, dupa ce m-am trezit si mi-au reaparut iar acele momente petrecute cu ea, fata ei, glasul ei.
0
04-03-2016, ora 08:07
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Psihologie, Constanta
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
De asemeni consider ca momentan este necesar sa ii respecti alegerea si sa o accepti dar sa continui in timp sa lupti pentru ce iti doresti, lasa lucrurile sa curga de la sine, ofera-i posibilitatea de a va cunoaste unul pe celalalt mai bine, petrece-ti timp de calitate impreuna doar ca prieteni asa cum isi doreste un timp pana va fi pregatita...sa avansati in relatie...si inca ceva:incearca sa descoperi ce a dus la schimbarea atitudinii ei dupa ce v-ati reintalnit...

Sa va fie de folos,

„Din dragoste de oameni, pentru oameni”
Psiholog-psihoterapeut-prof. psihopedagog Nedelcu Marilena Tatiana
0
04-03-2016, ora 13:40
Laurentiu2016
Nu este medic/terapeut
Laurentiu2016
Am incercat indeaproape sa va urmaresc sfaturile, iar astazi nu i-am spus absolut nimic, am lasat ca lucrurile sa decurga normal.Am invitat-o in pauza de masa in masina la mine, a acceptat...cateodata sunt momente cand ramane fixa si se uita la mine, fac glume cu ea, incepe sa rada ca un copil.I-am spus ca o sa incep sa ma duc la o sala de forta, sa nu creada ca stau si plang...mi-a spus ca pot sa intalnesc alte fete acolo sau imi tot spune de o colega de la serv ca ar trebui sa flirtez cu ea.Ce spuneti?Imi pierd timpul degeaba?Va multumesc.
0
04-03-2016, ora 14:27
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Psihologie, Constanta
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Mda, este posibil sa te testeze, daca nu te -a refuzat continua...daca te refuza iar continua...invit-o la o cina romantica in restaurantul ei preferat, incearca sa iesi cu ea cat se poate de des...daca nu te refuza...tu decizi daca iti pierzi timpul sau nu...sant oameni care au fost intr-o relatie si dupa 3ani de prietenie...
0
04-03-2016, ora 16:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu nu as fi insistent cu romantismele.
O atitudine de batere in retragere si reorientare cred ca ar atrage-o mult mai mult.
Nu o sacai.
0
04-03-2016, ora 16:52
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Psihologie, Constanta
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Totusi faptul ca a fost plecat in Romania pentru un timp nu a atras-o deloc...din contra...Daca o va invita o data pe luna ca prieteni cum isi doreste ea la o cina nu cred ca este sacaiala...Va sugerez sa le combinati tehnicile...si va reorientati pe ce raspunde aleasa inimii dv.
0
04-03-2016, ora 21:33
Laurentiu2016
Nu este medic/terapeut
Laurentiu2016
Va multumesc inca o data, ma ajuta foarte mult sfaturile dumneavoastra.Astazi la servici, cu toate ca am inceput sa o vad altfel, mai fragila, mai delicata, glasul ei, felul in care rade, am incercat sa nu o fac pe posomoratul, ci din contra am facut multe glume cu ea si inca o colega din Spania, imi placea cum radea la glumele mele, imi placea sa le fac pe amandoua sa rada.Cateodata mai venea spre mine, zamvea, incepea si ea sa faca glume si sa rada.Cu toate ca ar putea sa manance in cantina, a acceptat la invitatia mea sa vina in masina si sa stea cu mine, sa mergwm la un magazin in apropiere si sa cumparam cate ceva de mancare.Nu stiu ce este in capul ei, cateodata imi spune ca vrea sa ma invete sa inot fiindca nu stiu sa inot, vrea sa ii transfer niste muzica spaniola pe mp3-ul ei, dar tot imi spune ca ma vrea ca prieten ca altceva nu vrea mai mult, sinte ca lucrurile dintre noi au avansat si nu vrea sa sufere cineva.Totodata in clipa de fata este in acea perioada, perioada femeilor, pare mai nebunatica acum, nu stiu ce sa mai cred, daca imi pierd timpul cu ea, ma consum aiurea, cand as putea sa ma orientez spre altceva, dar avand in vedere ca nu sunt genul asta, ma gandesc ca poate tine la mine si as face-o sa sufere vazandu-ma cu alta colega.Nu stiu ce sa mai cred, am mai spus mai inainte, mai imi spunea cateodata ca poate sa ma ajute sa imi fac o prietena, sau de anunite colege la munca ca sunt dragute.Va multumesc si va doresc o seara buna!
0
04-03-2016, ora 22:00
Laurentiu2016
Nu este medic/terapeut
Laurentiu2016
Imi cer scuze pentru anumite greseli de ortografie, uneori mi se mai intampla cand scriu mai repede, am scris de pe un telefon mobil.
0
04-03-2016, ora 22:27
Laurentiu2016
Nu este medic/terapeut
Laurentiu2016
As mai vrea sa mai adaug cate ceva din aceasta "relatie". Acum 2 zile m-am rastit la ea si i-am spus sa nu ma mai atinga, jocuri din acelea, din greseala, sa ma atinga pe fund, pe piept.Ziua urmatoare nu am vorbit absolut cu ea, am ignorat-o.In acelasi timp am inceput sa vorbesc cu ceilalti colegi, colege, sa facem glume, sa rad dar nicidecim cu ea.Am vazut-o diferita, nu mai era acea persoana care zambea si era vesela.Totodata, s-a asezat langa mine in pauza de masa, dar eu am ignorat-o toata puaza, timp de 30 min.Nu stiu ce sa mai cred, cateodata parca simt ca tine la mine, poate ii este frica sa nu aiba sentimente mai multe fata de mine, sau poate am fost doar o distractie, o experienta cu un strain din alta tara...totusi dupa clipele petrecute cu mine, mi-a multumit prima data, apoi mi- a spus ca nimeni nu a facut-o sa se simta asa bine, asa cum am facut-o eu(sper sa nu va deranjeze detaliile astea, dar incerc sa va dau mai multe amanunte pentru un raspuns cat mai util).Efectiv nu stiu ce sa mai spun, o doresc mult, nu neaparat pt sex, o doresc langa mine, sa glumim, sa radem si sa o stiu langa mine.
0
05-03-2016, ora 16:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Atunci accepta ca s-a aratat disponibila in calitate de prietena si mergi mai departe asa.
Bucura-te de aceasta prietenie.
Foarte bine ai facut ca i-ai zis sa nu te mai atinga ! Te tulbura. Mi se pare normal si firesc sa nu o faca atat timp cat nu te accepta ca iubit.
Parerea mea e sa o interoghezi discret despre fostii iubiti. Poate nu o avea apetit sexual...
0
05-03-2016, ora 19:34
Laurentiu2016
Nu este medic/terapeut
Laurentiu2016
Da, ma tulbura foarte mult, m-a derutat foarte mult sa ma atinga, apoi sa imi spuna ca ma vrea ca prieten.Uneori o mai atingeam si eu, mai in gluma dar nu spunea nimic.Chiar am atins-o pe fund, mi-a spus ca pe altcineva nu lasa sa o atinga.Ciudat este ca parca o atrag mai mult jocurile astea, odata mi-a spus ca viitoarea fata ma va cere de barbat, ca sunt prea bun pentru ea...si mai are ceva ce ma deranjeaza si poate comportamentul asta al ei, fumeaza iarba.Aici in Anglia, este normal sa fumezi, anormal sa nu fumezi.Eu nu fumez, prefer sa beau o bere si sa imi pastrez banii, dar banuiesc ca iarba asta o face sa ii scada apetitul sexual, sa isi foloseasca jucaria iar cu mine sa continue jocurile astea nebune.Probabil saptamana aceasta o sa o urmaresc indeaproape, cu siguranta o sa gasesc pe altcineva, dar o data ce ma atasez de o persoana imi este cam greu sa o ignor, imi este greu sa o fac sa ma vada cu cineva.
0
05-03-2016, ora 19:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cand o sa te indragostesti de altcineva, o sa iti treaca.
Fa pe o hartie o coloana cu defectele acestei fete si o coloana Calitati. Nu crezi ca exagerezi cand alergi asa dupa ea ?
0
05-03-2016, ora 21:25
Laurentiu2016
Nu este medic/terapeut
Laurentiu2016
Sincer sa fiu, vad mai multe Defecte decat Calitati la ea.Acum imi vine usor sa constat asta, astazi si maine sunt liber, nu am vazut-o, nu o sa o vad pana luni.Sper ca de luni, sa nu devin iar acel idiot, idiot care dupa ce o vede putin zambind sa inceapa iar cu melancolismele.Va multumesc mult pentru discutiile avute cu dumneavoastra si ceilalti useri pe aceasta tema, sincer sa fiu m-am mai "intarit", parca sunt mai indiferent si calculat.Sper totusi, sa nu ma pierd cand o vad, problema cea mare este ca am legatura cu ea la servici.Va multumesc :)
0
05-03-2016, ora 21:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Fa lista cu 2 coloane. Defecte, Calitati.
Cand iti face probleme priveste putin la lista.

Nu o mai lasa sa te atinga.
Cand te atinge o fata care cat de cat iti place, corpul elibereaza niste hormoni si te simti ca si cum ai fi indragostit si nu mai poti de atata iubire. Sunt doar hormoni, crede-ma. Cand privesti lista, mintea ta o sa iti spuna altceva.

Incearca sa intelegi putin video-ul asta.

https://www.youtube.com/watch?v=rlRCwoTDIlU
0
05-03-2016, ora 21:50
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ai fost sedus si apoi abandonat ! Altadata sa fii mai atent, si femeile au intentii neserioase uneori/deseori ! :)
0
06-03-2016, ora 03:35
Laurentiu2016
Nu este medic/terapeut
Laurentiu2016
Da, o sa incerc sa fiu cat mai indiferent, o sa socializez cu ea in caz ca intra in discutie cu mine sau uneori o mai intreb ce face, sa nu ii dau impresia ca m-am schimbat total fata de ea.Daca continua sa ma atinga, sa incerce, o sa ii spun ca daca nu vede altceva pe langa aceste 'atingeri' mai bine sa inceteze.Poate daca eram englez, situatia era altfel, asa are o anumita retinere fata de romani, banuiesc ca este si asta o bariera, dar cand incepem sa vorbim simt ca parca ne cunoastem de mult timp, este un fel de legatura intre noi, imi pronunta numele perfect, am invatat-o si ceva romana, cateva cuvinte pe care le foloseste si glumeste cu mine, nu stiu acum iar ma gandesc la ea :(
0
06-03-2016, ora 08:25
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Psihologie, Constanta
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Daca continua sa incerce sa va atinga ar fi bine sa ii spuneti "mai in gluma, mai in serios"ca "daca nu va doreste ca iubit sau de ce nu ca sot si daca tine la dv.ca prieten, amic sa inceteze cu atingerile pentru ca va tulbura si va face nespus de rau.Este doar o sugestie alegerea va apartine.

„Din dragoste de oameni, pentru oameni”
Psiholog-psihoterapeut-prof. psihopedagog Nedelcu Marilena Tatiana
0
06-03-2016, ora 09:00
Laurentiu2016
Nu este medic/terapeut
Laurentiu2016
Asa o sa procedez, va multumesc!
0
06-03-2016, ora 09:59
Psiholog Valentina Dragomir
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Valentina Dragomir
Din câte am înţeles eu de la tine, Laurenţiu povestea e cam aşa: ea se joacă, tu eşti prada exotică. Tu suferi şi ai fost într-un moment în care a trebuit să iei o decizie - dacă îi spui că simţi mai mult pentru ea sau nu. În timp, te-ai acomodat cu ideea de a nu avea o relaţie aşa cum îţi doreşti cu ea: ai plâns, ai devenit cât de cât indiferent. Încerci să îţi delimitezi anumite graniţe în relaţia cu ea, dar nu eşti destul de ferm. Discuţiile de pe forum te-au ajutat să îţi confirmi practic ce tu deja ştiai. Dar una este când la muncă lucrurile o iau de la capăt. Ştii cum e cu socoteala de acasă şi cea din târg.

Părerea mea este că a rămâne în jocul ei îţi poate accentua suferinţa. Dar este greu să te desprinzi pentru că sunteţi colegi la locul de muncă.
Această fată are un comportament ambivalent - te vrea - nu te vrea. Şi astfel evită intimitatea reală pe care cuplul i-o poate da.
Dacă vrei să o înţelegi e de explorat să vezi ce crede ea despre o relaţie, dacă simte că merită o relaţie de cuplu, dacă crede că merită să fie iubită? Cum era relaţia părinţilor ei? Cum au arătat relaţiile ei din trecut? Deoarece este foarte posibil ca modul în care se poartă cu tine să fie un comportament normal pentru ea pe care îl aplică în relaţiile cu bărbaţii.
Există ceva anume ce o sperie la relaţia de cuplu?

Teoria pe care mi-am format-o despre ce ne-ai povestit, deşi este posibil să îmi lipsească alte informaţii, este că momentan ea nu poate avea o relaţie de cuplu cu tine deoarece este posibil să îi fie teamă de intimitate. Într-un cuplu intimitatea este mare, iar ea ar putea să simtă că pierde astfel controlul. Jocul ei este o formă de control prin care se protejează. "Te vreau, dar numai cand vreau eu". Care ar fi atunci diferenţa între tine şi dildo-ul ei? Probalil tu o faci să râdă. Pentru ea, pentru că crede că nu merită o jucărie bună vrea să o dea şi altora. Şi iată că ea deţine controlul asupra jucăriilor ei.

Oare ar fi rău dacă ai fi sincer şi i-ai spune că te doare felul în care ea se poartă cu tine, şi că decizi să aveţi o relaţie în care aceste comportamente să nu mai existe? Adică fără prieteni cu beneficii. Este oare ea cea care contează şi sentimentele ei? Sau tu şi faptul că suferi? Cum s-ar purta dacă nu ai mai fi aşa de accesibil pentru ea, dacă nu ai mai fi o jucărie pe care ea să o poată antingă şi folosească atunci când îşi doreşte?

Cel mai important eşti tu şi ce îţi doreşti tu. Cât de mult mai poţi continua aşa?

Aştept feedback de la tine şi să ne spui ce ai mai făcut.
Psih. Valentina Dragomir
0
06-03-2016, ora 13:24
Laurentiu2016
Nu este medic/terapeut
Laurentiu2016
Va multumesc foarte mult doamna psiholog.Va pot spune despre ea, din impresia pe care mi-am facut-o si din ce mi-a povestit.Mi-a spus de la inceput ca nu vrea o relatie, ca a suferit intr-o relatie, a avut un partener de care era indragostita dar el nu o placea...ii place sa calatoreasca, a calatorit in Australia, Noua Zeelanda unde mi-a povestit ca a avut un prieten mexican care o trata ca o carpa, cu care a stat ceva timp impreuna;mai mi-a povestit ca a avut un prieten german pt sex.Acum isi doreste sa plece in Chile pt 8 luni, in caz ca nu o sa i se prelungeasca contractul la servici, vrea sa exploreze tara din nord in sud cu bicicleta.Cateodata imi spunea ca nu ma merita, ca merit altceva mai bun decat ea, viitoarea fata o sa ma ceara de barbat, vrea sa fim doar prieteni...apoi iar revenea si ma atingea pe piept, imi spunea ca zambesc si rad mereu, sunt 'ladies man', obisnuia sa vina in cantina langa mine, langa scaunul meu si sa puna picioarele aproape de mine.Maica-sa este divortata de tatal sau, banuiesc ca este o familie mai libertina, nu gateste foarte mult, este pasionata de bicicleta ei, de jucaria ei si de iarba ei, asta este ce imi spune acum...imi tot spune ca se masturbeaza in fiecare noapte.Este greu pentru mine deoarece nu am intalnit o fata/femeie in viata mea pana la varsta mea, 33 de ani, cu care sa petrec anumite momente, momente care se desfasoara doar intr-o relatie.Am obisnuit sa glumim, sa ne prostim, este o fire sociabila, rade mereu, face glume, uneori mintea ei este ca a unui copil.Si eu in privinta asta ma aseman cu ea, sunt foarte copilaros, rad, glumesc, zambesc.Aici in Anglia totodata lumea este mai libertina, gandesc altfel, treburile astea sunt normale la ei, nu au restrictii de la ceea ce simt ca i-ar face sa se simta bine.Nu stiu ce detalii sa va mai dau pentru a va imagina genul ei sau al meu de persoana, puteti sa ma intrebati, in felul acesta o sa ajung sa o cunosc mai bine si sa nu mai cad in plasa ei, prada.Banuiesc ca daca i-as spune direct, sa avem o relatie, raspunsul ar fi unul categoric, un nu.Cand am inceput prostia asta, nu imi doream o relatie, ne feream de coleginegam tot, acum avand in vedere ca mai multi colegi au observat, mi-as dori sa fiu cu ea, sa incerc o perioada, sa vad daca se poate schimba, este ca si cum m-as juca cu focul, sunt constient.Jocul asta nu mai poate continua pt mine, dar cateodata cand nu am somn, imi aduc iarasi aminte de ea si iar o iau de la capat cand o vad zambind si intrebandu-ma ce fac...Recunosc ca am crescut dupa alte criterii in Romania, stiu ca fata asta nu este ce imi doresc, ma gandesc totusi ca se poate schimba, ma gandesc sa mai stam impreuna pana pleaca in Chile, asa as fi vrut, treceam altfel peste asta, nu o mai vedeam la servici, ma impacam cu ideea
0
06-03-2016, ora 15:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Laurentiule, Laurentiule,

1. Femeile nu au retineri ca esti tu roman.
Femeile cauta in general stabilitate financiara, un camin stabil unde sa isi intemeieze o familie, un salariu din care sa poata trai confortabil, o masina, asigurare sociala, medicala, lucruri bazice. Barbatii cauta sex. Suntem 2 specii diferite. Nu te minti pe tine insuti si nici nu incerca sa traiesti intr-un vis.

Bariera nu e de limba sau nationalitate, e de situatie financiara.

In cazul ei, nu vrea familie vrea excursii in Chile de 8 luni urmate de alte excursii cine mai stie unde...

2. Toata lumea a avut la un moment dat in viata persoane de care s-a indragostit si dragostea nu a fost impartasita. E NORMAL. Faci prea mare caz de asta. Nu cred ca trebuie sa faci din tantar armasar. Se mai intampla.

3. Cred ca ai nevoie de consiliere psihologica daca suferi asa mult si asta nu se poate face pe forum. Poti alege un psiholog de pe forum daca vrei, daca nu din alta parte si faceti sedinte pe Skype. E un jur de 100 lei sedinta.

Toti psihologii care ti-au raspuns aici au facut-o in mod gratuit. Nu primesc bani pentru aceasta treaba. Totul e benevol.

4. E gresit sa crezi ca oamenii se schimba si sa le faci o aura de vis. Sa fii indragostit de fapt de acea aura care nu exista si nici nu va exista vreodata. Evita fanteziile si gandeste la rece daca vrei sa iti mearga bine in viata, daca vrei sa ai parte de liniste sufleteasca.

5. Spune-i aceste fete ca ai rude bogate care iti trimit bani sa mergeti in Chile 8 luni si pe unde mai vrea ea. Vezi daca isi schimba opinia.
Asa cum vad eu lucrurile nu faci parte din viitorul ei. Nu se pune ca te vrea sau nu te vrea. In faza in care esti acum e clara treaba ca nu te vrea, dar e putin perversa cu toate jocurile ei si lipsita de maturitate. Tu o astfel de partenera iti doresti pe viitor la cei 33 de ani ai tai ? Hai sa fim sobri, dar nu mai esti un pusti de 15 ani care sa isi permita luxurile de a incerca. Iti trebuie o persoana serioasa in viata ta care sa te echilibreze si sa iti aduca iubire si armonie in viata de cuplu, iti trebuie sa te gandesti daca persoana cu care vorbesti e o viitoare mama intr-o familie, daca poti sa te bizui pe ea, daca e integra moral samd.

Suferi pentru ca nu vrei sa iesi din fantezie. Fata asta nu e de viitor pt tine.

6. A iti dori sa petreci in continuare mai mult timp cu ea, inseamna a iti pune sare pe rana. Imagineaza-ti cum ea peste 3 luni pleaca in Chile si inca 8 luni esti ingrijorat pentru ca nu stii ce face pe acolo.

7. Incearca sa revii cu picioarele pe pamant.
Nu mai gandi atat cu simturile.
Gandeste cu mintea.
Adaugă un comentariu / răspuns
79 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul