Cum pot sa-mi fortific sistemul imunitar ?

02-04-2007
crysty
Nu este medic/terapeut
crysty
Cum pot sa-mi fortific sist imunitar ?nu am boli uracioase, dar mi-e teama sa nu inhat ceva. Am imunitatea joasa
9 comentarii
0
09-04-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Scaderi ale imunitatii se intalnesc rar la adultul sanatos, poate doar in contextul unei astenii intense sau unui stress major.
Pentru prevenirea bolilor infectioase se pot face vaccinurile curente (antigripal) sau unele optionale (anti papilomavirus, antipneumococic, anti-Haemophilus influenzae, etc.). De asemenea, sexul protejat, igiena atenta (dar nu excesiva), evitarea aglomeratiilor in sezonul virozelor, scad riscurile de contactare a bolilor infectioase.
Dintre stimulatoarele sistemului imunitar putem enumera Vitamina C, zincul, preparatele homeopate (Oscillococcinum), continand Echinacea sau lactoferina (Activit Imuno), unele fiind suplimente hormonale. De aemenea, un regim alimentar echilibrat, continand fructe si legume si o hidratare adecvata (2, 5 l lichide pe zi).
0
09-04-2007, ora 00:00
crysty
Nu este medic/terapeut
crysty
Cum stam cu sportul?Se practica un anumit tip de sport care sa te ajute asemenea sa-ti ridici imunitatea?
0
09-05-2007, ora 00:00
di
Nu este medic/terapeut
di
Tot ce ti-a fost recomandat anterior este bine.Poti de asemenea sa te adresezi si unui nutritionist care sa te invete cum sa te alimentezi corect pentru ca organismul tau sa functioneze bine in orice situatie si daca este nevoie sa-ti recomande suplimenti de nutritie pentru aceasta! dr diana
0
09-05-2007, ora 00:00
crysty
Nu este medic/terapeut
crysty
MULTUMESC MULT
0
17-09-2007, ora 00:00
amalia74
Nu este medic/terapeut
amalia74
despre boala crohn stiti ceva??am fost diagnosticata de 2 luni cu aceasta boala si am ceva tratament cam dificil si cu reactii adverse grave mi s a spus.mi s a prescris prednison si salofalk, , , stiti ceva??...
0
29-09-2007, ora 00:00
di
Nu este medic/terapeut
di
BOALA CHRON ESTE O INFLAMATIE A MUCOASEI COLONULUI CU SIMPTOMATOLOGIA PE CARE DEJA O CUNOASTETI.TRATAMENTUL RECOMANDAT ESTE CORECT.IN CEEA CE PRIVESTE REACTIILE ADVERSE ELE NU SUNT DELOC DE NEGLIJAT SI ESTE ALEGEREA PACIENTULUI DACA SI LE ASUMA SAU NU. DACA DORITI SI ALTE RECOMANDARI VA POT SPUNE CA SUCUL DE ALOE ARE UN EFECT ANTIINFLAMATOR ASUPRA MUCOASEI TUBULUI DIGESTIV FARA EFECTE SECUNDARE SI CHIAR VA RECOMAND SA FACETI O CURA DE TREI LUNI CEL PUTIN IAR CRESTEREA IMUNITATII CU AJUTORUL ATIOXIDANTILOR AR FI FOARTE BUNA.
0
02-11-2007, ora 00:00
amalia74
Nu este medic/terapeut
amalia74
Dr Di iti multumesc de raspuns.am hotarat sa scand doza de prednison si salofalk din cauza efectelor secundare, fac tratamentul de aproape 3 luni...si m am hotarat sa fac un tratament naturist.o sa va contactez pentru mai multe detalii dupa ce o sa reduc totol doza de medicamente
0
17-01-2009, ora 00:10
mai
Nu este medic/terapeut
mai
am 27 de ani iar analiza la ana total(hep2)* mi-a iesit echivoc. ce inseamna acest lucru?sunt cam 3 ani de cind ma simt obosita, la cel mai mic efort obosesc, am slabit.celelalte analize imi ies bune.multi doctori cred ca ma simt rau datorita anginelor repetate care le fac si aş streptococului betahemoliti, dar precizez ca acum fac moldamin iar streptococul a disparut dar eu tot ma simt obosita. va rog sa imi spuneti ce inseamna faptul ca mi-a iesit ana totaol echivoc.multumesc
0
26-05-2009, ora 01:18
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Stimata doamna,
o posibilitate de tratament a colitei ulceroase (Chron) o reprezinta oxigenarea hiperbara (HBO). Aceasta terapie combate necroza permitind refacera tesutulilor afectate, pina la o vindecare completa, dar pe o perioada de timp limitata de evolutia bolii. In cazul reaparitiei simptomaticii, terapia poate fi repetata.

Cu stima,
Dr. Ion Bogdan Cristian
Centrul de Medicna Hiperbara Constanta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O pastilă care imită sistemul imunitar
  • Un nou pas spre crearea unui medicament pentru tratarea rapidă și completă a alergiilor
  • Mediul, mai important pentru sistemul imun decât ereditatea
  • Efectele benefice ale soarelui asupra sistemului imun
  • A fost descoperită o substanță ce acționează asupra sistemului imunitar precum adrenalina
  • Probioticele și sistemul imunitar
  • Modificările sistemului imunitar pot promova îmbătrânirea sănătoasă
  •