Cum procedez daca iau pilule Logest si am vomitat?

08-01-2012
Mihaela_26
Nu este medic/terapeut
Mihaela_26
Buna ziua! Aseara la ora 21:00 am luat pilula si la ora 01:30 am vomitat, adica la 4 ore jumate de cand am luat pilula. Tin sa mentionez faptul ca sunt a 3a sapt de administrare dupa folie, mai exact mai am 4 pilule si termin folia. Vreau sa stiu ce trebuie sa fac acum, dc trebuie sa mai iau inca o pilula sau cum sa procedezpt a fii in continuare protejata pt ca stiu ca este posibil ca substantele active pot sa nu fie absorbite complet,
Astept un raspuns cat mai rapid din partea unui doctor, va multumesc mult!!!
3 comentarii
0
08-01-2012, ora 13:13
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Continua sa iei pilulele normal, si timp de 7 zile de acum inainte protejeaza-te printr-o metoda alternativa. Nu vei ramane insarcinata, stai fara grija, nu esti in perioada fertila nicicum.
0
08-01-2012, ora 16:31
Mihaela_26
Nu este medic/terapeut
Mihaela_26
Pe la ora ora 10:30 am vb cu cineva specializat si mi-a sp ca pt mai multa siguranta sa iau pilula pe care trebuia sa o iau diseara si am luat-o la 10:30 iar diseara sa o iau pe cea de maine seara si tot asa, doar ca o sa termin folia cu o zi inainte fata de cum trebuia, adica in loc sa termin folia miercuri, o termin marti, dar am uitat sa o intreb cum procedez cu pauza de 7 zile, pentru ca in prospect scrie ca dc ai omis sa iei o pilula din a 3a sapt dupa folie nu mai treb sa ti pauza de 7 zile, ci sa incepi direct urm blister. Daca termin folia marti practic ar trebui sa tin pauza de 7 zile si sa incep urm folie miercurea urmatoare si o sa mi se decaleze menstruatia cu o zi, nu?Initial terminam folia miercuri si le incepeam joia viitoare. Dar nu stiu dc trebuie tinuta pauza de 7 zile sau nu?? Imi puteti rasp, va rog???
0
09-01-2012, ora 18:05
Mihaela_26
Nu este medic/terapeut
Mihaela_26
Imi poate rasp si mie cineva la ceea ce am scris mai sus? Am nevoie de un raspuns cat mai repede pt ca o sa termin folia de pilule si nu stiu ce sa fac cu pauza de 7 zile.va rog mult!! Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Voma si diaree - primul ajutor
  •