cum sa abordez tema sexualitatii cu copilul meu?

07-06-2015
Andreea72
Nu este medic/terapeut
Andreea72
Cum sa abordez tema sexualitatii cu baiatul meu, are 13 ani si imi e greu sa discut despre asta! Va multumesc! -*

(*modificat de admin)
2 comentarii
0
16-06-2015, ora 10:04
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Foarte simplu:vorbind deschis si sincer, castigandu-i increderea si raspunzand intrebarilor.
0
23-07-2015, ora 18:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aveti aici o conferinta pe teme sexuale pentru adolescenti tinuta de un profesionist care face astfel de conferinte in liceele americane si in mai multe tari din lume. Copilul trebuie informat inainte de a se gandi la asa ceva si din nefericire sunt multi dintre ei care isi incep viata sexuala de la 12-13 ani, dupa care intra pe Forum si se plang ca s-au imbolnavit de boli cu transmitere sexuala, nu vor sa mearga la doctor, le e rusine si isi cauta tratamente.
Forumul de asemenea are o sectiune speciala cu mii de postari in care tineri sub 18 ani se panicheaza ca fata a ramas insarcinata si nu stiu cum sa actioneze.
Mai trebuie informat ca si cei care folosesc prezervativ sa fie protejati de o sarcina, virusul HPV si herpesul genital se pot lua prin simpla frecare a zonelor genitale.
Dati search pe Google veruci HPV sau negi genitali HPV ca sa vedeti cu ce se poate pricopsi. Urmaresc acest subiect si va spun sincer ca zilnic posteaza tineri pe forumurile de specialitate despre aceste bube urate de care nu mai pot scapa.

In general tinerii au incredere sa vorbeasca despre relatiile sexuale cu altcineva decat parintii. Va propun sa vizionati filmul si sa cantariti daca este adecvat sa ii dati sa il vada si el.

Sexul in afara Casatoriei are un pret ! - Recomandat si Adolescentilor
-*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Contraceptia la adolescente
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Cum poate fi îmbunătățit libidoul sexual feminin
  • Viața sexuală la vârsta a treia
  • Meta-analiză: Sexul înainte de o competiție sportivă nu afectează negativ performanța
  • Sex vs. Gen - Care e diferența dintre cei doi termeni?
  • Orientarea sexuală a adolescenților
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.