Cum scap de rivotril

29-11-2022
Radu Ioana
Nu este medic/terapeut
Radu Ioana
Iau rivotril de 8 ani (mi-a fost prescris pentru insomnie și depresie). Am ajuns la 2 mg și nu-și mai facea efectul. Am fost la doctor și mi-a prescris prozac dimineața, seara anxiar, zolpedim și rivotril (pe care să-l reduc treptat până la renunțare). De trei luni ma lupt să renunț la acest rivotril dar sevrajul este groaznic ( tremurat, transpirații, dureri de cap, amețeli, nu mă pot concentra). Sunt îngrozită, chiar nu știu cum să mai fac, cum să fac să scap de această dependență. Vă rog un sfat. Mulțumesc!
7 comentarii
0
30-11-2022, ora 10:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. Scapati de Rivotril prin titrare. Il piliti si renuntati la el incet incet.
0
30-11-2022, ora 16:42
360
Nu este medic/terapeut
360
poti intreba dr daca iti poate prescrie quetiapina sau ceva similar pt o perioada pana scoti rivotril
ideea din spate fiind ca iei ceva puternic care te echilibreaza in timpul reducerii tratamentului cu rivotril si care nu da dependenta
0
30-11-2022, ora 17:10
Radu Ioana
Nu este medic/terapeut
Radu Ioana
Mulțumesc mult! Voi vorbi cu dl doctor.
0
30-11-2022, ora 23:12
Elenuc
Nu este medic/terapeut
Elenuc
Si eu am luat mult timp rivotril...l am redus treptat pana am scapat de el ca oricum nu avea mare efect benefic.sunt multe alte pastile care sunt mai ok pentru somn.vorbiti cu medicul dvs sa vi l inlocuiasca cu altceva mai de noua generatie.multa sanatate
0
01-12-2022, ora 08:30
Radu Ioana
Nu este medic/terapeut
Radu Ioana
Mulțumesc mult!
0
16-05-2023, ora 23:42
ThunderBay
Nu este medic/terapeut
ThunderBay
Ati scapat de Rivotril ?
0
17-05-2023, ora 16:43
Radu Ioana
Nu este medic/terapeut
Radu Ioana
Bună ziua! Am reușit să scap cu Depakine și bromazepam ( mi le-a prescris medicul neurolog). Sănătate multă vă doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicament prescris pe larg pentru tulburările de panică s-a dovedit a fi mai puțin eficient decât s-a crezut inițial
  •