Daca iau Karissa din prima zi de ciclu.. sunt protejata 100% inca din prima zi?

05-05-2011
girll
Nu este medic/terapeut
girll
buna!
m-am hotarat sa iau anticonceptionale, si doctorul mi-a spus sa iau prima pilula in prima zi de ciclu mentrual...intrebarea mea este: daca iau prima pilula in prima zi de ciclu...sunt protejata 100% inca din prima zi?
multumesc mult
6 comentarii
0
05-05-2011, ora 18:05
OtiliaT
Nu este medic/terapeut
OtiliaT
Nu, citeste si in prospect! Abia dupa 7 zile esti protejata 100%
0
05-05-2011, ora 19:33
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ca regula generala, protectia atinge nivelul deplin incepand cu a 8-a zi. Dar, in cazul in care se initiaza tratamentul in oricare din primele 5 zile ale ciclului, protectia atinge nivelul deplin inca de la prima pilula.
0
13-07-2011, ora 15:53
rabbitel
Nu este medic/terapeut
rabbitel
Buna,
Vreau sa incep sa iau si eu Karissa, dar as vrea sa stiu daca dupa cele 21 de pastile luate trebuie sa fac pauza de 7 zile sau trebuie sa iau prima pastila din folia urmatoare exact in ziua cand imi apare menstruatia (adica inainte sa treaca cele 7 zile de pauza). Si de asemenea, cum se procedeaza daca vreau sa imi aman menstruatia. Multumeesc.
0
17-07-2011, ora 19:57
Lory18
Nu este medic/terapeut
Lory18
Buna..iau ac Karissa..sunt la prima folie..defapt am terminat'o..menstruatia a aparut in a 2 -a zi dupa intrerupere..totul ca la carte..si vreau sa stiu dak acum in a 6-a zi de pauzaI(nu mai am menstruatie) pot incepe din nou sa fac neprotejat..si voi continua dupa pauza acceasta cu alta folie...:)/..va rog un raspuns cat mai urgent, , ,
0
18-07-2011, ora 09:44
girll
Nu este medic/terapeut
girll
buna lory18.poti sa faci sex neprotejat in oricare zi din pauza.si sa nu uiti sa incepi noua folie in a 8a zi...daca se poate la aceeasi ora la care le luai si p cele din prima folie.o zi buna
0
18-07-2011, ora 09:51
Lory18
Nu este medic/terapeut
Lory18
mersi frumos..da..nu o sa uit...chiar si prima folie la 12:00 am luat fiecare pastia.nici cu un minut intarziere...(cam exagerez cu asta)...o zi buna si tie:-*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •