de aproape 2 ani am o eczema scrot care supureaza periodic

15-06-2010
varzaru
Nu este medic/terapeut
varzaru
Buna ziua. De aproape 2 ani mi-a aprut o eczema pe scrot care supureaza periodic (la aproximativ 1 luna), timp de 2-3 zile cca. 3-4 ore/zi. Am urmat sfaturile a 3 doctori, dar nu s-au observat modificari pozitive. Eczema nu provoaca mancarimi, nici nu doare, insa este deranjanta prin faptul ca elimina acest lichid ( incolor si fara miros), cantitatea fiind de 1 picatura / 2-3 secunde. astept un sfat medical, dar am si rugamintea sa-mi recomandati un medic dermatolog. va multumesc mult !
5 comentarii
0
18-06-2010, ora 00:07
elmitud
Nu este medic/terapeut
elmitud
Buna ziua,
Dv. spuneti ca ati urmat sfaturile a trei doctori, dar fara a ne spune care au fost diagnosticele concluzionate de acei medici.
_
Cf. DEX 98:
DIAGNÓSTIC, diagnostice, s.n. Determinarea precisă a bolii de care suferă cineva, pe baza datelor clinice şi a examenelor de laborator; diagnoză. [Pr.: di-ag-] - Din fr. diagnostic.
_

Din ceea ce spuneti rezulta ca sunteti in postura de dubla victima: in primul rand din cauza afectiunii, si in plan secundar din cauza incompetentei celor ce se cred medici (lafel ca cei ce se cred mecanici, tamplari, faiantari, zidari, etc).
Persoana care profesează medicina pe baza unor studii superioare de specialitate nu este, implicit, pregatita superior. Traind in Romania ar trebui sa stiti ca angajarile - si in mod special promovarile - nu se mai fac pe criterii de competenta din anii 80.

Sfatul meu este sa apelati la un consult de specialitate in oricare alta tara din U.E. Daca sunteti norocos s-ar putea sa intalniti chiar un adevarat medic roman.
0
18-06-2010, ora 17:36
varzaru
Nu este medic/terapeut
varzaru
Buna ziua,
diagnosticul a fost eczema.
iar medicatia a diferit, :
1. streptomicina, unguent hidrocortizon, dardia, peritol.
2. doua mixturi preparate in farmacie - imi este aproape imposibil sa descifrez scrisul : borax, glicerina, bicarbonat de... .
Ultima reteta nu o mai am insa diferea total. unul dintre medicamente era prednison.
Apropo de competenta, doctorii erau dermatologi.
Va multumesc pentru raspuns, insa mi-ar fi de folos un sfat avizat de la un doctor in domeniu ( imi cer iertare daca sunteti dermatolog), care sa -mi poata raspunde la intrebare, si anume daca problema cu care ma confrunt se regaseste in vreun tratat de dermato. ( presupun ca e rara, dar nu cred ca e posibil sa nu se regaseasca pe undeva referiri la ea).
Va multumesc inca odata!
0
23-06-2010, ora 22:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati sa aplicati Triderm crema, de 2 ori pe zi, dimineata si seara, in strat subtire, masand usor pana intra in piele, apoi aplicati o compresa sterila, timp de 2 saptamani.
Daca lucrurile merge bine, continuati tratamentul alte 2 saptamani.
Daca nu, consultati alt dermatolog.
0
24-06-2010, ora 22:30
varzaru
Nu este medic/terapeut
varzaru
Buna ziua. Va multumesc pentru sfat. Indiferent de rezultat, promit c-am sa revin cu un comentariu.
Va doresc o vara frumoasa!
0
19-01-2012, ora 12:19
georgey
Nu este medic/terapeut
georgey
Buna ziua, de 4-5 zile au aparut 2 bubite mici pe scrot, am senzatia de mancarime dar nu in exces, nu are niciun miros nu supureaza.sunt de marimea unui cos si pielea putin roz.
ma poate ajuta cineva?
.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: