de un an ma confrunt cu stranuturi si secretii nazale

11-01-2011
Cristina
Nu este medic/terapeut
Cristina
sunt Cristina din buzau de un an ma confrunt cu stranuturi secretii nazale abundente dar care s-au intetit foarte tare in ultima perioada.Noaptea ma infund foarte tare pe nas iar secretiile curg pur si simplu singure pe nara infundata.Nasul ma mananca ingrozitor iar dupa puseele de stranuturi lacrimari si secretii nazale ma doare sus la baza nasului iradiind in tot capul.Ma stiu de doi ani ca as avea sinuzita frontala si maxilara dar asemenea manifestari nu am avut, doar dureri de cap.va rog frumos sa ma sfatuiti cum sa rezolv aceasta problema!
5 comentarii
0
11-01-2011, ora 13:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba despre o rinita alergica
este complicat fiindca factorul alergen poate fgi cat extern.. cat si in interior ( tractul digestiv)
ca si tratament Alerid 1 seara
nazonex sprei la nevoie..
pe termen lung
dar in rest.. trebuie sa adopti un regima alimentar strict ( fara produse alergene)
sa eviti detergentii si produsele chimice ( inclusiv cosmetice)
sa faci investigatii ( coprocultura) pentru a exclude parazitii intestinali
0
13-01-2011, ora 10:25
elenast
Nu este medic/terapeut
elenast
Buna ziua, cam de un an si jumatate am inceput sa stranut foarte des iar de fiecare data cand stranut imi curge nasul abundent, si secreta un lichid incolor vascos. In ultimul timp am nasul infundat tot timpul, si noaptea, iar secretiile curg singure doar pe nara infundata. Toate astea au inceput cand am fost la mare si am tras apa pe nas fara sa vreau.In ziua aceea au inceput aceste simptome, dar nu stiu daca au vreo legatura sau e o simpla coincidenta. Nu ma doare capul, simt doar o presiune asupra nasului cand sunt infundata si stranut. Despre ce este vorba si ce remedii exista? Multumesc mult.
0
13-01-2011, ora 10:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o radiografi eSAF.. sa vedeti daca sunt afectate si cavitaile sinusale
consult ORL.. de vazutcum e septul si cornetele
IN rest reactiile alergice sunt greu de controlat.
e valabil mesajul de mai sus..
0
28-02-2011, ora 12:46
isabela_i
Nu este medic/terapeut
isabela_i
Buna ziua.
Sotul meu are astm alergic (alergeni: acarieni, polen, praf de casa). De cateva luni stranuta excesiv chiar si fara o expunere la un alergen, are secretii nazale abundente si foarte frecvente si acuza pierderea mirosului pt o perioada destul de lunga din zi...dupa care acesta revine brusc.
Credeti ca ar putea fi vorba despre o alta problema decat cea de natura alergica?
Multumesc.
0
28-02-2011, ora 13:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti o radiografie SAF si un consult ORL..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Accese lungi de strănut - normal sau patologic?
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Ce ne face să strănutăm?
  •