infectie corzi vocale?

03-01-2014
ionescu camelia
Nu este medic/terapeut
ionescu camelia
LA MULTI ANI, DL, DR FLUERARU SI INTREGII ECHIPE ROMEDIC., va rog in urma cu trei sapt am mers cu bicicleta, am simtit aerul rece cum sfasie interiorul gatului, dupa circa o sapt au inceput usturimi si durere in gat, am mers la medic mi a zis sa iau antiinflamatoare, dar dupa alte cateva zile, am inceput cu nas infundat, atranut, disconfort general, insomnie, dr, i a prescris augumentin 1g, de doua ori pe zi, am urmat 2 sapt, am mers din nou, acum respiram un pic ingreunat, mi a zis ca am un pic de secretii, mi a dat isocef 400, pt 6 zile,...am facut greseala si am iesit un pic afara fara caciula, si parca simteam aerul cum zgaraie urechile, acum am dureri slabe in urechi, dar simt glandele parotide ff sensibile, si durere gat, si un nod in gat ce e permanent, vb cu voce joasa, si f putin, altfel simt durere, fac gargara cu bicarbonat...nu sunt in tara, din pacate, vizita la orl, o am in aprilie, dar simt ca nu mai pot suporta si se agraveaza, , cand acopar urechile ma simt mai binisor, va rog f f mult dati mi un sfat
6 comentarii
0
03-01-2014, ora 10:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cred ca sunt mai multe probleme
un reflux gastric cu faringita iritativa.. care in timp duce si la imunitate scazuta
2 vindecarea vine prin regim corect alimentar fara acru, acidulate, citrice
cu multa gargara, inhalatii, aromoterapie, s, a ce am mai scris pe forum
0
03-01-2014, ora 10:56
ionescu camelia
Nu este medic/terapeut
ionescu camelia
MULTUMESC DIN SUFLET, iam uitat sa va precizez in saptamina dinainte de raceala, am facut eco tiroida si parotide, unde gatul era in ordine, si da am cateodata un lichid aspru care mi vine pe gat, of, multumesc multumesc
0
26-01-2014, ora 11:26
ionescu camelia
Nu este medic/terapeut
ionescu camelia
D LE DR FLUIERARU, va multumesc din suflet, am urmat instructiunile d voastra, am scapat de raceala si de usturimile gatului, nu pot exagera cu vorbirea prea mult, am facut un eco la gat si mi iese prezenta de ganglioni alungiti, mi a ramas doar nodul din gat, dar iau omeprazol, folosesc gargara bicarbonat, in urma cu doua luni, la gat nu aveam ganglioni, dar si raceala a duratdin 13 decembrie pina acum, si multa insomnie, ce pot lua pt a diminua ganglionii?multumesc infinit
0
26-01-2014, ora 16:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebuei sa ei nimic special
organismul are capacitate de autovindecare
doar trebuei sa creezi conditiile necesare
mentii regimul almentar corect si tratamentul local cu inhalatii, gargara si tab sau spreiuri pentru farnge /faringo-sprey/
0
27-01-2014, ora 13:53
ionescu camelia
Nu este medic/terapeut
ionescu camelia
multumesc din suflet, Doamne ajuta in tot ce face ti
0
27-01-2014, ora 15:48
mddanu
Nu este medic/terapeut
mddanu
Buna ziua.De mai bine de 5 luni ma confrunt cu urmatoarea problema medicala.Am 30 de ani si prezint o durere in partea stanga a gatului sub barbie.Am fost la medicul ORL cu frica de a avea ceva grav deoarece durerea nu cedeaa decat daca iau un antiinflamator sau in momentul in care consum chiar si putin alcool.Medicul ORL nu a vazut nimic in gat care sa ma ingrijoreze doar vase limfatice usor atrofice datorita unei raceli sau secretii din nas.A zis sa stau linistit ca daca aveam cancer se vedea imediat.Mi-a prescris ibuprofen pt o usoara rinitaAm mers la maxilofaciala unde mi sa zis ca am o artrita tempmandibulara si ca este posibil ca de acolo sa am durerea datorita masticatiei gresita.Am urmat tratamentul dar durerea este inca acolo.Nu este o durere permanenta, nu doare la atingere doar cand inghit in sec dar si atunci nu de fiecare data.Precizez ca am capatat un tic si inghit mereu in sec si palpez mereu zona in care simt durerea atat de des incat am inceput sa am usturimi ale pielii.Durerea este diferita de pozitia in care stau unoeri chiar coboara usor pe partea stanga pana undeva in zona de mijloc a gatului chiar urmata de o mica pocnitura pe care o simt in interior.Am facut hemoleucograma care a iesit in valorile normale.Nu ma pot linisti am intart intr-o oarecare depresie mereu ma gandesc ca este posibil sa am cancer.Doresc un sfat pe care sa il urmez.Medicul de familie ma sfatuit sa ma linistesc si sa nu mai palpez si sa apas zona respectiva deoarece nu am nimic atat timp cat medicul ORL nu ma trimis pentru mai multe investigatii.Va rog frumos un sfat.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Accese lungi de strănut - normal sau patologic?
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Ce ne face să strănutăm?
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •