Rinosinuzita etmoidala bilaterala, rinoree posterioara

09-11-2013
George8974
Nu este medic/terapeut
George8974
Buna ziua,

Problema mea a inceput in luna septembrie a acestui an ca o banala raceala (dureri in gat, oboseala, dureri de cap).

In prima faza am fost la medicul de familie unde mi s-a prescris pentru o saptamana zynnat, eurespal si tantum verde. Am luat tratamentul o saptamana si parca m-am simtit mai bine, dar nu m-am vindecat complet.

Am mai asteptat 3-4 zile, timp in care am crezut ca o sa imi treaca, dar am inceput dimineata cum ma trezeam sa expectorez niste flegme verzui. Am ajuns din nou la medicul de familie, unde mi s-a spus sa fac un exudat si sa revin cu rezultatul. Am facut exudatul, iar pana sa ajung din nou la medicul de familie am simtit ca stare mea de sanatate s-a imbunatatit si ma simteam mult mai bine. Rezultatul la exudat a iesit negativ, iar cand am fost cu el la medicul de familie mi s-a spus ca cel mai probabil aceasta raceala va trece de la sine in cateva zile.

A mai trecut din nou o saptamana si pe parcursul acesteia incepusem sa am o secretie (incolora) pe cerul gurii, inspre gat, cam asa o simteam, timp in care ma si iritasem destul de rau in gura. Am inceput sa fac gargara cu bicarbonat de sodiu, iar dimineata expectoram din nou niste flegme verzui, parca ca niste bobite.

Am ajuns din nou la medicul de familie, care mi-a spus ca probabil am candida si sa fac gargara cu bicarbonat de sodiu si sa iau decasept, ceea ce si facusem acasa.

Intre timp, pentru 3 saptamani am ramas fara asigurare de sanatate, asa ca am fost nevoit sa ma duc la un cabinet privat. Acolo mi s-a spus ca toate astea sunt din cauza ca raceala initiala nu a fost tratata corect, ca nu mi s-a dat picaturi pentru nas si ca nu este cazul pentru antibiotice, fapt pentru care mi s-a prescris Rhinoqort Aqua, Humex si Citrolin pentru 2 saptamani, plus aerinaze seara timp de o saptamana.

Am folosit aceste medicamente aproximativ 2 saptamani, iar pe parcusul zilei incepusera sa iasa ca niste bilute mici verzui sau galbene, odata iesind o biluta foarte mare ca un muc verde. Desi ar fi trebuit sa imi treaca, incepusem sa ma simt din ce in ce mai rau. Deja nu mai puteam sa ma odihnesc bine noaptea, mi se infunda nasul, ma trezeam din somn, simteam ca parca am ceva pe cerul gurii, ziua incepuse sa im curga continuu o secretie incolora si vascoasa si faceam intr-un anumit fel sa o scot, sa scap de ea, parca simteam ca vine de pe nas si se scurgea in gura. Cand ma fortam mai tare deja iesea ca o infectie, muci galbeni, cu sange si foarte multi si nici dupa jumatate de ora parca nu se terminau. Pentru ca faceam in acel fel ma iritasem destul de rau si pe cerul gurii.

Deja a doua zi nu mai puteam nici sa stau in pat sa ma odihnesc, sa dorm pentru ca nu mai puteam sa respire, nasul era infundat, cerul gurii parca era umflat, iritat, respiram destul de greu si pe gura, iar intr-un final am ajuns la orl la urgente. Mi s-a dat sa fac o radiografie http://i.imgur.com/tjePZPn.jpg?1?7668 si mi s-a spus ca nu se vede foarte clar pe radiografie si ca poate ar fi nevoie de o tomografie, ca pare a fi o sinuzita si ca a mai avut sinuzite care nu s-au vazut pe radiografie. Mi s-a dat o reteta cu ciprinol, nurofen, xyzal, cloragol si biorinil pe care am luat-o imediat. Am luat medicamentele si in juma de ora, o ora am putut sa incep sa respir pe nas.

Am luat si acest tratament timp de o saptamana si am revenit la control. Abia spre ultimele 2 zile de tratament am inceput sa ma simt un pic mai bine, dar dimineata cum ma trezeam aveam nasul infundat si simteam cum se stransese undeva acele secretii, muci, infectie, care le scuipam cum ma trezeam si daca ma fortam ieseau destul de mult, chiar cu urme de sange. Pe parcusul zilei aveam din nou aceea secretie, adica simteam cum se scurg niste muci vascosi si incolori in gura.

La control mi s-a dat sa fac cefort 1g injectabil dimineata si seara timp de 6 zile. Am urmat si acest tratament, iar stare mea de sanatate s-a imbunatatit semificativ, secretiile s-au redus mult, iar acum pot sta cateodata chiar si o ora fara simt nevoia sa expectorez, nu mai sunt obosit toata ziua si nasul in majoritatea timpului parca este complet desfundat.

In continuare am ramas cu urmatoarele probleme: secretia aceea vascosa si incolora (ca niste muci) care trebuie sa o expectorez din cand in cand, la cateva zile cand ma fortez iese mai multa si este nitel verde, dimineata cum ma scol am o nara infundata sau uneori ambele si simt cum mi s-a adunat undeva muci/secretie si trebuie imediat sa ma duc sa expectorez sa scap de ea si parca imediat mi se desfunda si nasul. Acum aceea secretie de dimineata s-a redus semnificativ si este doar alba cu o urma de galbui cateodata.

Daca este mai frig afara sau bate vantul simt o durere deasupra sprancenelor, cand pe stanga, cand pe dreapta si asa mi se mai infunda cateodata si nasul, cand pe stanga, cand pe dreapta.
Mentionez ca mi s-a mai facut si o endoscopie pe nara dreapta si mi s-a spus atunci ca totul este normal, iar pe stanga nu s-a putut intra pentru ca am deviatie de sept.

Diagnosticul pe biletul de iesire este urmatorul: Rinosinuzita etmoidala bilaterala

Ce puteti sa imi spuneti din radiografie ?Se vede sinuzita ? Deviatia de sept este mare, trebuie operata ? Ar trebui sa fac un exudat cu secretia de dimineata sau sa fac si o tomografie ?

Sinuzita este de vina pentru aceasta rinoree posterioara ? Este in legatura cu deviata de sept ?

Pana acum nu am avut probleme cu racelile, raceam chiar foarte rar si trecea destul de usor.

Am mai incercat sa fac inhalatii, dar fara prea mare efect. Acum am tratament pentru acasa xyzal si rinoclenil si urmeaza sa ma duc la control si mai iau miere cu fagure de trei ori pe zi si incerc sa o tin cat mai mult in gura.

In vara am mai facut si un RMN pentru o alta problema si totul a iesit normal, cu urmatoarele mentiuni:

Creier cu aspect IRM normal. Bucla vasculara cu posibil efect iritativ sau compresiv asupra structurilor nervoase din conductul auditiv intern din dreapta si are origine in arera cerebeloasa poster-inferioara. Hipoplazie a heimsinusul frontal stang- varianta anatomica.

Multumesc.
6 comentarii
0
09-11-2013, ora 15:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. problemele de baza...sunt...regimul alimentar gresit si problemele digestive
citeste pe google..produse alimentare producatoare de mucus...si renunti laele pe termen lung
2. din problemele orl
da... deviatia de sept trebuie operata... favorizeaza o proasta respiratie si o sinuzita pe acea parte
0
09-11-2013, ora 15:45
George8974
Nu este medic/terapeut
George8974
In aceeasi operatie de deviatie de sept se poate rezolva si problema sinuzitei ? Multumesc
0
07-01-2014, ora 13:58
George8974
Nu este medic/terapeut
George8974
Raspund pentru cei inca interesati de subiect, pentru ca am primit mesaje pe privat. Pana la urma am fost la Bucuresti la spitalul Elias, unde am facut o fibroscopie si un CT sinusuri. Nu s-a gasit nici urma de sinuzita, doar o usoara ingrosare a mucoasei si deviatia de sept. In schimb mi s-a spus ca ar putea fi vorba de un reflux, intrucat gatul nu arata prea bine. Mi s-a spus atunci sa intrerup tratamentul cu antibiotic, pentru ca nu are rost daca nu este sinuzita. Nu au trecut bine 2 zile si infectia a revenit la fel de puternic. Am fost din nou la medic, de aceasta data la un pneumolog, sa exclud si aceasta cauza si se pare ca nici la plamani nu aveam nimic. Atunci mi s-a spus ca ar fi vorba de o sinuzita recidivanta si ca din aceasta cauza am aceste secretii care imi ajung in gat/gura. Am urmat din nou tratament cu antibiotic timp de 10 zile, iar intr-un final infectia a trecut. In continuare mi s-a dat sa iau niste antialergice si bronhovaxom pentru imunitate. Din pacate de acele secretii care imi vin gura/gat cateodata nu am reusit sa scap. Momentan nu am fost sa exclud si problema cu refluxul, dar o sa urmeze in curand.
0
07-01-2014, ora 22:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
George
daca citeai atent si credeai in sfatul care l.am dat pe 9.11 NU ajungeai la bucuresti si dadeai banii pentru nvestigatiile care au arata CA NU ese sinuzita
MUCOZITATILE se formeaza pe mucoasa nazala si faringiana..din cauza alimentelor producatoare de MUCUS
Exclude toate produsele Lactate..si alte produse producatoare de MUCUS..si o sa sacpi de secretii
cauta pe google Alimente producatoare de MUCUS...
0
03-03-2019, ora 07:42
Mitmit
Nu este medic/terapeut
Mitmit
Buna ziua!
Am simtome aproape identice cu cele ale lui George.
Diagnosticul dat:
rinita cronica cu secretie posterioara.
Pana la 18 am avut secretie abundenta de mucus f concentrat verde galben, fiind nevoit sa suflu nasul la ficare ora cel mult.
Intrucat starea mea se agrava(stari de frig, dureri de cap, ameteli dat. sinuzitei, nas infundat care ma ustura numai cand ma asezam la orizontala seara la culcare, nu mai transpiram nici vara pe terenul de fotbal, dificultati de memorare)si antibiotecele nu dadeau rezultate, am tinut un regim alimentar f dur.
Astfel, fara sa stiu, am eliminat acele alimente producatoare de mucus.
Dupa 1-2 ani am scapat complet de mucus, raceala permanenta, stari de frig, ameteli si...memoria mi-a revenit in mod uimitor. A fost o refacere generala f tare.
Apoi am revenit la alimentatia cu lactate.
A revenit si mucusul, insa de aceasta data secretia a fost posterioara, adica mi se scurgea in gat.
In tipul zilei trebuia sa elimin de vre o 7-8 ori, iar seara, dupa ce ma spalam pe dinti, se declansa o secretie aproape continua. Odihna imi era afectata, inghiteam in somn, ma trezeam cu stomacul deranjati, iar gatul si gura pline de acelasi produs amestecat cu saliva.
0
03-03-2019, ora 08:01
Mitmit
Nu este medic/terapeut
Mitmit
Am eliminat din nou produsele animale din alimentatie, iar mucusul s a diminut, insa nu a disparut de tot. Am fost sfatuit de un tip care se ocupa cu tratamente naturiste sa consum propolis din muguri de plop.
Cand se nimerea ca sa cumpar de la plafar o cutie cu muguri incarcati de propolis, era f bine. Mucusul scadea mult si ma puteam odihni. Activitatea intelectuala era buna, nu f buna.
Cand se intampla sa gasesc muguri de plop cu m putin propolis, mucusul era m abundent si intelectul m inactiv.
Au trecut m bine de 20 de ani de atunci si lucrurile au ramas cam la fel. Nu m folosesc muguri de plop, ci propolis bulgare de la apicultori. Mestec de 2-3 ori pe sapt o bucata cu volumul a 5 boabe de fasole. Cand omit sa fac asta, secretia creste. Cand gasesc la piata propolis m concentrat(mirosul nu ajuta la deosebirea propolisului de calitate ci gustul, acesta(gustul) trebuind sa fie intens pana la limita suportabilului) ma simt m bine. Cand propolisul e m slab...se intelege, sunt in legatura direct proportionala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: