Deluzie si paranoie, sau ceva mai grav?

14-04-2011
Veronica77
Nu este medic/terapeut
Veronica77
Stimati, V-as ruga de vreo indrumare... Prietenul meu (30) s-a imbolnavit brusc psihic, M-a sunat ca sa-mi spuna ca crede ca altii il spioneaza, si urmaresc din motive politice, ca vor sa-l areste, dar nu doar pe el, ci si pe tatal lui si pe mine, fiindca sunt cu el impreuna. A spus ca crede ca 'aceia' vor sa-l areste pe tata-sau fiindca e contra republlicii si pentru monarhia. Totul a fost asa de irational si nu logic. A zis ca nu stie ce e real si ce nu. Vreodata am reusit sa-l conving ca greseste doar prin convorbire, dar vreodata era nevoie de sedative. Mainile i-au fost reci, umede, el spunea ca il doare sufletul, si ca ii e teama ce va fii, fiindca si la internet a vazut numele lu tatal lui pe o 'lista' cu persoane pe care statul vrea sa aresteze... A mai spus ca a auzit ca vecinul a zis ca e gay, apoi, prin convorbire cu mine a ajuns la concluzia ca doar i s-a imparut aia si ca vecinul a spus altceva, ce a semanat cu aia. Dupa 4 zile am reusit sa-l conving sa se duca la psihiatru, care i-a dat risperidon si diazepam. Risperidonul inca il bea, dar diazepamul nu. Psihiatrul a zis ca e un pas bun fiindca singur a venit, ca n-a fost nevoie el sa vina acasa la prietenul meu si ca nu e nevoie de psihoterapie. Are sa vina doar inca odata la psihiatru dupa un timp. Ce poate sa aibe? Care boala? Invca ceva, n-aude 'voci', Prietenul mi-a zis ca e neuroza, dar n-as spunea ca e doar aia... In rest, frate-sau s-a sinucis acum 4 ani la 32 de ani, Nu se stie cauza, poate din o dezamagire din partea dragostei.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: