Dementa senila este diagnosticul mamei mele

02-10-2018
Mecanicosul
Nu este medic/terapeut
Mecanicosul
Mama mea de 84 de ani este bolnava de dementa senila de 10 ani cu certificat de handicapat si in urma cu 3 luni a cazut in casa si a suferit o fractura de sold.A fost operata si odata ajunsa acasa nu s a mai putut misca la fel.Am inceput sa folosim pampers si apoi am internat o intr un azil de linga Pitesti.In prezent este la pat iar eu, fiul ei vreau sa fac demersuri sa i obtin un alt certificat de incadrare in grad de handicap deoarece nu se mai poate deplasa si am nevoie de bani ca sa o pot intretine.Eu locuiesc in Bucuresti cu familia iar ea nu este deplasabila.Am contactat un ortoped din Pitesti pe care l am rugat sa i faca un consult si acesta mi a spus ca nu este deajuns faptul ca o doare piciorul si ca nu se poate deplasa ca sa primeasca un ajutor de handicap si ca ar trebui facute investigatii care presupun deplasarea.Multumesc !
8 comentarii
0
02-10-2018, ora 21:55
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna seara
Ok am înțeles ce doriți dar trebuie chemat un medic psihiatru și doi psihologi sa o vadă pe mama dv
și un Ct actelee trebuie duse la comise și ulterior vine comisia sa o vadă.
0
03-10-2018, ora 11:31
Mecanicosul
Nu este medic/terapeut
Mecanicosul
Multumesc.Se pare ca nu am reusit sa ma fac inteles.Am vorbit cu un medic ortoped si mi a spus ca ar trebui sa i faca radiografii ca sa vada ce s a intamplat in urma operatiei si de ce nu mai poate sa se deplaseze.Psihiatric nu are o evolutie accentuat negativa, asa ca nu pot merge pe psihiatrie in demersurile mele.Marea problema este aceea ca nu mai este deplasabila.
0
03-10-2018, ora 13:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti direct la comisie si intrebati ce e de facut. V-ar trebui certificat de handicap gradul I cu insotitor.
Pe Forum nu scriu medici de comisie. Numai ei cunosc legea.
0
03-10-2018, ora 17:51
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Mai multe șanse aveți cu dementa decât cu ortopedia părerea mea
0
04-10-2018, ora 20:53
Mecanicosul
Nu este medic/terapeut
Mecanicosul
Aveti dreptate, am vorbit cu seful comisiei si mia spus ca pentru fracturi nu se dau certificate de handicap.Va multumesc!
0
20-10-2018, ora 13:32
Mecanicosul
Nu este medic/terapeut
Mecanicosul
Un prieten imi spunea deunazi ca ar trebui ca ultima incercare sa dau in judecata dgaspc.are cineva idee despre succesul unui astfel de demers?
0
21-10-2018, ora 00:07
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Pentru ce să dați DGASPC in judecată?
0
21-10-2018, ora 18:34
Mecanicosul
Nu este medic/terapeut
Mecanicosul
Pentru lacunele din lege care fac multi oameni sa sufere.Este o idee sa i dau in judecata.Am sa ma consultcu un avocat.Seful comisiei de handicap din dgaspc mi a spus ca penteu fracturi nu este istoric de aprobari.L am intrebat la randul meu.ipotetic...daca un batran de 70 cade si sufera o fractura...nu se mai recupereaza si ajunge sa stea la pat fara nici un ajutor din partea dgaspc sau casmb.deci legea i stramba.Va multumesc pentru timpul acordat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Intervențiile non-farmacologice pot avea un impact pozitiv semnificativ asupra calității vieții persoanelor cu demență
  • Risculd de fractură de șold este real, atât la femeile, cât și la bărbații vegetarieni
  • Suplimentarea cu vitamina D ar putea scădea incidența facturilor de șold
  •