Depresie

08-12-2017
Liliana Ciurea
Nu este medic/terapeut
Liliana Ciurea
Am luat acum doi ani un tratament cu serodeps, 10 mg timp de un an, dupa aceea l- am redus treptat. Acum au reaparut simpomele. Am luat 5 htp dorind sa urmez un tratament naturist. Am luat 3 pastile pe zi de 75 mg dar si de 100 mg. Am observat ca atunci cand am luat 75 mg de 3 ori pe zi am avut o usoara trepidatie in capul pieptului, o usoara agitatie. Intr- o noapte m- am trezit ca- mi bate inima mai repede. Cand am luat 100 mg de 3 ori pe zi m- am simtit foarte bine. Iau 5 htp cam de o luna. Doza din urma este prea mare? E posibil sa- mi ceara corpul si mai mult decat 100 mg. de 3 ori pe zi in viitor? Ma poate afecta negativ in vre- un fel?
4 comentarii
1
08-12-2017, ora 21:27
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună seara!
Ai luat din proprie inițiativă, sau ți-a prescris un medic?
Orice tratament psihiatric se face la recomandarea unui psihiatru. Orice reacție o discuți cu acesta, pentru că fiecare organism reacționează diferit, iar ce face bine unuia altuia poate să-i facă mult rău.
0
08-12-2017, ora 23:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Medicii psihiatri nu prescriu 5 htp ca e naturist.
Doza scrisa pe prospect e de 1-4 pastile pe zi de 100 mg.
Si medicamentele naturiste pot da efecte secundare.
Unele dintre ele le puteti gasi pe prospect.
Faptul ca v-a batut intr-o zi inima mai repede poate fi un simptom de anxietate.
Sanatate multa si daca va merge cu naturiste, de ce nu?
0
09-12-2017, ora 19:19
Liliana Ciurea
Nu este medic/terapeut
Liliana Ciurea
Medicul psihiatru mi-a prescris serodepsul la momentul respectiv. 5 htp l - am luat la initiativa mea. As fi vrut sa merg personal la cineva care prescrie 5 htp dar nu cunosc pe nimeni. Dumneavoastra mi - ati recomanda pe cineva? 5 htp il simt bine. Va multumesc mult.
0
09-12-2017, ora 22:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dr. Pavel Chirila
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul