depresie? anxietate? Ma ajuta cineva? | Forumul Medical ROmedic

depresie? anxietate? Ma ajuta cineva?

08-12-2013
gentut2000
Nu este medic/terapeut
gentut2000
Buna dimineata...

Sunt iarasi treaza cu 4 ore de somn...
Asta merge cam de aprox. 1 an de zile.
Am inceput in Ianuarie 2013 (dupa concediul maternal de 2 ani) sa lucrez intr-o comapnie noua...eram tare fericita de reusita mea. Imediat au inceput temerile, teama de a nu fi acceptata, de a nu ma descurca, de a nu afce fata. Am avut si nesansa de a da peste un om/ sef extrem de dificil si chiar imposibil, care mi-a ingreunat si mai tare starea.
M-am hotarat cu greu dupa 11 luni s aimi dau demisia. Au urmat 4 saptamani de calm, liniste, fericire...nu ma recunostre-am
Saptamana aceatsa am inceput un nou job, oamnei noi de treaba, mediu calm, un sef extrem de ok si totusi starile mele s-au reinstalat.
E depresie? Anxietate?

Intre timp am incercat cu Sedativ PC, fara mare rezultat. Seara cand si cand mai iau melatonna ca sa pot dormii.
Ma trezesc noapte si ma gandesc la munca la ce nu am finalizat, ma supar pe mine ca nu fac mai mult, ca nu invatat mai repede, cum ar fi trebuit sa abordez un task nou, etc..., si lucrurile acestea sunt mereu in minte si in weekend si peste zi.

De felul meu eram extrem de sociabila si comunicativa.

Din pacate m-am schimbat.
Incep sa apara discutii in viata de cuplu tot mai des. Sunt si mama si tare mi-as dorii sa redevin ce am fost.
Sper sa gasesc aici un ajutor din partea vostra.

Multumesc!
11 comentarii
0
08-12-2013, ora 09:28
asolomon583@gmail.com
Nu este medic/terapeut
asolomon583@gmail.com
sunt fitoterapeut si va recomand:
RHODIOLIN
STRESSS MANAGEMENT
STRONG BONES PLUS
SUPER COQ10
NONI ORGANIC



MULTA SANATATE!
0
08-12-2013, ora 21:33
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Cel mai bine incepeti psihoterapie
Va poate ajuta sa intelegeti si sa reparati ceea ce va deranjeaza
0
08-12-2013, ora 21:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ gentut2000

Posibil un inceput de depresie.
Mergeti la un psihiatru pentru evaluare.
0
12-12-2013, ora 05:55
gentut2000
Nu este medic/terapeut
gentut2000
Buna...
Multumesc pt. raspunsuri.
Am inceput de 2 zile un tratament cu 5 HTP Plus de Alevia.
Inca nu sunt sigura dar parca sa dea semne ca ma ajuta...
Sper sa fie ok.

Multumesc!
0
14-01-2014, ora 00:08
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Buna seara!

Din ceea ce scrieti, pareti o personalitate perfectionista, care tinde usor sa se ingrijoreze daca lucrurile nu au iesit bine, daca cei din jur nu sunt multumiti in intregime de performanta dvs. (de la job, de ex.). Sau poate va doriti mult aprobarea si aprecierea lor. Aceasta este impresia mea, va rog sa imi confirmati (sau nu).
Aceste trasaturi pot fi un factor de vulnerabilitate la anxietate de performanta, anxietate generalizata, panica sau stari depreive daca nu stiti cum sa gestionati stresul si asteptarile (poate nerealiste) pe care le aveti fata de munca dvs.

V-as sfatui sa nu apelati la medicamente decat atunci cand nu aveti incotro :) Pentru ca majoritatea au efecte secundare si pot crea dependenta.. Simptomele anxioase si depresive se pot foarte bine ameliora la psihoterapeut, daca nu sunt extreme. Iar atunci combinatia terapiei cu medicatia este cea mai utila.

Sa auzim de bine!

psiholog si psihoterapeut Ana Badita
0
24-04-2014, ora 11:11
Cosmina Berusca
Nu este medic/terapeut
Cosmina Berusca
Buna ziua, am 24 de ani si am unele probleme, in situatii de conflicte de certuri incep sa tremur si sa plang din senin, sa dau un ex concret seful meu m-a certat si mi s-a taiat vocea si am inceput sa plang pur si simplu nu pot sa ma aptin, este normal cea ce mi se intampla.multumesc.
Alta problema este a bunicului meu care este o fire foarte nervoasa, care zice ca numai el are dreptate tot timpul chiar daca o persoana mult mai pregatita ii zice ca nui asa un medic de la urgenta ia recomandat sa se duca la un psihiatru dar el a plecat nervos zicand ca nu e nebun ce sa caute el acolo.multumesc si va rog ajutatima cu un sfat
0
24-04-2014, ora 11:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Cosmina Berusca

Sunteti mai sensibila dar asta nu inseamna ca aveti o afectiune psihica.
Puteti sa intrati intr-o librarie si sa cereti o carte legata de anxietate, sa o cititi sau sa faceti cateva sedinte la psiholog.

Nu cred ca e ceva grav in nici un caz.

Se poate intampla oricui.
0
24-04-2014, ora 11:48
Cosmina Berusca
Nu este medic/terapeut
Cosmina Berusca
Multumesc clara_p, dar despre bunicul meu imi puteti spune ceva, multumesc
0
24-04-2014, ora 12:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nu a luat medicatie pina la varsta asta, nu cred ca va accepta sa ia vreodata, chiar daca vreun medic psihiatru i-ar gasi o afectiune.
Incercati sa ziceti cum zice el, pentru linistea familiei.

De avut ceva, sigur ca are, dar va garantez ca nu va dori in veci sa mearga la o evaluare psihiatrica. Asa ca nici nu va mai intreb ce alte manifestari mai are.
0
24-04-2014, ora 12:05
Cosmina Berusca
Nu este medic/terapeut
Cosmina Berusca
Multumesc clara_p ai mare dreptate in ceea ce miai zis
0
21-11-2014, ora 11:17
Gentiananita
Identitate neconfirmată
Gentiananita
Buna ziua,

Recomand cateva sedinte de consiliere psihologica care sa va ajute sa va adapapti mai bine acestei schimbari si, totodata, sa evitati agravarea problemelor.

Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul