Desfundarea nasului...

18-11-2009
stana bogdan
Nu este medic/terapeut
stana bogdan
DESFUNDAREA NASULUI
14 comentarii
0
18-11-2009, ora 15:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ti.am recomandat acum ceva timp.. un consult la ORL
ai Fost?
0
18-11-2009, ora 15:35
stana bogdan
Nu este medic/terapeut
stana bogdan
NU deoarece am luat sinupret si cu ajutorul lui pun doar dimineate si seara picaturi in nas.Daca pun doar de 2 ori pe zi mai sunt asa nocive:??????
0
18-11-2009, ora 15:37
stana bogdan
Nu este medic/terapeut
stana bogdan
CE ALTE MEDICAMENTE MAI POT LUA???
0
18-11-2009, ora 15:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai pune si 10 zile colargol.. poate se retrag cornetele si nu o sa mai fie cazul de alte picaturi.
Colargolul se prepara in farmacie!
0
18-11-2009, ora 15:40
stana bogdan
Nu este medic/terapeut
stana bogdan
CE CONTINE COLARGOL???
0
18-11-2009, ora 15:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nitrat de argint.. cu efect de cauterizare chimica a mucoasei.
cel mai eficient ca tratament.
celelalte numai desfunda nasul dar nu trateaza mucoasa
0
20-11-2009, ora 21:55
dori11
Nu este medic/terapeut
dori11
Buna ziua!Am varsta de 40 de ani.In urma cu 5 ani am facut o operatie de deviatie de sept.Aveam tot timpul niste secretii nazale care aveam impresia se scurg in gat.In urma operatiei am ramas cu aceleasi simptome si de 2 luni mi s-au umflat ganglionii si am o mancarime in urechea stanga si simt ca o presiune in ureche.Am fost la un control ORL, M-a intrebat daca am fost racit, iar eu i-am spus ca nu am fost si mi s-a recomandat mucosin, nurofen si nazomer.In urma tratamentului nu s-a vazut nici o ameliorare.Mentionez ca la anumite alimente pe care le consum simt ca mi se formeaza in gat o secretie.Multumesc.Astept sfatul dumneavoastra
0
22-11-2009, ora 19:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ganglioni limfatici mariti.. este o urgenta medicala si nu se poate trata asa la plesneala.. fara sa stiti cauza.
mergeti si faceti Hemoleucograma.., un consult la stomato si un consult la ORL.
0
25-11-2009, ora 18:23
Solaris13
Nu este medic/terapeut
Solaris13
Bună seara! Sunt o mămică disperată, deoarace copilul meu în vârstă de 5 ani are probleme cu gâtul.În urmă cu o lună şi jumatate am fost la medic, diagnosticul fiind amigdalită acută, medicamentele fiind:augumentin, nurofen, bioparox. A recidivat după terminarea tratamentului la o săptămână şi de atunci a mai lua şi alte antibiotice, neavând nici un efect pozitiv, amigdalele fiind inflamate mai mult şi ganglionul de pe partea dreaptă. De curând i-am făcut exudatul faringian şi am avut o mare surpriză negativă, rezultatul fiind-bacilul pseudomonas aeruginosa, iar antibiograma: picilina
A/AM-rezistent, AMUKACIN AK-sensibil, ACID NALIDIXIC NA-rezistent, BISEPTOL SXT-rezistent, CLORAMFENICOL C-rezistent, OFLOXACIN OFX-sensibil, CEFUTOXIM CXM-rezistent. Medicamentul prescris de medic fiind Ceftibutenum tablete 1/2 pe zi. Am citit că acest medicament este imun la acest bacil. Sfătuiţi-mă ce să fac. Aştept cu nerăbdare sfatul dumneavoastră.
0
25-11-2009, ora 22:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
comform antibiogramei.. ar fi corect sa va internati in clinica de pediatrie sau Contagioase.. sa faceti un tratament injectabil cu Amikacin.
0
02-12-2009, ora 21:15
dori11
Nu este medic/terapeut
dori11
in urma hemoleucogramei facute analizele care nu au iesit in limite normale sunt:WBC(leucocite)-10.1, LY# -4.1, MO# -0.8, LY% -40.61, mo% -7.91.Exsodatul faringian a iesit candida alibicans.Vreau sa mentionez ca ganglionii limfatici au ramas tot umflati si ma simt rau.Va multumesc.Astept raspunsul dumneavoastra pentru ce as putea face in continuare in urma analizelor.
0
03-12-2009, ora 14:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergetila Gastrologie.
cu siguranta este o gastrita veche sau un ulcer !
0
22-12-2009, ora 23:27
dori11
Nu este medic/terapeut
dori11
As vrea sa va anunt ca in urma sfatului dumneavostra am fost la bucuresti si am facut o endoscopie.In urma acestei endoscopii rezultatul a fost:"Materialul examinat pe sectiuni seriate este constituit din fragmente de mucoasa gastrica de tip antral cu leziuni de gastrita cronica cu grad scazut de activitate.Helicobacter pylori prezent.Epiteliul foveolar prezinta aspecte de usoara hiperplazie de tip reparator.Moderat infiltrat inflamator de tip cronic difuz in corionul profund;edem si hiperemie in corionul superficial.concluzie:duodenira cronica nespecifica si gastrita cronica antrala, Helicobacter pylori prezent."As dori sa stiu de asemenea daca Helicobater pylori se poate trata si naturist.multumesc.sarbatori fericite!
0
23-12-2009, ora 09:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sa faci o cura de 10 zile cu antibioticul indicat la gastrologie..
dupa care tratament pana la 3 ;luni... cu Redigest ! si regim alimentar strict
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •