despre polipi

04-06-2010
petruta alecu
Nu este medic/terapeut
petruta alecu
buna ziua, sotul meu are de vreo 12 ani rinita alergica si astm bronsic.A fost operat de polipi de doua ori, prma data operatie clasica, apoi cu lasser, ultima a fost in urma cu 7 ani, timp in care polipii s-au refacut, stranuta destul de des, respira foarte greu din cauza faptului ca i se infunda nasul. A devenit dependent de picaturile de nas BIXTONIM petru ca altfel nu poate respira.Medicul i-a recomandat operatia, dar lui ii este teama de o a treia operatie, pentru ca are si astm, cu toate ca este cat de cat stabilizat.Am inteles ca se poate face operatie cu rezonanta magnetica, ar fi mai usoara, ce ma sfatuiti? va multumesc
4 comentarii
0
04-06-2010, ora 11:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred ca se face cu rezonanta magnetica. Nu am auzit asa ceva !
depre.. Radiofrecventa.. DA. este o ansa.. care se imbraca pe polip.. si prin acea ansa se trece un curent de 4 Mhz.. (unda radio).. care incizeaza polipul, inacelas timp si face coagularea vaselor.. asa ca interventiea este fara sangerari masive si NU necesita tamponament dupa operatie.
In rest ar trebui sa faca cure de dezintoxicare de durata si sa adopte un regim strict alimentar.. far Euri, coloranti, condimente si alti factori alergeni !!!
0
04-06-2010, ora 11:33
petruta alecu
Nu este medic/terapeut
petruta alecu
Va multumesc mult, as mai avea o intrebare se face si in Bucuresti aceasta operatie, ca am auzit de Cluj
0
04-06-2010, ora 11:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.exista clinici dotate cu Radiofrecventa..
bucuresti.Cluj, bacau, pascani.. s.a.
0
04-06-2010, ora 11:44
petruta alecu
Nu este medic/terapeut
petruta alecu
va multumesc din suflet, sa aveti o zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •