deviatie de sept | Forumul Medical ROmedic

deviatie de sept

79 comentarii 1 2 3
0
05-02-2011, ora 21:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU. nu e cazul de septoplastie
daca nasul extern te multumeste
in interiorul nasului este suficient un consult ORL
daca este acel corp strain ( perluta)// o sa fie extras
daca e ste o rinita cronica( asa se pare din descriere) este suficient o reducere a cornetelor cu radiofrecventa
0
13-03-2011, ora 11:04
Corina23
Nu este medic/terapeut
Corina23
Buna ziua!
Am fost si eu operata de deviatie de sept in urma cu 12 zile. Ma simt mai bine, dar am foarte multe secretii cu sange in gat care trebuie sa le scuip tot timpul. E normal? Cat timp ar trebui sa ma astept sa asa ceva?
Va multumesc!
0
13-03-2011, ora 19:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e normal. trebuie sa mergi la medicul care tea operat sa vada nasul
0
20-03-2011, ora 14:35
Corina23
Nu este medic/terapeut
Corina23
Din fericire nu mai am acele reactii, dar acum sunt speriata de altceva
Atele nu ar fi trebuit sa se topeasca dupa aproape 3 saptamani de la operatie? Nu am fost chemata pentru scoaterea lor.
Va multumesc mult
0
09-06-2011, ora 15:11
Ioana C.
Nu este medic/terapeut
Ioana C.
Buna ziua.As dori si eu niste informatii care ma puteti ajuta.Am 15 ani, si am o deviatie de sept mai veche.Folosesc Olynth de ceva timp, desi stiu ca provoaca depedenta, dar nu pot respira fara:D.Am auzit ca nu pot face operatia pana la 18 ani.Este adevarat?daca da, ce sa fac in acesti 3 ani..?
0
09-06-2011, ora 15:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deviatia de sept se opereaza dupa 18 ani
dar problemele de rinita si hipertrofie de cornet.. sepot rezolva mai repede.
mergi la ORL.. sa vezi ce se poate face cu cornetul nazal
0
09-06-2011, ora 15:23
Ioana C.
Nu este medic/terapeut
Ioana C.
asa voi face.Multumesc!
0
02-08-2011, ora 23:47
sutamarian
Nu este medic/terapeut
sutamarian
Buna ziua,

In urma cu 3 saptamani am fost operat de " Deviatie de sept" + ablactie formatiune tumorala cavum sub control endoscopic. Operatia a fost facuta sub anestezie generala, 24 ore am avut mesele in nas, apoi la 3 zile am plecat acasa...
Tratament : Bixtonim - termen nespecificat
Aerosoli (gentamicina+dexametazona+ser F. + 4 pic bixtonim) - 5ml in fiecare seara / 3 saptamani incepand de la ultima consultatie ( 1 sapt)

INTREBARI:
Inca mai sunt un pic infundat, oare se vor mai remarca progrese ?
Sa mai folosesc Bixtonim ?
Tratamentul cu aerosoli este indicat pt 3 saptamani ?
Este contraindicata o vacanta pe litoral ?
0
03-08-2011, ora 07:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da.. o sa fie mai bine
2NU, da dependenta si o sa se instaleze o rinita cronica
folosesti numai la nevoie.. pe noapte.. Vibrocil..si ziua pui colargol cate 3 pic la 8 ore 10 zile ( se prepara in farmacie)
3cu genta si dexa.. numia 10 ziel
mai departe 3 saptamani poti sa faci cu ceai de musetel + 2 pic de ulei volatil de eucalipt si busuioc
4NU
0
04-08-2011, ora 14:04
sutamarian
Nu este medic/terapeut
sutamarian
Buna ziua,

In primul rand as vrea sa va multumesc pentru raspunsul prompt.

Am renuntat la Bixtonim, iar cu aerosolii, diseara fac ultima sedinta ( a-10-a) cu dexa si genta.
Referitor la aerosolii cu ceai de musetel, ce cantitate de ceai sa folosesc in fiecare seara ? 5ml ceai ? + 2 picaturi ulei eucalipt + 2 picaturi ulei busuioc ??

Sper sa nu insist prea mult, dar sunt mai nou in categoria " aerosol'istilor" si nu prea stiu mare lucru...
0
04-08-2011, ora 14:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ceaiul se face separat 100 ml + cate 2 pic de ulei.. daca oo sa para prea concentrat.. puneti cate 1 pic de fiecare
din acel ceai s e pune in aparatul de aerosoli.. pana la indicator.
cu restul ceaiului se pot face spalaturi nazale si gargara
0
22-09-2011, ora 18:00
korryen
Nu este medic/terapeut
korryen
Buna ziua. De cateva luni am dureri de cap in zona fruntii si a ochilor si sensibilitate la lumina, ma trezesc dimineata cu nasul infundat si cu gatul ff uscat, si seara mi se infunda din nou ca si cum as fi racita. pe parcusul zilei imi curge secretii nazale apoase. am fost la un consult Orl si mi sa zic sa fac o radiologie ma banuia de sinuzita defalcata si mi-a spus acel medic ca mi-afectat si timpanele. Am facut radiografia si mi-a schis si radiologul ca nu am nimic, si medicul orlist mi-a zis ca am sinusurile curate. mi-a recomandat sa merg la neurolog, am fost si la neurolog iar dupa ce am facut un tomograf rezultatul a fost ca nu am nimic neurologic si ca am un mucocel de diametrul de 6 mm situat bazat in sinusul maxilar stang. Doamna doc neurolog mi-a recomandat Doctorul Popescu de la Spitatul CFr din Brasov. Am fost la dansul ma consultat cu acealea de-ti desface nasul ca se uite, stiti dvs cum se numesc si ma intrebat ce simptome am si mi-a zis ca am deviatie de sept si ca trebuie sa ma operez si ca tot atunci imi scoate si mucocelul. nu mi-a dat mai multe explicatii... ce este acest mucocel? din cate am inteles e ca o bobita de mucus intarit...prin ce metoda mi-l va scoate de acolo? oare chiar necesitam operatia acesta? Inainte de cateva luni nu aveam probleme cu respiratia acum am..parca nu mai miros atat de bine ca inainte. ce riscuri exista la acesta operatie si de mucocel si de deviatie de sept. Va multumesc.saptamana viitoare sunt programata pt operatie si mie cam frica...mai ales ca nu stiu nimic despre acest medic orl.
0
05-02-2012, ora 22:47
annaon
Nu este medic/terapeut
annaon
Buna ziua.am fost operata de deviatie de sept si sinuzita maxilara acum 10ani la SMC Bucuresti.Totul a decurs destul de bine nu am avut probleme dupa operatie.In toti acesti ani iarna cind este foarte frig nu pot merge pe strada fara a fi legata la gura cu un fular, daca nu, mi se infunda nasul si ragusesc.Explicatiile primite la un control ORL (nu la medicul care m-a operat) au fost ca acestea se intampla din cauza faptului ca dupa operatie sinusurile sunt mai largi.Am mai observat ca atunci cind respir aer foarte rece am o durere de ceafa ca si cind as avea spondiloza, dar nu am, am facut radiografii iar dimineata ma trezesc cu niste cearcane ingrozitoare care nu se atenueaza decit daca ma spal pe fata cu apa aproape fiarta.
Ce parerere aveti dl doctor Flueraru
0
06-02-2012, ora 09:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in mod normal aerul la trecerea prin nas se incalzeste se umezeste si se purifica ( toate particulile de praf, microbi, virusi.. raman pe cilii de pe mucoasa.
dupa interventii majore chirurgicale.. se modifica fluxul aerului prin nas si aerul rece patrunde mai profund decat deobicei
nu e nimic grav
e suficient sa puneti vit A ulieoasa in nas inainte de a iesi din casa
in rest faceti aromoterpaie cu ulei colatil de eucalipt si busuioc
0
30-04-2012, ora 16:59
Ipohondrica
Nu este medic/terapeut
Ipohondrica
Buna tuturor. Va rog, am si eu o intrebare pentru cei care s-au operat de deviati de sept sau pentru doctori: este normal ca dupa 3 luni de la operatie, nasul sa-mi fie inca infundat?
M-am operat la inceputul lui februarie, in perioada frigurilor mari de asta iarna si intre timp e adevarat ca am fost racita de cel putin 2 ori destul de tare. Insa oare e normal ca dupa atata timp nasul sa fie infundat practic ca inainte de operatie? Mai exista sansa sa se desfunde vreodata sau a fost ratata operatia sau...?

Va rog mult cine are un raspuns pentru mine, o sa fiu recunoscatoare. Vreau pur si siplu sa fiu bine documentata inainte de a-l intreba pe dl. dr.

Va multumesc anticipat!
0
30-04-2012, ora 17:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu, nu e normal
2 un nas operat, necesita control orl... inca cateva saptamani pentru a evita formarea unor sinechii intre sept si cornetele nazale
3 acum e vital un consult orl sa stii care e cauza respirtiei proaste
eroare chirurgicala
formarea sinechiilor
rinita hipertrofica
s.a
0
01-05-2012, ora 12:22
Ipohondrica
Nu este medic/terapeut
Ipohondrica
Va multumesc mult pentru raspuns, banuiam si eu ca nu e normal.
Tin insa sa precizez ca dupa operatie am fost la control regulat, cel putin o luna. Am respectat indicatiile medicului, bineinteles. La un moment dat, dl doctor mi-a zis ca gata, deja pot sa vin doar daca mi se desfunda complet nasul si nu pot sa-l mai desfund. Si sa am grija sa nu racesc, evident. Mi-a zis ca daca racesc, o sa fiu infundata mult timp dupa aceasta.
Oricum, asa cum spuneti, o sa merg la un control si o sa vedem.
Va multumesc inca o data pentru promptitudine.
0
17-05-2012, ora 12:19
halbu
Nu este medic/terapeut
halbu
BUNA ZIUA
As vrea sa stiu daca este riscanta operatia de deviere de sept, eu nu am probleme numai ca-mi, este nasul strimb, si vreau sa-mil indrept, sint programata la operatie pe 25, sa merg sau nu.

Multumesc mult
0
29-10-2012, ora 15:33
COZMA39
Nu este medic/terapeut
COZMA39
Buna ziua. Am un băietel de 11ani care are deviaţie de sept doar la o nara, dar nu poate respira aproape deloc şi când e răcit e foarte rau - cand sufla nasul îi vine să vomite (la fel şi dacă nu işi suflă nasul), plus că deja ii este afectată dantura pe acea parte. Poate să facă operatie pentru corectare? Daca nu, nu ii este afectata dezvoltarea creierului ( se oxigeneaza cum trebuie)?
Adaugă un comentariu / răspuns
79 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: