diagnostic rinita acuta cu deviatie de sept | Forumul Medical ROmedic

diagnostic rinita acuta cu deviatie de sept

19-12-2014
Iulian.
Nu este medic/terapeut
Iulian.
Buna seara!
De vreo 2 saptamani ma confrunt cu o rinhta. Daca la inceput s a manifestat extrem de agresiv si fara olynt nu puteam sa ma odihnesc, acum pot spune ca doar nara dreapta e infundata nu mereu, dar 12 ore pe zi. Astazi mi s a pus diagnosticul precizat si mi s a recomandat urmatorul tratament:
Colargol 2 puf pe zi
Aerius 1pastila pe zi - 10zile
Parasinus 2zi_ 1 5 zile
Nasonex 2 puf zi - 10 zile
Sinupret 2 capsule x 3_zi / 10 zile
Intrebarea mea este daca pot sa folosesc tot olynt in loc de nasonex / renunt la sinupret si ma doare putin sub ochi si fruntea. E mai mult o jena, durere e mult spus.
Are vreo legatura deviatia de sept? Banuiesc ca asta o am din nastere.
Va multumesc si concediu, vacaota, sarbatori fericite
14 comentarii
0
19-12-2014, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. durerea de sub ochi si frunte.. poate vorbi despre o sinuzita
2 nasonexul si olynthul..au actiuni Total diferite
3 daca tratamentul NU este indicat de un medic ORL..e cazul sa faci luni urgent si un consult ORL.. ca sa nu risti sa.ti strici sarbatorile
4 apropo..de unde idea sa renunti la sinupret? din ce considerente?
0
19-12-2014, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. durerea de sub ochi si frunte.. poate vorbi despre o sinuzita
2 nasonexul si olynthul..au actiuni Total diferite
3 daca tratamentul NU este indicat de un medic ORL..e cazul sa faci luni urgent si un consult ORL.. ca sa nu risti sa.ti strici sarbatorile
4 apropo..de unde idea sa renunti la sinupret? din ce considerente?
0
19-12-2014, ora 22:44
Iulian.
Nu este medic/terapeut
Iulian.
Tratamentul mi a fost recomandat de doctorul ORList dupa consult.
Vroiam sa va intreb daca pot incepe tratamentul fara nasonex si sinupret, iar de luni sa introduc si pe ele?
E necesar sa incep tratamentul cu toate de maine?
0
20-12-2014, ora 16:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu cat se incepe mai tarziu un tratament
cu atat se risca complicatii si o sa fie nevoie si de antibiotice, , sau alceva
0
20-12-2014, ora 17:54
Iulian.
Nu este medic/terapeut
Iulian.
Va multumesc pentru raspunsurile dvs. Am inceput tratamentul azi si a inceput sa imi curga apa din nara infundata.
Astept sa vad cum evolueaza tratamentul si sper sa imi treaca.
0
21-12-2014, ora 14:51
Iulian.
Nu este medic/terapeut
Iulian.
Dle doctor, va stresez cu o ultima intrebare:
Nara dreapta e partial infundata, durerile faciale au trecut, cu nara stanga respir normal.
Acum, din nara infundata (dreapta) curge apa, si se desfunda de tot pe perioade scurte. Aseara am putut sa dorm fara Olynt sau alt spray.
Dupa simptome sunt pe drumul cel bun, dar e normal sa ramana infundata?
0
21-12-2014, ora 18:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca e bine luni sau marti sa mergi la control la ORL... sa nu scapi medicii in concediu si sa ni stii ce faci mai departe
0
27-12-2014, ora 10:36
Iulian.
Nu este medic/terapeut
Iulian.
Domnule doctor, mi s-a spus sa revin dupa sarbatori, dar as vrea sa stiu ceva.
Am luat colargol 5 zile, cate 1 pic/2 ori pe zi si am intrerupt de 3 zile, am ramas doar cu aerius 1 pastila seara.
Pot relua tratamentul cu colargol cu 2-3 picaturi in fiecare nara la 8 ore, cum recomandati?
Poate ca am devenit eu prea obsedat de aceasta problema si stresul e de vina, dar nici nu prea pot sa dorm, parca circula sangele cu viteza si parca ma jeneaza la muschii intercostali, in jurul inimii
Ce imi recomandati, va rog?
0
28-12-2014, ora 19:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti folosi colargol
si pentru sistemul nervos Valeriana 1, 2 tab pe noapte
0
01-02-2015, ora 11:54
Iulian.
Nu este medic/terapeut
Iulian.
Buna ziua, revin iarasi cu o problema oarecum asemanatoare.
Dupa ce v-am scris, la putin timp respiram acceptabil, dar acum cateva zile m-a luat iar o raceala si mi s-a infundat nasul, ma dureau sinusurile, capul, tusesc si ma durea in spatele capului.
Dupa ceva medicamente Nurofen, Strepstils s-a ameliorat, dar la inceput faceam temperatura, imi trecea si seara iar faceam...
Bun, intrebarea mea sau mai bine zis, intrebarile inainte ca saptamana care vine sa ma duc iar la ORL:
Ar putea sa fie o banala raceala?
Am vrut sa fac inhalatie apa, sare si musetel, dat degeaba ca o nara nu se desfunda.
Ar putea sa fie si pe plan psihic avand in vedere ca am facut o obsesie din aceste simptome?

Mentionez ca am 150 kg si fac sala. Cabd merg la sala nu am nimic, dar acasa am un caine si in incaperea unde atau cel mai mult am mai multe flori.
Va multumesc!
0
01-02-2015, ora 20:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cand este o raceala..se foloseste 3-5 zile nurofen raceala si gripa
olunth sau vibrocil pentru desfundat nasul..s.a tratamente locale
2. pntru rinita hipertrofica se fac aerosoli. trtametul Colargol
cum am mai scri de sute de ori pe forum
3 chestia cu cainele e asa o scuze.. pe langa acele 150 KG..restul e apa de ploaia
NU ai cum sa fii sanatos si sa circule normal sangele prin artere si vene
( nasul este plin de vase ca si penisul)
cu asa DIGESTIE defectoasa
tre sa intelegi ca noi suntem formati din CELULE.. care contin 70% apa si restul substante nutritive ( citeste biologia si ce o sa gasesti despre celula..se refera la tot organismul)
noi suntem ceia ce mancam.. celula cu asta se intretine
ii dai ce trebuie.. functioneaza normal..daca NU... accepta consecntele
4 URGENT
treci pe un regim apropiat de vegetarian 85% (60 legume si doar 25 fructe..si NU pe seara..fiind dulci tot in grasime se transforma) si 15 proteina animala
dar COMPLET exclus lactatele, mezelurile, dulciurile...
mananci foarte lent.. mesteci de foarte multe ori
mananci des dar cate putin..si seara nu mai tarziu de 19.00 si NU se mai consuma nimic dupa cina
bei cate 1-2 pahae de apa plata cu 30 min inainte de fiecare masa
folosesti un tratament naturist complet pentru digestie ( cu enzime, probiotic, coenzima Q10, carbune medicinal )
5 schmba modul de gandire si de viata..si o sa scapi de multe probleme pe viitor
0
02-02-2015, ora 09:25
Iulian.
Nu este medic/terapeut
Iulian.
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Vroiam sa spun ca la sala cand ma duc nu am nara infundata, iar acasa am o pisica si mai multe flori in incapere si sa nu fie asta sursa.
Revin cu detalii de la alergolog si ORL.
Va multumesc inca o data.
0
02-02-2015, ora 19:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.daca ai face 30 minute de exercitii si acasa o sa se desfunde nasul
are legatura cu circulatai sangelui si adrenalina din sange, care la efort se inbunatateste si desfunda nasul
2,. daca o sa te tii de tratamente pe bucatele a corpului ( alergolog, ORL.).separat, fara sa tii cont de faptul ca ORganismul este ceva integru NU rezolvi nimic
citeste de multe, multe ori.. ce ma recomandat mai sus..si incepi sa apligi de astazi...
0
06-02-2015, ora 09:24
Iulian.
Nu este medic/terapeut
Iulian.
Am facut SAF si ORL istul a zis sa iau 10 zike augmentin + aerius..
Pe radiografie scrie asa
Opacierea intensa, omogena si marginala latera a sinusului maxular pe partea dreapts cu aspect de ingrosare de mucoasa, in rest reducerea transparentei cu schita de nivel lichidian la unirea 13, superioara cu 1/3 medie
Opacifiere neomogena un 1/2 ibferioara a sibusului maxilar stanga
Hipoplazie su opacifierea neimigena a sinusului frobtal de partea dreapta si a celulelor etmoidale anterioare bilateral.

Au vreo legatura toate astea cu nesomnul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • DeviaÈ›ia de sept: IntervenÈ›ia chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •