Diagnostic stress post traumatic, unde ?

24-02-2023
valentin12
Nu este medic/terapeut
valentin12
Buna ziua, am 40 de ani si realizez ca am stress post traumatic, am toate simptomele si sunt convins ca suferinta mea, depresia de atatia ani este cauzata de stressul post traumatic, cosmarurile, suferinta pe care o simt zilnic. As vrea sa stiu unde in Bucuresti pot sa iau legatura cu un psihiatru bun care ma poate diagnostica corect.

Pana acum am primit diagnostic doar de depresie majora ori simpla anxietate, uneori nimic. Insa nu am spus medicilor despre cosmaruri si despre trairile recurente pe care le am legat de traumele pe care le-am ascuns de atata timp. La ultimii 2 medici psihiatrii am primit raspunsul : nu prea stim nimic despre stressul asta post traumatic, dar putem sa spunem ca poate aveti depresie. Am ramas perplex si am inteles cati nepregatiti sunt in Romania si ofera tratament fara sa stie mare lucru, deci vreau sa imi spuneti daca stiti clar un medic in Bucuresti capabil sa diagnosticheze stressul post traumatic, inteleg ca e o afectiune dificila si mai "noua" insa sunt convins ca in Romania exista medici capabili sa faca diferenta dintre anxietate si stress post traumatic. Va multumesc anticipat. Mentionez ca imi afecteaza foarte mult viata de zi cu zi traumele, practic sunt total schimbat de cand am suferit aceste traume, traiesc permanent in frica legata de ceea ce s-a intamplat atunci. Stima
6 comentarii
0
24-02-2023, ora 01:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Psihiatrii nu va pot oferi decat tratament medicamentos si in Bucuresti.
Trebuie sa mergeti la un psiholg bun.
0
24-02-2023, ora 15:45
valentin12
Nu este medic/terapeut
valentin12
Dumneavoastra glumiti ? psihologii dau diagnostic mai bun decat psihiatrul ? din cate stiu eu psihiatrul poate da acest diagnostic
0
24-02-2023, ora 16:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va trimit pe privat numarul unui psihiatru bun din Bucuresti.
0
26-02-2023, ora 02:10
360
Nu este medic/terapeut
360
poate ca o solutie ar fi cautarea unor psihiatrii tineri. posibil ca asta sa fie un termen mai nou cu care cei in varsta sa nu fie invatati.
0
28-02-2023, ora 09:29
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Asa este, sunt nepregătiți și superficiali.Eu m am dus acum 7 ani cu delir de persecuție și m au diagnosticat cu tulburare anxios depresiva.Tratamebtul, antidepresive.Mai rau mi au făcut.Am revenit, spunându le ca " am ceva ", m au întrebat atat:"va simțiți urmărit?".Am răspuns "Nu", pentru ca nu ma simțeam urmărită, dar ma simțeam rau Diagnosticul, tulburare anxios depresiva, tratamentul, iar antidepresive.Asa ca au trecut 3 ani jumătate în care eu ma tratam cu antidepresive, timp În care s agravat boala.Asta se întâmpla la doctor din București.
0
12-03-2023, ora 09:59
Psiholog Patru Monica Daniela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Patru Monica Daniela
Diagnosticul nu se poate pune după o consultație la medic. Psihologul, în baza unei evaluări psihologice care presupune interviu clinic și mai multe teste, stabilește psihodiagnosticul. Evaluarea se va întinde pe parcursul mai multor ședințe. Psihologul clinician, în baza evaluarii psihologice, vă poate îndruma către medicul psihiatru. Pentru SSPT tratamentul poate fi medicamentos + psihoterapie sau doar psihoterapie. Toate cele bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O substanță psihoactivă a redus substanțial severitatea simptomelor tulburării de stres posttraumatic
  • Viața sexuală a femeilor este influențată în mod negativ de simptomele de stres post-traumatic
  •