Diagostic lipsa in afectiune digestiva, nu ia in greutate

02-02-2019
CG1982
Nu este medic/terapeut
CG1982
Buna ziua! Am un baiat de 10 ani si 7 luni care nu ia in greutate si periodic se confrunta cu dureri de burta in zona buricului, scaunele nu sunt digerate in totalitate, iar dupa mese ragaie frecvent. I-am facut de 2 ori coproparazitologic si a iesit negativ. Cand era mai mic a avut oxiuri. La ecografie abdominal-pelvina organele arata ok, numai la colecist scrie ca e alungit, dar multipluseptat cudat infundibular. Am inteles ca ar fi vorba de o fiere lenesa. Ceea ce m-a speriat mai tare este rezultatul la coprocitograma: detritus alimentar relativ bogat, flora microbiana bogata, polimorfonucleare. Dr a spus ca lipseste cifra 10 si de aceea nu stie daca rezultatul indica o infectie. L-a bagat la regim, fara medicatie si a zis sa repetam parazitologicul, dar nu am un diagnostic clar si nu stiu ce sa fac. La 1, 48 m are numai 26 kg si nu ia in greutate de vreo 2 ani. Ce e de facut? Multumesc anticipat pentru sugestii, ajutor.
2 comentarii
0
03-02-2019, ora 11:05
CG1982
Nu este medic/terapeut
CG1982
Revin cu diagnosticul complet la coprocitograma: detritus alimentar relativ bogat. Rare epitelii plate. Polimorfonucleare rare, unele alterate morfologic. Eritrocite absente. Flora microbiana bogata, adica: 65% flora gram negativ reprezentat de bacili polimorfi, coci grupe, cocobacili; 35% flora gram pozitiv reprezentat de coci dispusi: stepto, diplo, izolati; bacili, cocobacili. Levuri absente. Cine poate interpreta analiza, va rog?
0
03-02-2019, ora 18:26
Helicobacter
Nu este medic/terapeut
Helicobacter
Posibil sa aiba helicobacter pylori.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.