bila lenesa... esofagita de refux... colita...

09-06-2009
elenastancu66
Nu este medic/terapeut
elenastancu66
cam astea ar fi afectiunile de care sufar stabilite in urma analizelor facute, respectiv;colonoscopie, endoscopie.asta anul trecut
.Se pare ca acum o iau de la capat.am dureri in dreapta sub coaste..e ok cat timp nu mananc dupa masa incep durerile in special in capul pieptului, ameteli si balonari.Am incercat sa tin regim sa mananc putin si des si sa mestec bine mancarea inainte de a o inghiti.e m, ai bine...dar nu am mereu rabdarea asta si timpul necesar sa tin si regim e destul de costisitor tot timpul.ideea e as vrea sa merg la un medic internist sau gastro../.ce mi recomandati?...un medic BUN.sau daca aveti o afectiune de genul.cum si ce faceti sa o tineti in frau sa nu va dea viata peste cap.va multumesc anticipat
12 comentarii
0
09-06-2009, ora 13:20
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ia dupa mese colebil, intre mese poti incerca si cu carbune medicinal. Daca iti recomanda medicul, si Sucralanul este foarte bun. Poate si un antiacid este necesar. Dar cel mai bine te consulti cu un gastroenterolog, mai ales ca ai analizele facute (ai si reflux biliar? e important de stiut, tot la endoscopie se vede). Dna Dana Bucur, de la Gral mi s-a parut profesionista si cu rabdare, eu una sunt multumita si am avut probleme mult mai complexe. Sanatate!
0
10-06-2009, ora 20:05
elenastancu66
Nu este medic/terapeut
elenastancu66
Da...colebilul.acum iau anghirol si bilicol.si liv 5..ma simt mai bn cat nu o dau in bara cu mancarea.dar tot tre sa merg la un medik
...ideea e ca eu nu sant din bucuresti si nu stiu ce e GRAL.dak esti amabila sa mi explici ar fi minunat
..pe aici pe la db anu sant medici dacat de aia cu liceu fara bak...multumesc si sanatate multa
0
10-06-2009, ora 20:15
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, poate mai sunt necesare niste analize. Chiar ar fi bine sa-ti faci, din sange, analiza pentru depistarea bacteriei Helicobacter Pilory, daca este peste limitele normale poate da senzatiile de care spuneai.
Gral e o clinica de aici...
Daca iti mai pot fi de folos cu ceva, cu placere.
Ideea e ca numai dupa ce stii exact ce ai, ti se poate da un tratament adecvat si mai ales trebuie, o vreme, sa tii un regim ca sa-ti revii.
Numai Bine!
0
10-06-2009, ora 20:42
elenastancu66
Nu este medic/terapeut
elenastancu66
Multumesc.o clinica de unde de aici ?
O adresa mai completa..cu oras...strada.
0
10-06-2009, ora 20:59
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Scuze, am scris mai in graba.
Clinica Gral, Bucuresti, tel.021.323.00.00- aici e dna Bucur
Clinica Medsana, tot Buc. tel. 021.9607-ptr analize Helicobacter din sange, e 60 RON, mi-am facut chiar ieri.
0
11-06-2009, ora 21:01
elenastancu66
Nu este medic/terapeut
elenastancu66
Multumesc..si multa sanatate
0
20-06-2009, ora 19:07
Alexaaaa
Nu este medic/terapeut
Alexaaaa
eu am avut aceeasi problema ca si dv nu puteam sa maninc aproape nimic am luat colebil, anghinol pina cind nu am mai suportat iar dupa ceva timp am cunoscut o companie de produse naturiste dupa ce am facut o cura de aproximativ 6luni cu aceste produse pot sa va spun ca am 1 an si jumatate si nu mai stiu ce sunt acele dureri, balonari, crize pot sa maninc si ca un om normal bine inteles cit mai sanatos eu va doresc sa incercati si sa aveti rezultate si sanatate
0
21-06-2009, ora 22:17
elenastancu66
Nu este medic/terapeut
elenastancu66
Alexaaa daca imi spui ce produse naturiste ai folosit, cum le ai folosit si de unde le ai luat..poate voi incerca si eu.Intre timp am ajuns la medic si se pare ca am o problema de functionalitate.adik colon iritabil...tin regim si iau espumisan si dufhalin sau cam asa ceva.e ceva mai bine.Am auzit de produsul naturist, , MUMIE"SE CITESTE CU ACCENTUL PE PRIMA SILABA., cred ca am sa incerc, dar nu ar strica sa stiu ce ai folosit tu.Multumesc...si sanatate.
0
22-06-2009, ora 17:20
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Eu iau de un an probioticul Jarro Dophilus + Fos, 2-3 capsule zilnic si mi s-a ameliorat SEMNIFICATIV tranzitul. Tot pentru colon iritabil il iau. ideea e ca sub "umbrela" diagnosticului de colon iritabil stau de fapt afectiuni mult mai punctuale si concrete pe care daca le afli e cu atat mai bine. Sanatate!
0
22-06-2009, ora 21:44
elenastancu66
Nu este medic/terapeut
elenastancu66
multumesc.teosophia.pentru mine e ceva nou acest diagnostic.nu stiu ce analize as putea sa mai fak si ce as mai putea descoperi.ideea e cami da viata peste cap...ma simt ca drku.am si stari nervoase.probioticul pe care il iei ti a fost recomandat de medic/
??.dak ai timp si ti face placere as dori sa mai vorbim pe tema asta..pentru orice eventualitate iti las id-ul de mess -.sanatate
0
22-06-2009, ora 21:47
elenastancu66
Nu este medic/terapeut
elenastancu66
Pentru Alexaaa
multumesc...esti draguta.as prefera sa vb pe mess, -
0
22-06-2009, ora 22:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cu cea mai mare placere putem dialoga, stiu exact prin ce treci, mie mi-a bulversat viata si acum cand mi-e mult mai bine as spune oricui cum am reusit. - Nu intru prea des, dar daca imi lasi intrebari punctuale, iti raspun prompt, cat mai repede. Sanatate si incredere!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici