diastazis tibio-peronier - problema genunchi

05-05-2013
flyleaf22
Nu este medic/terapeut
flyleaf22
Am avut o ruptura de ligamente la glezna, dupa care am fost supusa la 2 interventii chirurgicale (diastazis tibio-peronier), in urma cu 7 ani. De aproximativ o luna, ma confrunt cu dureri in zona posterioara genunchiului, instabilitate, miscari de rotatie aproape imposibile, greutatea membrului si, uneori, ma aflu in imposibilitatea de a merge. As dori sa imi spuneti daca ar fi posibil ca afectiunea genunchiului sa fie corelata cumva cu leziunea gleznei si, de asemenea, care este un diagnostic posibil. Mentionez ca am 48 de ani si sunt supraponderala si am depus efort fizic in ultima perioada, suprasolicitand piciorul.
5 comentarii
0
06-05-2013, ora 09:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este greu de crezut ca problema actuala a genunchiului are legatura directa cu interventia de la nivelul gleznei.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles exact greutatea/inaltime.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-05-2013, ora 12:58
flyleaf22
Nu este medic/terapeut
flyleaf22
Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns. Referitor la nelamuririle dumneavoastra, am inaltimea 1.65 m si greutatea de 95 kg.
0
06-05-2013, ora 23:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate va confruntati cu distrugerea cartilajului articular (gonartroza), cauzata de cele 40-45 kg in plus.
In aceasta situatie efortul agraveaza enorm distrugerea cartilajului.
Nu aveti absolut nimic de facut, in afara normalizarii greutatii si a reducerii drastice a efortului fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-11-2013, ora 17:34
dascalescu daniel
Nu este medic/terapeut
dascalescu daniel
BUNA ZIUA DL DR. pe data de 03 01 2013 am cazut la fotbal pe minge aceasta tragandu mi laba piciorului sub mine, am fost la urgenta unde medicul de garda ma diagnosticat cu fractura maleola peroniera CU MINIMA DEPLASARE mi a pus piciorul in atela gipsata, am stat 5 saptamani dupa care din cauza durerilor am ajun la ati doi doctori care mi au spus ca am un diastazis tibio peronier care trebuie operat pe data de 31 05 2013 am fost operat mi sa pus o placuta cu doua suruburi cu are am stat trei luni timp in care 3 saptamani nu am calcat in el flosindu ma de dou carje dupa care restul pana la 6 saptamani am inceput sa calc in el usr treptat bineinteles cu ajutorul carjelorpana la opt saptamani in tot acest timp am facut recuperare tin sa va spun ca dupa doua luni de la operatia de scoatere a suruburilor mai am dureri dr care ma operat spune ca este normal un alt dr care ma vazut mi a spus ca am laba piciorului deplasata si de atunci stau cu teama am consultat vreo cinci dr pana acum doar dansul a vazut aasta si ma gandesc ca din cauza asta mai am durei, va rog din suflet sa mi raspundeti am aproape un an de zile decand ma chinui cu aceeasta problema ce ar trebui sa fac.AM RESPECTAT TOT CE MI SA SPUS DE CATRE DR VA MULTUMESC
0
17-11-2013, ora 12:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele descrise de catre D-voastra sunt relativ frecvente in cazul fracturilor complexe ale gleznei neglijate (spun neglijate, deoarece ati fost operat abia dupa 5 luni..).
Situatia trebuie cuantificata la ora actuala clinic si printr-un computer tomograf comparativ al ambelor glezne (nu RMN!!!!), care sa compare situatia mortezei talo-tibio-fibulare, situatia lungimii si orientarii oaselor etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •