Dicarbocalm vs HTA

06-09-2021
Gimocanu
Nu este medic/terapeut
Gimocanu
Bună ziua,
Am o situație și nu găsesc nicăieri un răspuns la ceea ce mi se întâmplă. Sufăr de HTA gr2 pentru care pana acum mi s-a prescris doar betablocante, sotalol 80 mg, doua pe zi, frecventa cardiaca fiind de-asemenea crescuta 120 bpm în repaus. Funcționează acest tratament de 15 ani de zile. Foarte rar pot avea maximum 150 cu 100. Sufăr și de hipertriglicerimie pentru care iau acum praluent de 150 mg și ezetrol 10 mg.
Ceea ce este curios este ca de fiecare data cand îmi creste tensiunea mai mare de 140 cu 100 și iau un dicarbocalm îmi scade imediat, ordinul minutelor la valori de 120 cu 80 și nu găsesc un motiv pentru asta. Astăzi am avut toată ziua valori de 160 cu 110 având un deces în familie, și cu un dicarbocalm am scăzut la 128 cu 88. Vreau sa specific ca nu am arsuri gastrice sau dureri gastrice în timpul puseului. Am descoperit acest efect din întâmplare în urma cu câțiva ani. Pur și simplu dicarbocalmul îmi scade tensiunea. Nimeni nu a putut să mă lămurească de ce un simplu dicarbocalm are un asemenea impact în cazul meu. Nu am găsit un patern în legătură cu alimentelatia. Se întâmplă indiferent de alimentație. Dacă altcineva s-a mai întâlnit cu asta sau dacă cineva poate să-mi explice, va rog lăsați un comentariu.

Multumesc
George Mocanu
1 comentarii
0
06-09-2021, ora 02:28
Gimocanu
Nu este medic/terapeut
Gimocanu
Am uitat sa specific ca am 42 de ani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea arterială ar putea crește riscul pentru demență vasculară
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Expunerea prelungită la zgomotul produs de avion este asociată cu hipertensiunea arterială
  • Primul tratament pentru hipertensiune s-a dovedit a fi un succes
  • Hipertensiunea la femeile însărcinate crește riscul de obezitate la copii
  • Hipertensiunea arterială redefinită
  • Hipertensiunea - dieta ar putea fi mai eficientă decât medicamentele?
  •