Disconfort la inghitire si raguseala

01-03-2016
Psihoterapie Timisoara
Identitate neconfirmată
Psihoterapie Timisoara
Buna ziua!

Am o situatie ORL care persista de ceva vreme si mi-ar prinde bine sfaturile dvs.

In urma cu aprox. 3 sapatamani am avut un accident la un bazin de innot si mi-am deranjat Marul lui Adam. Mai exact, s-a exercitat o presiune de scruta durata, din lateral, pe mar. Speram sa nu fie mare lucru, am mai avut lovitura chiar serioasa la gat la arte martiale si a trecut extrem de repede. Acum insa durerea la inghitire a persistat pana am ajuns sa fac un consult ORL. Mi s-a facut o laringoscopie si mi s-a spus ca nu e mare lucru si va trece. Mi s-a prescris in prima faza Drill si ibuprofen. In loc sa treaca, m-am trezit cu gatul si mai tare umflat si cu durere la inghitire. Am mers din nou la ORL, m-a consultat si a vazut din start ca am gatul imflamat si mi-a prescris antibiotic. Am termat tratamentul si problemele serioase au trecut insa am ramas cu o senzatie stranie. Se simte ca si cum ar fi o usoara apasare pe marul lui Adam aproape mereu. Si cand inghit sau misc gatul, uneori se simte discomfort.

Intrebarea mea cu privire la aceste aspecte este: A ramas o sensibiltate in acea zona, inca nu s-a vindecat complet? Sau cum se exmplica aceste simptome?

O alta chestiune mai recenta este o raceala care m-a prins, doar cu scurgere de mucozitati si umflarea gatului. Nu am rosu in gat insa cand inghit se simte putin umflat si sunt ragusit. Nu stiu daca aceste simptome noi sunt legate de cele vechi, au aparut datorita sensibilitatii ramase sau nu au nimic de a face cu simptomatologia veche.

Acum iau decasept si vitamina A pentru a remedia problema cu raguseala.

Ce parere aveti? Cum vi se pare situatia descrisa?

Va multumesc anticipat pentru raspuns si pentru timpul acordat.

O zi frumoasa!
8 comentarii
0
01-03-2016, ora 12:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
traumatismul.. in sine provoaca o inflamatie locala
in rest si raceala duce la un edem a mucoasei
si medicamentele luate au putut provoca un reflux gastro-esofagian si sa irite si mai mult faringele
acum trebuie sa renunti in totalitate la mâncarea acra, citrice, acidulate
sa faci inhalatii si gargara
foloseste si faringo-sprey
aplica pe exterior ceva cald uscat pe zona gatului
locul cel mai dureros din exterior poti sa.l masezi usor cu Ketoprofen gel
0
01-03-2016, ora 18:55
Psihoterapie Timisoara
Identitate neconfirmată
Psihoterapie Timisoara
Multumesc mult pentru raspunsul prompt!

La inhalatii merge orice fel de ceai? E problema daca inspir si pe gura?

Gargara cu ce? Apa calduta cu sare de mare? Ceai de musetel cu bicarbonat? Sau altceva?
Ibuprofen are sens sa iau?

Multumesc!
0
01-03-2016, ora 19:44
Psihoterapie Timisoara
Identitate neconfirmată
Psihoterapie Timisoara
Am uitat sa mai intreb ceva. E normal ca dupa 3 saptamani de la accidentare inca sa mai am simptome? Simt o usoara presiune pe gat, in zona laringelui si, in anumite pozitii de culcat, parca culiseaza mai greu proeminenta laringeala si simt nevoia sa ridic capul ca sa inghit bine.
0
01-03-2016, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca a fost o usoara luxatie a cartilajului..o sa mai dureze vindecarea
2. INhalatii se fac cu ceai cald de musetel, busuioc, menta...is dupa ce se mai raceste cu acelas ceai se face si gargara
0
01-03-2016, ora 22:16
Psihoterapie Timisoara
Identitate neconfirmată
Psihoterapie Timisoara
Multumesc mult pentru raspuns si sfaturi. Am sa le urmez. :)
0
03-03-2016, ora 21:09
Psihoterapie Timisoara
Identitate neconfirmată
Psihoterapie Timisoara
Spuneati ca "daca a fost o usoara luxatie a cartilajului..o sa mai dureze vindecarea."

Cam cat aproximati ca ar putea dura? M-a mai lasat putin raguseala dar vocea inca imi suna ca "sparta", pe alocuri pierzand din volum cand ma exprim.

De asemenea, inca persista senzatia neplacuta de apasare cvasi permanenta pe zona gatului si oaresce disconfort la inghitire.

Asadar, intrebarea mea este, cam cat aproximati ca va mai dura pana trec toate simptomele? Ar trebui oare sa ma mai duc la un consult?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
0
04-03-2016, ora 22:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Obligatoriu consult orl cu laringoscooie
0
31-08-2016, ora 19:55
PAndrei
Nu este medic/terapeut
PAndrei
Eu am tot aceasta senzatie de apasare aproape permanenta pe zona mar adam de aprox o luna, dupa un tratament cu anestezie la dentist. A debutat dupa 2 ore impreuna cu o usoara stare subfebrila. Am mai facut acest gen de proceduri stomatologice fara nici o consecinta, de aceea ma intreb daca e posibil sa fi fost expirata sau sa fi fost altceva intrucat nici efectul anestezic nu l-a avut, dar nu era o procedura prea dureroasa, asa ca am stat linistit! A mai patit cineva asta, care credeti ca ar fi cauza acestei senzatii, chiar nu stiu la ce medic sa apelez.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.