Disjunctor activare

10-02-2020
anonim0011
Nu este medic/terapeut
anonim0011
Buna seara! Am 19 ani jumate și port de o săptămâna un disjunctor palatinal, însă in aceasta seara mi s-a strâmbat cheița atunci când îl activam. Dacă ii solicit ortodontului meu alta cheița, îmi va da? va trebui sa o plătesc? Sau cum procedez? Și încă ceva, credeți ca își va face efectul disjunctorul la vârsta mea? Am citit pe internet ca maximul este de 18 ani, după se osifică maxilarul și nu o sa ajung la rezultatul dorit... o părere?
4 comentarii
0
10-02-2020, ora 11:37
caramik
Nu este medic/terapeut
caramik
Bună,

pot să-ți spun că eu am avut aparat dentar la 30 de ani și am avut și disjunctor. Oasele se modifică, nu e problemă. Doar că trebuie să ai grijă după ce scoți aparatul, să porți contenția ca să nu revină dinții la poziția dinainte.

Nu cred că ești prima persoană căreia i se strâmbă cheița, și oricum, doar medicul tău te poate ajuta. Așa e normal, cel puțin - să-ți acorde asistență cu orice problemă legată de aparat.

Succes și încredere!
0
18-05-2023, ora 09:34
L_elena17
Nu este medic/terapeut
L_elena17
caramik, ai avut nevoie de operatie inainte de disjunctor?
0
18-05-2023, ora 11:06
caramik
Nu este medic/terapeut
caramik
Bună,

Nu am avut nevoie. Aveam arcada în formă de trapez și a trebuit să capete o formă mai de semicerc, ca să nu stea dinții înghesuiți.
Nu am fost un caz grav.

Sănătate!
0
18-05-2023, ora 12:28
L_elena17
Nu este medic/terapeut
L_elena17
Merci pentru răspuns! eu il am îngust și trebuie lărgit puțin. mi s-a zis ca daca s-au sudat oasele va fi nevoie de operație inainte de disjunctor. dar nu e ceva grav nici la mine. De aceea am intrebat, pentru că l-ati pus la o varsta inaintata. eu am 22 si mi s-a zis ca exista si sansa sa nu ma operez
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Contenția după purtare aparat dentar
  •