Displazie fibroasa

15-10-2015
hel-b
Nu este medic/terapeut
hel-b
In luna septembrie am plecat in vacanta intr-o tara straina.Acolo, am avut ghinionul sau norocul, ca fetita mea de 4 ani sa fie lovita de o masina la piciorusul sting.Bineinteles ca am plecat la urgenta, unde i s-a facut radiografie.Din fericire nu a fost nimic grav, doar o mica crapatura a osului, insa la acelasi piciorus i s-au depistat niste pete pe fibula(unde era si crapatura). Am stat aproape 2 saptamini cu piciorul in ghips, iar cind am mers sa il scoatem medicul ne-a spus ca ei presupun ca e displazie fibroasa, si ca trebuie sa facem biopsie.
Indata ce a fost posibil ne-am intors acasa si am mers inca la 2 medici..Acestia ne-au spus ca nu trebuie nici o biopsie ci doar operatie.
Acum suntem cu totul derutati...Eu am citit in mai multe surse ca nu se opereaza, mai ales copiii, ca la maturitate boala se stopeaza, cu atit mai mult ca fetita se simte bine, nu are si nici nu a avut vreodata dureri...
Nu stim ce sa credem si sa facem...In strainatate ne-au spus sa facem o analiza, iara acasa-operatie...
Am fi recunoscatori daca ne va spune cineva cit e de grav totul, si ce e cel mai bine de facut.
2 comentarii
0
16-10-2015, ora 00:16
hel-b
Nu este medic/terapeut
hel-b
Ma scuzati va rog, dar tare mult astept parerea si sfatul d-stra.
0
16-10-2015, ora 21:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Un aviz specializat necesita studierea directa a radiografiilor de catre un ortoped pediatru bine familiarizat cu problematica tumorilor osoase.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: