dupa epliarea mustatii si barbii imi apar fire de par

01-02-2009
nidia08
Nu este medic/terapeut
nidia08
Buna seara. Sunt disperata, ca dupa o zi maxim doua, dupa epliare a mustatii si barbii imi apar fire de par, care sunt foarte viguroase si negre. Am observat ca si pilozitatea de pe fata s-a marit. Daca cineva se confrunta cu o asemenea problema inestetica sa imi trimita un sfat, o indrumare, etc. Va multumesc mult.
4 comentarii
0
01-02-2009, ora 19:33
Cristin4
Nu este medic/terapeut
Cristin4
Nu ma confrunt cu asa ceva insa, nu inteleg cum o fata se poate barbieri... Mai grav insa este daca te faci cu lama. Toata lumea stie ca lama ingriasa firul de par si nu numai, face rau tenului si asa mai departe, daca vreai sa scapi de asa ceva am auzit de epliare definitiva cu laserul si nu mai ai probleme toata viata.
0
01-02-2009, ora 19:48
nidia08
Nu este medic/terapeut
nidia08
Multumesc pentru intentia ta de a ma ajuta. Ma epliez numai cu ceara si ce nu se ia, le iau cu penseta.
0
01-02-2009, ora 20:14
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
nidia, orice transformare a corpului tau, are o cauza!Eu te-as sfatui sa consulti un medic endocrinolog, sa iti faci un set de analize recomandate tot de endocrinolog, pt ca eu sunt mai mult ca sigura ca acele fire de par au aparut in urma unor dereglari hormonale!!!
adela_jessica barbierit la femei este foarte mult zis!!!
0
01-02-2009, ora 20:48
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Buna seara D-na Nidia!

Jackie te-a sfatuit mai mult decat concret. S-ar putea sa suferi de hirsutism, datorat in mare parte cresterii concentratiei de testosteron liber si dehidroepiandrosteron (DHEA), care de cele mai multe ori cresc din cauza unor afectiuni precum: ovare polichistice, sindrom adreno-genital, dezechilibre ale corticosuprarenalei etc., sau in urma unor tratamente cu anticonceptionale luate nu tocmai corect din multe puncte de vedere.
Consulta cat poti de curand un endocrinolog si fa-ti urmatoarele analize:
-Testosteron total;
-Testosteron liber;
-Estradiol;
-Progesteron;
-Dehidroepiandrosteron sulfat (DHEA-S);
-Cortisol.

Numai Bine si nu mai sta asa, te rog sa consulti un endocrinolog neaparat...
Pup Jackie, scumpa ca de obicei! ;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Indepartarea pilozitatii faciale inestetice
  • Electroepilarea
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.