dupa extragerea chirurgicala a unei capuse mai pot aparea probleme de sanatate?

11-05-2012
cristinabilbie7
Nu este medic/terapeut
cristinabilbie7
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca dupa extragerea chirurgicala a unei capuse mai pot aparea probleme de sanatate. In speta, băiatul meu de 4, 6 ani a fost muscat/intepat de o capusa in zona cefei, in par, in urma cu 2 saptamani.Cand am vazut-o infipta in piele m-am dus imediat cu copilul la medic, nu am intervenit eu in nici un fel. A fost scoasa de medicul chirurg care mi-a prescris si un antibiotic Copilul este bine, nu a manifestat nici inainte nici dupa extragere vreun simptom si nu a avut vreo manifestare diferita insa vreau sa stiu daca este posibil ca dupa un timp mai lung sau mai scurt, mai pot aparea ceva complicatii. Daca da, cum le-as putea depista din timp. Recunosc ca m-a speriat starea actorului Serban Ionescu si imi fac probleme pentru viitor intrucat am citit ca pot sa apara complicatii si peste ani de la intepatura. Va multumesc.
3 comentarii
0
11-05-2012, ora 22:06
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
ani multi in urma am patit.idem si la fel.
CE i-au facut in plus (fata de cele enumerate de dvs)?
- un vaccin...(sper sa NU gresesc...antitetanus..poate scriu..prostii..oricum ERA UN VACCIN)...
Nu, nu au aparut complicatii...MULTUMIM LUI DUMNEZEU!!
0
12-05-2012, ora 10:35
cristinabilbie7
Nu este medic/terapeut
cristinabilbie7
Buna ziua. Nu mi-a spus - medicul- daca i-a facut vreun vaccin. Doar mi-a dat reteta pentru un antibiotic -OSPEN. Dupa 8-9 zile m-am dus si i-a scos firul si atat. Am fost si la medicul de familie sa vad daca este nevoie de analize la sange sau ceva care sa-mi spuna clar daca mai poate sa apara vreo problema insa mi-a spus ca nu mai este nevoie de nimic, totul este bine. Poate sunt eu paranoica dar am citit ca pot sa apara probleme si dupa foarte multi ani iar eu asta as vrea sa evit.
0
13-05-2012, ora 09:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Medicul de familie are dreptate, este bine, nu mai ai nici un motiv de panica, nu se va intampla nimic. Nu orice capusa poate transmite boala Lyme, ci doar acelea infectate cu Borrelia. Dupa circa 7 zile de la muscatura in acel loc trebuie sa apara o leziune cutanata, o zona rosie, eritematoasa, inelara, ce se extinde ; concomitent apare febra, oboseala, grata, dureri de cap etc.. Deci linisteste-te caci copilul tau nu are nimic, nu a fost infectat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scot căpușa - prin tragere sau rotire?
  • Repelente împotriva căpușelor
  • Profilaxia bolii Lyme după mușcătura de căpușă
  • Metode de evitat pentru îndepărtarea căpușei
  • Prevenirea mușcăturii de căpușă
  • Gelul cu acțiune antibiotică ce poate preveni boala Lyme
  • Atenție la căpușe!
  •